У цьому переконаний міністр соціальної політики Андрій Рева, який днями зустрівся із представниками Світового банку, щоб обговорити зміни до програми субсидіювання громадян. У підсумку зустрічі старший економіст Світового банку Нітін Умапаті висловив схвалення цього урядового документа.

Постановою Кабінету Міністрів затверджена нова редакція «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яке нині має назву «Положення про порядок надання житлових субсидій». Документ викликав жваве обговорення і в колі експертів, і серед громадськості. Адже це — повністю оновлений цільовий нормативний акт, що відображає зміни законодавства від 1995 року — відколи діяло попереднє положення.
Цей комплексний документ дасть фахівцям змогу вирішити низку проблем, що накопичились у системі адресної допомоги, вважає міністр соціальної політики. По-перше, у ньому передбачено новий підхід до обчислення доходів громадян, які претендують на субсидії. І громадянам не завадило б докладно ознайомитися із цими пунктами положення. По-друге, при наданні субсидій враховується майновий стан. І це також цікава інформація для отримувачів чи претендентів на субсидію. Бо якщо ви, наприклад, є власником авто, вік якого менше 5 років, або мешкаєте у квартирі площею понад 120 квадратних метрів чи в будинку площею від 200 квадратних метрів, то розраховувати на субсидію вам навряд чи варто. Хіба що дохід на кожного члена сім’ї був би значно меншим від 5 286 гривень (трьох прожиткових мінімумів).
До того ж внесено зміни до розміру соціальних нормативів споживання газу. Якщо в минулому опалювальному сезоні субсидія покривала 5 кубометрів газу на опалення одного квадратного метра житла, то з 1 травня 2018-го норматив зменшено до 4,5 кубометра. Андрій Рева пояснює це так: «Соціальні нормативи поступово наближаються до норм фактичного споживання. За останні чотири роки споживання газу скоротилося на 5 мільярдів кубічних метрів на рік. Це дуже велика цифра, яка спростовує твердження, що система субсидій не спонукає людей до економії». Субсидії нині отримують 6,5 мільйона домогосподарств. Але міністр не уточнює, чи ця цифра у 5 мільярдів досягнута за рахунок економії саме у домогосподарствах, чи через зменшення використання газу підприємствами, котрі скорочують обсяги виробництва.
Додатково, щоб спонукати споживачів до енергоефективності, уряд проведе преміювання домогосподарств за економію ресурсів за підсумками опалювального сезону, що завершився. «Під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень. Субсидіантам необхідно до 1 вересня подати заяву у місцеве управління соцзахисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата грошової винагороди за енергоефективність», — обіцяє Кабмін. Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відстежувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо вони використовуються для опалення. Обирати спосіб отримання коштів споживачі будуть самостійно.
Водночас нове «Положення про порядок надання житлових субсидій» є підготовчим етапом до початку монетизації субсидій. Цей процес, як ми вже повідомляли, має розпочатися із 1 січня 2019 року. Механізм його проведення ще до кінця не відпрацьований, однак Андрій Рева вважає, що монетизацію потрібно проводити поступово, у три етапи: перший почнеться з 1 січня, другий — із 1 травня, а завершальний третій — із 1 жовтня 2019-го.
Також змінами передбачено введення норми про обов’язкову плату своєї частки. П’яти категоріям претендентів на субсидії необхідно буде повторно подавати декларацію з метою верифікації доходів, бо від попереднього декларування минуло вже три роки. Спрощено й полегшено нарахування субсидій для внутрішньо переміщених осіб. До того ж необхідно виокремити субсидіантів, котрі мешкають у багатоквартирних будинках із центральним опаленням, щоб гроші їм перераховувати безготівково, на картку.
Міністр соціальної політики переконаний, що поступово потрібно відновлювати платіжну дисципліну. І цьому також може посприяти монетизація субсидій.

Лариса ГОНЧАРЕНКО.
Фото з відкритих джерел.