Голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час візиту до Франції виступив у Міжнародній Дипломатичній академії з доповіддю на тему «Україна, зовнішні та внутрішні виклики».

На початку виступу Голова Верховної Ради наголосив, що Україну і Францію пов’язують дуже давні історичні зв’язки, та нагадав, що Франція стала першою країною Заходу, з якою незалежна Україна підписала міждержавний Договір про взаєморозуміння і співробітництво. Тому для нас сьогодні, наголосив А. Парубій, надзвичайно важлива підтримка Франції.

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час виступу в Міжнародній дипломатичній академії на тему:  «Україна, зовнішні та внутрішні виклики».

 

За словами глави парламенту, Україна переживає найважчі роки своєї державності, відбиваючи російську агресію. «Той, хто вважає, що це просто агресія Росії проти України — дуже помиляється», — сказав Голова Верховної Ради та зауважив: щоб правильно зрозуміти події в Україні, треба на них подивитись у більш широкому плані. «Путін кинув виклик глобальній системі безпеки і сьогодні становить глобальну загрозу для всього цивілізованого світу», — сказав він.

А. Парубій нагадав про відомий вислів Володимира Путіна про те, що найбільшою геополітичною катастрофою XX століття є розпад Радянського Союзу. «У цих словах є відповідь на багато питань. Ціль Кремля — відновити той геополітичний вплив, який свого часу мав Радянський Союз, — у формі новітньої Російської імперії, і Україна у тих планах є дуже важливою, може, навіть, ключовою ланкою, але не останньою і не єдиною», — підкреслив він.

Глава парламенту поінформував присутніх, що у Києві відбулась Міжнародна конференція трьох держав — України, Грузії та Молдови, участь у якій взяли також представники парламентів Литви, Латвії та Естонії. Під час якої було підписано Заяву про створення Міжпарламентської асамблеї Грузії, Молдови та України.

Голова Верховної Ради розповів, що під час Конференції, серед іншого, учасники згадували свою історію — про те, що в Молдові частина країни окупована Російською Федерацією; згадували 2008 рік, коли російські війська розпочали агресію проти Грузії.

«Я скажу свою думку, — додав А. Парубій. — На моє переконання, тоді весь світ не дав адекватної відповіді на агресивні дії Путіна. Ми тоді не змогли проявити солідарності й вірності принципам безпеки, на яких і була побудована Європа після Другої світової війни. Впевнений, тому, що тоді позиція Європи не була такою сильною, через кілька років Путін почав агресію проти України».

Андрій Парубій підкреслив, що українські воїни захищають увесь вільний світ, тому що сусіди України, які мають кордон із Росією, точно знають, що вони можуть бути наступними, якщо Україна не втримається. «На превеликий жаль, президент Російської Федерації дипломатію і намагання домовитись відчуває як слабкість і провокацію до ще більш активних дій», — сказав він.

«Північний потік-2» — енергетичний шантаж і тиск

Друге, на чому зосередив увагу Голова Верховної Ради, — це нові методи так званої гібридної війни. «Сьогодні питання безпеки стало набагато ширше, ніж просто питання безпеки у військовому, традиційному розумінні», — сказав він, визначаючи її аспекти: безпеку економічну, енергетичну, інформаційну, гуманітарну та кібербезпеку.

А. Парубій підкреслив, що «в цій агресії головною є боротьба за уми і серця людей, — а вже потім приходять танки». Україна так категорично і жорстко виступає проти проекту «Північний потік-2», тому що кожна європейська країна може відчути на собі всі ці загрози, тому що для В. Путіна це не економічний проект. «Це проект, який має на меті енергетичний шантаж і енергетичний тиск і намагання вплинути на Європу», — зазначив він.

Голова Верховної Ради наголосив, що Україна гостро порушує питання інформаційного захисту: «Ми бачимо, що російські ЗМІ, у тому числі і глобальні, відіграють роль не засобів донесення інформації, а елементів гібридної війни і пропаганди». Він підкреслив, що для України була дуже важливою позиція Президента Франції, який на початку цього року закликав прийняти закон про недопустимість і несприйняття фейкових новин. «На жаль, дуже багато досягнень вільного світу Путін використовує як методику і засіб поширення свого впливу і впливу своєї ідеології, дезінформації», — сказав він.

А. Парубій також зосередив увагу на глибині проблеми економічного впливу і економічної агресії з боку Росії. «Ми бачимо, як Путін використовує ресурс для глобального впливу, не приховуючи своє фінансування радикальних рухів у різних країнах Європи, пропагуючи євроскептицизм, намагаючись розколоти Європу. І це є сталий приклад того, що його політика має глобальні антиєвропейські цілі», — сказав він.

Однією з важливих глава парламенту виокремив кіберзагрозу: «Багато країн Європи вже відчули на собі всю небезпеку кібератак. І тому, щоб давати відповіді на ті виклики, які стоять сьогодні перед Україною, треба розуміти, вони стоять перед всім європейським континентом». За словами А. Парубія, має бути спільна і солідарна реакція європейських країн для того, щоб зупинити агресора.

А. Парубій поінформував слухачів академії про перебіг реформ, що відбуваються в Україні практично в усіх сферах суспільного життя в умовах російської агресії і подякував Франції за чітку позицію в питаннях підтримки санкцій щодо Росії та у допомозі врегулювання конфлікту на сході України мирним шляхом через Нормандський формат.

Маємо зробити ефективні й дієві механізми для боротьби з корупцією

Зокрема, глава парламенту підкреслив, що найважливішою реформою для України є антикорупційна. «На жаль, у нас, як пострадянської держави, корупція як рак, отруїла всі сфери суспільного життя. На жаль, дуже багато представників старої еліти ще є заражені цією хворобою. І для нас дуже важливим і принциповим є зробити ефективні і дієві механізми для боротьби з корупцією», — наголосив він.

Голова Верховної Ради розповів, що буквально після Революції Гідності було прийнято рішення про створення НАБУ — незалежного агентства боротьби з корупцією. Він поінформував, що було створено також інститут Спеціалізованого антикорупційного прокурора, що всі ці органи утворилися «як повністю незалежні, під дуже пильним контролем комісії, в яку входили наші партнери-європейці і партнери США». А. Парубій підкреслив, що створене електронне декларування в Україні є одним із найбільш відкритих у світі. «Кожен чиновник має відверто і відкрито декларувати всі свої доходи і всі свої покупки. Але нам бракувало однієї ланки, тому що коли НАБУ починало провадження, коли САП передавав провадження в суд, на жаль, багато з цих справ не доходило до логічного завершення», — зауважив він.

А. Парубій зазначив, що тільки за останній рік із 138 подань, які дали наші антикорупційні органи, 50 подань залишилися в судах і не мають жодного продовження і перспективи. «Для нас було вкрай важливим завершення антикорупційної реформи і створення Антикорупційного спеціалізованого суду, який був би останньою ланкою в цій антикорупційній структурі, яку ми створили», — додав він.

Коментуючи перебіг дискусії з приводу застережень щодо створення Антикорупційного суду, Голова Верховної Ради України повідомив, що «залучив до цього процесу Венеційську комісію і спеціалістів, щоб вони помогли виробити і визначити правильний механізм утворення і виборів суддів Вищого антикорупційного суду». Він із гордістю повідомив, що кілька днів тому, у четвер парламент остаточно ухвалив закон про Вищий антикорупційний суд. «Більш того, ми прийняли його конституційною більшістю, 315 депутатів із 425, які були в залі. Спільно голосували як фракції коаліції, так і фракції опозиції, об’єднавшись в цій ідеї — необхідності створення цього суду, продемонструвавши волю України і українського суспільства до реформ», — зауважив А. Парубій.

За його словами, за кожною із реформ стоїть дуже кропітка і важка підготовча робота, пошук компромісу і консенсусу. Водночас, він переконаний, що Україна, ставши в напрямку реформ, і, найголовніше, ставши в напрямку євроінтеграції, твердо і рішуче йде цим курсом, ні на йоту не змінюючи напряму. «Наша ціль — це відновити суверенітет і територіальну цілісність нашої країни. Це — євроінтеграція і вступ нашої країни в ЄС. І тому на Майдані поруч із нашим синьо-жовтим прапором висить прапор ЄС, тому що для України євроінтеграція в ЄС — це дорівнює незалежність. Бо цінності, за які ми стояли на Майдані, це також і цінності, які подарувала світові Франція, тому ми і надалі сподіваємось на підтримку Франції, на партнерство вашої країни. І я впевнений, що спільними зусиллями ми доб’ємося і безпеки, і добробуту для наших громадян, і мирного неба над нашими головами», — зазначив Голова Українського парламенту.

Прес-служба апарату Верховної Ради України.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.