Унікальні артефакти із зображенням Тризуба від князя Володимира Великого до Революції Гідності — цегла, плінфа, кераміка, монети часів Київської Русі, печатки державних органів УНР, листівки, фотографії, банкноти, відзнаки, прапори, цінні документи — представлено на виставці, присвяченій 100-річчю затвердження давнього українського символу Державним Гербом, що відкрилася в Національному музеї історії України. В експозиції також ескізи гербів Василя Кричевського та Георгія Нарбута, перші зображення Герба на ескізах 100-гривневої купюри (1918), Залізний хрест УНР за Другий зимовий похід. Є тут і майданівські каски, щити, ікона із зображенням Тризуба.

Тризуб в експозиції виставки.

Відкриваючи виставку, Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко зазначив: «Тризуб — це символ нашої держави, перші згадки про який датуються X століттям н. е. І відтоді цей символ проноситься крізь усю нашу історію. Офіційно 25 лютого 1917 року відбулось проголошення Тризуба Державним Гербом України. Під час репресивного режиму Радянського Союзу використання цього державного символу було заборонено, і це ще раз підтверджує слова, що Тризуб був символом боротьби за незалежність, за волю і за державність України».
«Відзначаючи 100-й ювілей Української революції 1917—1921 років, ми звертаємо увагу на творення головних державних інституцій того часу — парламенту, уряду, дипломатичної служби, збройних сил, — каже керівник Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. — Сьогодні ми відзначаємо 100-річний ювілей важливого атрибута кожної держави — Державного Герба. У лютому 1918 року українські політики для цього обрали Тризуб — давній князівський символ часів Київської Русі. УНР одразу почала претендувати на глибоке історичне й державотворче коріння. Крім Тризуба, з княжих часів було запозичено і назву грошової одиниці — гривні. Інші елементи нагадували про інші періоди боротьби українців за свою державу. У війську створювали гайдамацькі, козацькі, запорозькі корпуси. Для нас важливим є підкреслювати спадковий зв’язок між нинішньою Україною та Українською Народною Республікою, і через неї з тисячолітньою державною традицією українців».
Про давню історію Тризуба та його важливу роль в українській історії говорили під час відкриття експозиції директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська, директор архіву СБУ Андрій Когут, колекціонер Віктор Киркевич. Вони наголошували, що Тризуб — більше, ніж Державний Герб, це символ боротьби українців за свою державу та її незалежність. 
Після 1991 року Тризуб не перетворився на елемент офіціозу, а для багатьох людей залишився символом свободи. 
Малюючи його на касках, щитах, прапорах, учасники помаранчевої революції та Революції Гідності, вояки на сході демонструють приналежність до тих, хто раніше боровся під цим знаком за свободу, підкреслив Володимир В’ятрович.
Виставка, на якій представлено експонати із фондів Національного музею історії України, Галузевого державного архіву СБУ, Національного художнього музею, Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені Вернадського, Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності та приватної збірки колекціонера Віктора Киркевича, триватиме до кінця березня.

Світлана ЧОРНА.
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.