У селі Івашків Кодимського району Одеської області встановили хрест, присвячений історичному бою козаків.
Нагадаємо, восени 1693 року сорокатисячне військо кримського хана, до якого входили також буджацькі та єдисанські ногайці, рушило на Київ. У широкому степу біля річки Кодима, що слугувала рубежем між турецькими й польськими володіннями, татари зустрілися із семитисячним загоном Семена Палія. Становище козаків здавалося безвихідним. У ворога була величезна кількісна перевага. Відбивши перший удар татар, козаки спорудили кругове укріплення з возів, засипаних землею. Цілий день штурмували татари козацький табір, але прорватися крізь лави його захисників так і не змогли. Уночі Семен Палій наказав своїм воїнам побудувати на Кодимі греблю (яка згодом, імовірно, одержала назву Палієве озеро). На світанку в татарський табір ринула вода. Розбуджені стрімкими потоками, вороги почали панічно розбігатися. Їм у тил ударили козаки. Кримські війська зазнали цілковитої поразки й повернули в степ. Бій цей увійшов у історію як битва на Кодимі.
Пам’ятний знак, витесаний із кам’яної брили, створив скульптор Владислав Ільницький, який нині проходить службу в лавах Збройних Сил України.
Зазначимо, хрест важить дві з половиною тонни. Робота скульптора тривала менше трьох тижнів. На церемонії відкриття були присутні представники Одеської ОГА, керівництво Кодимської РДА, мешканці села, школярі та військовослужбовці.
Одеська область
471
471
Вибір редактора
Популярне за тиждень
-
123 листопада вшановуємо пам’ять мільйонів українців, які стали жертвами Голодоморів 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років 100
-
2Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору і штучних голодів 68
-
3Законопроєкт щодо пріоритетного права деяким категоріям ВПО на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна рекомендовано прийняти в цілому 61
-
4Відстрочка для колишніх цивільних заручників: Омбудсман закликає внести зміни до законодавства 55
-
5Україна вже змінила хід історії 50