Майже сім років тривали роботи з відновлення Дрогобицької хоральної синагоги — однієї з найбільших у Східній Європі
На початку сорокових років минулого століття спершу гітлерівські окупанти перетворили її на конюшню, а згодом московсько-більшовицькі зайди розмістили тут склад солі, потім — меблеву крамницю. Сакральну споруду звели ще 1865-го. Роботи тривали майже 23 роки. З цією святинею пов’язана культова картина відомого дрогобицького митця Мавриція Готтліба «Євреї моляться в синагозі на Йом-Кіпур». Це одна з найбільших реліквій єврейського мистецтва, що зображує молитву в Судний день у синагозі Дрогобича, до якої ходив сам автор полотна. Картина зберігається в Національному музеї Тель-Авіва.
Такий вигляд має сьогодні Дрогобицька хоральна синагога.
А ще, як стверджують краєзнавці, в 1939 році, за кілька місяців до Другої світової війни, у Дрогобицькій синагозі брав шлюб майбутній лауреат Нобелівської премії миру, шостий прем’єр-міністр Ізраїлю Менахем Бегін. Його дружиною стала дрогобичанка Елайза Арнольд. Почесним гостем був один із засновників Ізраїльської держави Володимир Жаботинський. На весілля він приїхав із далекого Парижа.
На початку дев’яностих синагогу повернули місцевій єврейській общині. Але вона була малочисельна, тому не могла самотужки її відновити. На допомогу у 2014 році прийшов уродженець Дрогобича, учень відомого художника Бруно Шульца, нині житель Києва Фелікс Вексельберг. Він разом із родиною став основним меценатом з відновлення хоральної синагоги. Завдяки йому також належно утримується і Броницький меморіал, зведений на місці розстрілів гітлерівцями понад десять тисяч євреїв. Серед невинно убієнних — вісімнадцять родичів Фелікса Вексельберга.
Нині оновлена хоральна синагога привертає увагу багатьох гостей Дрогобича. Її фасад повторює фасад божниці німецького міста Каселе (1830 р.). А її фотографії прикрашають усі єврейські енциклопедії. На відкриття синагоги зійшлися дрогобичани, також приїхало чимало гостей з Польщі, США, Ізраїлю.
Тарас РУСИН.
Фото надано автором.
Львівська область.