У місті-супутнику Рівненської АЕС Вараші проведено громадські слухання щодо продовження терміну експлуатації (ПТЕ) енергоблока № 3 РАЕС.
На них президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив, що атомна енергетика як основна частка енергетичного сектору України зберігатиметься і розвиватиметься, оскільки це —найнадійніше джерело постачання електричної енергії. До того ж найдешевшої екологічно чистої енергії, яка у 3,5 разу дешевша, ніж теплова, та на 20 відсотків дешевша за ту, що виробляється на гідроелектростанціях. У новоприйнятій урядом України Енергетичній стратегії України до 2035 року передбачається збереження на тривалий період домінуючої частки атомної генерації у виробництві електроенергії в Україні. Основною метою є збереження наявного на сьогодні парку реакторних установок — 15 ядерних енергоблоків, чотири з яких розташовані на майданчику РАЕС, та підвищення рівня безпеки.
— Проектний строк експлуатації для атомних енергоблоків України, визначений 30 роками, є дуже консервативним підходом. Світова практика свідчить, що сьогодні є можливість продовжувати термін служби ядерних установок до 80 років, — сказав Юрій Недашковський. — Енергоблок № 3 Рівненської АЕС — це восьмий із п’ятнадцяти енергоблоків України, термін експлуатації якого на етапі продовження. Слід зазначити, що РАЕС не лише врахувала весь попередній досвід ПТЕ інших українських енергоблоків, а й продемонструвала кращі зразки підходів до вирішення цього питання. Досвід рівненських атомників стане взірцем у продовженні терміну експлуатації енергоблоків компанії. Враховуючи, що пріоритетом діяльності компанії є безпека, навіть прийнявши рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока № 3 РАЕС на 20 років, через 10 років буде здійснено періодичну переоцінку стану його безпеки, замінено необхідне обладнання.
Генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин зазначив, що відповідно до чинного законодавства НАЕК «Енергоатом» у травні 2017 року подала до Держатомрегулювання України Заяву про внесення змін до ліцензії на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки енергоблока № 3 РАЕС» та провела масштабне технічне переоснащення. За словами Павла Павлишина, це дає змогу встановити новий термін експлуатації енергоблока № 3 РАЕС до 11 грудня 2037 року. У своїй доповіді Павло Яремович наочно продемонстрував економічну доцільність продовження ресурсу енергоблока № 3 РАЕС, обґрунтувавши її тим, що на сьогодні продовження терміну експлуатації становить менш як 2 відсотки від вартості будівництва нового енергоблока.
Генеральний директор РАЕС також надав детальну інформацію щодо кожного заходу капітального характеру, включно з обсягом виконаних робіт.
Присутні на громадських слуханнях представники громад населених пунктів зони спостереження РАЕС — Володимирецького району Рівненщини та Маневицького району Волині, а також депутати Рівненської обласної та Вараської міської рад отримали відповіді на запитання від перших керівників.
Депутат Вараської міської ради Степан Жданюк говорив про необхідність відновлення фінансування добудови соціальних об’єктів міста, що зводились до пуску енергоблока № 4 РАЕС. А найбільш наболілим для мешканців регіону виявилось питання пільгового ліміту споживання електроенергії, розмір якого, на їхню думку, є незначним. Також звучали пропозиції щодо зменшення тарифу на електроенергію для найближчих населених пунктів.
Як підкреслив голова Маневицької райдержадміністрації Андрій Линдюк, громадськість ніколи не була стримуючим фактором розвитку атомної енергетики. Мешканці зони спостереження РАЕС хотіли б отримувати у повній мірі кошти субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, тим більше, що НАЕК «Енергоатом» цілком виконує свої зобов’язання, перераховуючи до держбюджету гроші у повному обсязі. Також місцевих жителів хвилює і якість доріг, які водночас є шляхами евакуації. Депутат Маневицької районної ради Людмила Веремейчук порушила питання державного медичного страхування для населення зони спостереження. Більшість запитань мала загальнодержавний характер та потребувала перегляду тарифної політики у галузі електроенергетики.
Представники громадських організацій, члени рівненського «Екоклубу» Ольга Лящук та Інна Мулявка цікавились достатністю води річки Стир для системи зворотного охолодження РАЕС та впливом стоку річки на потужність електростанції. Також екологи запитували про плани завантаження в активну зону реактора блока № 3 палива Westinghouse.
На завершення заходу голова Держатомрегулювання Григорій Плачков наголосив, що громадські слухання є ключовим етапом ефективного діалогу із суспільством.
За матеріалами прес-центру РАЕС підготувала Олександра ЮРКОВА.
Фото надано прес-центром РАЕС.