Насамперед на словацьких, угорських, чеських, польських, литовських, австрійських, а останнім часом і на англійських. Цілком природно, що на це явище так чи інакше повинні реагувати відповідні владні структури. Днями в Ужгороді відбувся круглий стіл «Особливості експлуатації транспортних засобів на іноземній реєстрації» (на знімку), організатором якого виступило головне територіальне управління юстиції в Закарпатській області.

«Питання транспортних засобів на іноземній реєстрації можемо вирішити тільки на законодавчому рівні. Іншого виходу не існує. Ми обмежені законом і ми його застосовуємо. Кількість автомобілів збільшується, соціальне напруження зростає, і це зачіпає інтереси національної безпеки. Тому нам потрібно спілкуватися і налагоджувати діалог, шукати вихід із ситуації в правовому полі, — зазначив в.о. заступника начальника Закарпатської митниці ДФС Микола Ясевич. — Є статті 380 і 381 Митного кодексу України. Одна регулює тимчасове ввезення, інша — транзит. Відповідно є визначені терміни: тимчасове ввезення — один рік, і транзит — п’ять та десять діб. Якщо ці терміни недотримані, то це стає порушенням митних правил».
За словами посадовця, відповідно до статті 460 МКУ вчинення порушення митних правил, передбачених, зокрема, статтею 470, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності. Підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили здійснюється згідно з порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657. Згідно з цим Порядком, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму, повинна звернутися до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою. Ця заява повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Заяву власники автомобілів з іноземною реєстрацією можуть подати, наприклад, на Закарпатській митниці ДФС за адресою м. Ужгород, вул. Собранецька, 20, надіслати факсом на номер (0312) 61-22-07 чи на електронну адресу: zak@customs.sfs.gov.ua.
Водночас фахівці митниці зазначають, що власники авто з іноземною реєстрацією повинні обов’язково вивозити транспортні засоби за межі митної території України у визначені законодавством терміни, щоб не платити штраф. У разі порушення строку транзиту складається протокол. Перевищення встановленого строку не більш як на добу тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі 170 гривень, не більш як на десять діб — 3400 гривень, більш як на десять діб або втрата транспортних засобів — 8500 гривень.
Маємо протестні акції біля КПП «Ужгород», перекриття кордону, що спонукає до врегулювання цієї задавненої й дратівливої проблеми.

Василь НИТКА.
Фото надано прес-службою облДФС.

Ужгород.