Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко (на знімку) взяла участь у дискусії високого рівня на тему «Нові формати співробітництва НАТО і ЄС з Україною», організованого Комітетом у закордонних справах Верховної Ради, Центром глобалістики «Стратегія ХХІ» у партнерстві з Центром інформації та документації НАТО в Україні.
Законодавчі поступи
Ірина Геращенко подякувала за підтримку, яка надається Україні на шляху імплементації зобов’язань, згідно з Угодою про асоціацію та стандартами НАТО. Ключовими завданнями нинішньої сесії парламенту є ухвалення законів «Про Вищий антикорупційний суд» та «Про національну безпеку України», які є важливою складовою для нашої подальшої євроінтеграції, зауважила політик. Вона висловила впевненість, що до кінця сесії парламент ухвалить ці закони, а також Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» та інші важливі ініціативи. Також І. Геращенко поінформувала учасників дискусії про роботу над законопроектом у сфері гуманітарного розмінування та протимінної діяльності, концепція якого ґрунтується на досвіді країн—членів НАТО, зокрема Хорватії.
Перший заступник глави законодавчого органу зауважила, що Україна покладає великі сподівання на саміт НАТО, який відбудеться влітку. Політик привітала домовленість міністрів закордонних справ України та Угорщини про проведення додаткових консультацій з приводу закону про освіту.
Вимоги про звільнення заручників ігноруються
Під час виступу Ірина Геращенко поінформувала учасників дискусії про результати засідання гуманітарної підгрупи тристоронньої контактної групи, звернувши увагу на загострення безпекової ситуації. Зокрема, на застосування іншою стороною реактивної системи залпового вогню «Град», внаслідок чого загинули двоє дітей. Політик також розповіла про обстріли спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі та перешкоджання роботі місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста.
І. Геращенко наголосила, що інша сторона укотре проігнорувала ініціативу української сторони стосовно звільнення 23 громадян РФ, засуджених за злочини проти територіальної цілісності України задля звільнення політв’язнів Кремля. Політик також повідомила, що під час засідання представники України у тристоронній контактній групі запропонували прийняти спільну заяву. У ній йдеться про засудження вбивства українських дітей, висловлюється співчуття жертвам збитого літака Boеing 777 рейсу МН17 і засуджується причетність РФ до цієї трагедії. Містить заява також і вимогу негайно розблокувати процес звільнення політв’язнів Кремля та допустити місію Міжнародного Комітету Червоного Хреста до незаконно утримуваних українців на тимчасово окупованих територіях та в РФ. Однак, за словами І. Геращенко, інша сторона не підтримала таку декларацію.
«Ескалація ситуації на Донбасі та блокування усіх питань порядку денного робочих підгруп є свідченням відсутності політичної волі Російської Федерації виконувати взяті зобов’язання у Мінських домовленостях», — наголосила І. Геращенко.
«Ми чекаємо від країн НАТО та ЄС публічного засудження вбивства проросійськими бойовиками цивільного населення на Донбасі та розраховуємо на посилення тиску на РФ задля звільнення заручників та політв’язнів Кремля», -звернулася до представників НАТО і ЄС Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко під час дискусії.
Ірина Геращенко зазначила, що упродовж останніх тижнів внаслідок ескалації ситуації на сході України та через застосування іншою стороною озброєння, забороненого Мінськими домовленостями, зросла кількість жертв серед цивільного населення. Так, 18 травня ц. р. у селищі Троїцьке Попаснянського району Луганської області під час нічного обстрілу з артилерії загинув учень 7-го класу Миронівської школи, 13-річний Дмитро Мацуй. 28 травня ц. р. в окупованому селищі Залізне Торецької міськради Донецької області внаслідок влучення снаряду загинула 15-річна дівчинка Дарія Каземірова, яка тільки-но закінчила 9-й клас.
І. Геращенко подякувала правозахисним організаціям, представникам української діаспори за кордоном за мітинги на підтримку звільнення Олега Сенцова та інших політв’язнів і заручників, проте зауважила, що досі немає реакції на голодування українців з боку міжнародних інституцій, парламентів та урядів країн Західної Європи.
Перший заступник Голови Верховної Ради України висловила сподівання, що напередодні Чемпіонату світу з футболу-2018, який має відбутися в Росії, міжнародні партнери України посилять тиск на Російську Федерацію з вимогою звільнити незаконно утримуваних українців.
Трикутник НАТО — ЄС — Україна
Під час заходу учасники обговорили питання безпеково-оборонної співпраці НАТО і ЄС з Україною, спільної протидії гібридним загрозам, перспективи співпраці НАТО та України. Торкнулися теми регіональної безпеки й прагнення України до членства в НАТО, питання стратегічної комунікації, енергетичної та кібербезпеки у трикутнику НАТО — ЄС — Україна.
У заході також взяли участь: голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко, народні депутати Остап Єднак та Андрій Левус, заступник міністра закордонних справ Василь Боднар, голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова, виконавчий директор Ради Східного Сусідства Самюель Довері Вестербай, керівник відділу стратегічного аналізу Центру передового досвіду НАТО з питань енергетичної безпеки Артурас Петкус, представник підрозділу координації кіберполітики, попередження конфліктів і політики безпеки Європейської служби зовнішньої дії Елоі Діволь, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, а також інші фахівці та експерти.
Прес-служба апарату Верховної Ради України.
Фото зі сторінки Ірини Геращенко у Фейсбуці.