Ключові законодавчі завдання, які були поставлені перед парламентом на минулий пленарний тиждень, виконано. На цьому наголосив Голова Верховної Ради України Андрій Парубій в інтерв’ю телеканалу «РАДА».
«Які з них ключові — очевидно, номером один я би назвав Закон «Про національну безпеку України». Другий по важливості — Закон «Про дипломатичну службу», але не менш важливими є і закони, які ми прийняли в першому читанні з реформи Українського парламенту», — сказав А. Парубій, відмітивши, що «це дуже довготривалі напрацювання, які вдалось реалізувати цього тижня».
Окремо Андрій Парубій відзначив ухвалення Постанови-звернення Верховної Ради України до міжнародного співтовариства про недопустимість будівництва «Північного потоку-2» і ряду екологічних законів, які «не є настільки резонансні суспільно, але дуже важливі для розвитку екології в Україні».
А. Парубій повідомив також про ухвалення Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який, за його словами, «дає новий поштовх для розвитку місцевого самоврядування і створення нових громад». «Цей закон дозволяє об’єднуватись обласним містам з громадами, які знаходяться в безпосередній близькості до обласного міста, і дає змогу створення десятків і десятків нових громад по всій Україні», — сказав Голова Верховної Ради України.
Голова Верховної Ради також звернув увагу на ухвалення двох законопроектів, які стосуються реформування роботи парламентських комітетів, що є важливим кроком до реформи парламенту. «Реформа — це дуже масштабний процес, і робиться дуже багато для того, щоб вона була запроваджена, — наголосив А. Парубій. — Багато місяців ми готували, зокрема, і ці закони. Моїми розпорядженнями як Голови Верховної Ради започатковано блоковий розгляд питань, наради голів комітетів, відкритий доступ до усіх депутатських запитів, введення електронної системи управління і підготовки усіх нарад, які є в Верховній Раді України, але було дуже важливо, щоб був результат і законодавчої діяльності». Глава парламенту наголосив, що ухвалення цих двох законів про внесення змін до деяких законів щодо розподілу посад у комітетах Верховної Ради за принципом д’Ондта в першому читанні «дало старт реалізації реформ парламенту на законодавчому рівні».
За словами А. Парубія, відбуваються «непрості дискусії, дуже багато серед депутатів консервативних, які вважають, що не можна змінювати діючий Регламент, що він має бути незмінний». При цьому він зауважив, що під час довгої дискусії, в тому числі спільно з європейськими парламентаріями, змогли переконати парламент в тому, що необхідно цей процес розпочинати.
Голова парламенту пояснив, що ухвалені в першому читанні два законопроекти стосуються реформи комітетів. Один із них визначає, що кількість комітетів в парламенті наступного скликання має бути не більше двадцяти. Це важлива норма, яка закріплена законодавчо. «Хочу вам сказати, що в більшості європейських парламентів, окрім двох, кількість комітетів менше 20», — сказав А. Парубій.
«На жаль, в Україні майже в кожному скликанні була та сама історія — всі фракції приходили до парламенту, закликали до зменшення кількості комітетів, але потім у результаті політичних домовленостей кількість комітетів збільшувалася, як в нинішній каденції — до 27», — зазначив А. Парубій. На його думку, «дуже важливо було законодавчо закріпити, що має бути не більше 20 комітетів і зазначити, що комітети мають співвідноситися з міністерствами в уряді».
«Так будується система і структура влади в парламентсько-президентській республіці: парламент визначає кількість комітетів, а уряд — вже опираючись на структуру парламенту; парламент формує уряд з міністерствами, які відповідають комітетам, які є у Верховній Раді», — пояснив Андрій Парубій.
«Звичайно, не всі комітети можуть мати свої відповідники в уряді: регламентний комітет, комітет по боротьбі з корупцією, комітет з євроінтеграції, але співвідношення інших комітетів має бути відповідним з міністерствами, — додав очільник парламенту. — І це суттєво збільшить контрольну функцію Верховної Ради України. Коли буде чітка відповідність: одне міністерство — один комітет, це дасть змогу більш системної, більш злагодженої взаємодії між парламентом і Кабінетом Міністрів, і посилить контролюючу функцію парламенту».
Голова парламенту наголосив на важливості високого рівня співпраці між урядом і Верховною Радою України. «Зараз ця співпраця дає високий результат і високу ефективність, зокрема, у підготовці законів економічного блоку, законів євроінтеграційного блоку, але треба дати тому інституційне підкріплення — системної взаємодії між парламентом і урядом і підсилення контролюючої функції парламенту», — підкреслив він.

Прес-служба апарату Верховної Ради України.

 

ФАКТ

Минулого пленарного тижня Верховною Радою України було ухвалено 22 позитивних рішення, з них — сім законів прийнято в цілому і 12 — за основу.