Словесна «адаптація» громадського об’єднання «Національні дружини», яке створено на базі полку «Азов» за підтримки політсили «Національний корпус» і яке заявило про себе минулого тижня, триває. Як повідомляв «Голос України» у матеріалі «Допомагати поліції, а не заміняти її» (№ 22 (6777) за 2 лютого 2018 року), новостворена організація заявила про свій намір патрулювати вулиці міст, щоб навести «український порядок». При цьому про пряме підпорядкування й координацію з боку Нацполіції та Нацгвардії «дружинники» не говорять. Думки щодо так званих нацдружин у суспільстві й політикумі розділилися. Одні вважають, що цивільні патрулі «азовців» ліквідують білі плями правопорядку, на які бракує сил у поліції. Інші побоюються, що організацію можуть використати для дестабілізації ситуації всередині країни. Дискусії розгорілися довкола питання легітимності функцій, які бере на себе ГО «Національні дружини», зокрема — теми зброї.
Так, міністр юстиції Павло Петренко заявив, що громадські об’єднання, які беруть участь у забезпеченні правопорядку на вулицях, повинні діяти в рамках закону й без застосування зброї чи спецзасобів. «Не має права жодне громадське об’єднання застосовувати вогнепальну зброю або інші спецзасоби, це не можна прикривати статусом «дружинника» чи ще когось», — прокоментував він ситуацію з нацдружинами.
На своїй сторінці у Фейсбуці «Національна дружина» озвучила власну позицію щодо цього питання: «У медіа-просторі багато спекулюють на тому, що наші бійці ходять зі зброєю в мирних містах. Це відверта брехня. Абсолютна більшість «дружинників» не виходять на патрулювання містом зі зброєю. У декого з наших є лише травматична зброя, отримана у легальний спосіб, але вони ніколи не застосують її першими (що неодноразово доводила практика). Одиниці у національних дружинах мають нагородну зброю, яку вони одержали від держави за заслуги на східному фронті.
Ми справді постійно тренуємося з бойовою зброєю на полігонах на так званих вишколах. Це обов’язкові навички, які потрібні зараз українським чоловікам в умовах війни з Російською Федерацією. Адже саме національні дружини у разі повномасштабного вторгнення сформують загони територіальної оборони для захисту України від окупантів. Ми повинні вміти воювати, адже коли почнуться бойові дії, буде вже запізно. Саме тому ми організовуємо ці вишколи не тільки для членів організації, а й для всіх охочих».
На думку очільника Національної поліції України Сергія Князєва, громадські формування не мають права на мілітаризацію. Преференція на забезпечення правопорядку в Україні є у поліції, а не у громадських формувань, за порушення законодавства організаторів цих об’єднань притягуватимуть до адміністративної та кримінальної відповідальності. Про це Князєв заявив журналістам у четвер у Києві після презентації першого в Україні професійного залу для занять кросфітом для патрульних, передає Інтерфакс-Україна.
«Громадські формування, які згідно із законодавством мають право бути зареєстровані належним чином і виконувати відповідні функції, якщо вони не виходять за рамки своїх повноважень, нехай працюють, будь ласка», — сказав він.
Згідно з інформацією на сайті ГО «Національні дружини», це добровільні об’єднання, створені для забезпечення порядку на вулицях українських міст. Особовий склад організації — колишні учасники бойових дій і патріотична молодь.
Ольга ВІТЕР.