Хімічний гігант ПАТ «Азот» заборгував Пенсійному фонду України 48,5 мільйона гривень. Щоб «розрулити» критичну ситуацію, що склалася на підприємстві, до Черкас приїхала директор фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду Тетяна Король та заступник директора департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Олена Коновалова.
Міжвідомча робоча група побувала на черкаських промислових підприємствах, зустрілася з керівництвом заводів, з податківцями, представниками інших фіскальних органів. Одним із підсумків ділових переговорів стала теза про нагальну необхідність виведення з «тіні» цілих виробництв, а також змін в українському законодавстві. Працювати прозоро, без ухилення від податків і зборів — це має бути не лише почесно, а й вигідно.
Потенціал «тіні» такий, що у Черкаській області повнолітніх людей, які не працюють, не стоять на обліку в центрі зайнятості, не в декреті й не студенти, — понад 236 тисяч осіб! Може, вони працюють за кордоном? Може, у нас, але нелегально? Тим часом в області, де мешкає 1 мільйон 200 тисяч осіб, на десять працюючих — майже 14 пенсіонерів.
Торік вдалося легалізувати 7656 робочих місць, додаткова сума надходжень єдиного внеску — понад 12 мільйонів гривень. Про це повідомив на міжвідомчому засіданні перший заступник голови ОДА Віталій Коваль. За останній рік роботи майже на 10 тисяч скорочено кількість застрахованих осіб, яким за умови повного робочого місяця та робочого часу виплачували зарплату нижче за мінімальну (вона встановлена з 1 січня ц. р. на рівні 3723 гривні).
На 2266 осіб порівняно з січнем збільшилась кількість соціально застрахованих осіб в області. Проте у багатьох випадках самі працівники зацікавлені заробляти нелегально. Вони бояться втратити субсидію, допомогу центру зайнятості, соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, бояться зменшення пенсії. Хоч при цьому втрачають відпускні, лікарняні, пенсійний стаж, якого у 2018 році необхідно мати не менш як 25 років.
Програє і чесний бізнес. Нелегали легко конкурують з ними, адже їхня продукція може бути дешевшою на суму несплачених податків, зауважив Володимир Жаврід, начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб головного управління ДФС у Черкаській області.
До яких тільки схем тінізації працевлаштування й зарплати не вдаються роботодавці! Скажімо, для місцевих мереж супермаркетів у Черкасах характерно, що зарплата 90 відсоткам їхніх працівників менша від мінімальної. Як і торгівля тютюновими виробами в кіосках. Деякі ресторани, мережі з продажу телефонів, виробники меблів пропонують у рекламі зарплату 10—12 тисяч, а звітують про мінімальну 3700, розповів Володимир Жаврід.
Й повідомив, за якими ознаками вносять підприємства до плану перевірок: низький рівень оплати праці, негативна тенденція працевлаштування — це перший дзвоник того, що підприємство використовує зухвалі схеми мінімалізації сплати податків.
А чи знаєте ви, що 181 застрахованій особі в області нараховано місячну зарплату понад 55 тисяч 845 гривень — тобто більше максимального розміру, на який нараховується єдиний соціальний внесок? Таку зарплату одержують, зокрема, 57 керівників підприємств, установ — у середньому по 132 тисячі гривень. Скажімо, одне з підприємств борошнокруп’яної промисловості: 148 застрахованих, вісьмом особам фонд зарплати півтора мільйона гривень — це 48 відсотків фонду оплати праці. Це створює можливості для роботодавців не оформлювати працівників, видавати зарплату в конверті. Тому, наголосила начальник головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Світлана Зінник, планку зарплати, з якої не береться внесок, треба підвищувати.
Або схема: кілька підприємств на одному керівнику, на кожному він працює за сумісництвом і його зарплата менша за мінімальну. За статистикою, яку навела Світлана Зінник, 1272 керівники одержали за лютий таку зарплату. Скажімо, у Черкасах на одній людині у сфері інтернет-послуг — 22 підприємства! Виявивши «ухилянтів», управління подає матеріали до підрозділів Держпраці та Державної фіскальної служби в області. Більш як у 80 відсотках порушення законодавства підтверджуються.
Спонукають роботодавців до офіційного оформлення працівників значні розміри санкцій, зауважила начальник управління Держпраці у Черкаській області Олена Лазарєва.
— З початку року фахівці нашого управління виявили у 164 роботодавців понад 500 порушень законодавства про працю. І це при тому, що в січні-лютому був мораторій на перевірки. Винесено 153 постанови про накладення фінансових санкцій за порушення законодавства про працю на 27 мільйонів гривень.
А от заслуховування порушників трудового законодавства на районних комісіях не завжди обертається позитивом, зауважив Володимир Жаврід. Якщо у Шполянському районі за результатами роботи комісії середній розмір збільшення ПДФО — 7,2 тисячі гривень на суб’єкта, у Монастирищенському — 3,8 тисячі, то інша реакція у Смілянському районі. Тут 33 підприємства нараховують зарплату, меншу за мінімальну. На комісії при РДА заслухано вісім юридичних осіб. Та після цього лише один роботодавець підвищив зарплату, а от на інкубаторно-птахівничому підприємстві залишився... один директор і фонд оплати праці зменшили вчетверо.
Хоч Черкащина на другому-третьому місцях в Україні за низьким відсотком «мінімальників», та після підвищення мінімальної зарплати їх кількість збільшилася втричі, констатував податківець. Таких 1340 суб’єктів господарювання. Це 8 відсотків загальної кількості юросіб, які використовують найманих працівників. Найбільше їх у Черкасах та Умані. Якщо в області середня зарплата штатного працівника — 7 тисяч гривень за березень, то 6 тисяч гривень не досягає зарплата у Смілі й однойменному районі, у Городищенському, Драбівському, Звенигородському, Золотоніському, Тальнівському, Христинівському та Чорнобаївському районах. На тлі зростання кількості найманих працівників в області її скоротили проти минулорічного у Черкасах на півтисячі осіб, у Корсунь-Шевченківсьому районі — на 475, у Смілі — на 315, а також у Канівському та Уманському районах.
Коли і хто виведе з «тіні» сотні, а по Україні — сотні тисяч хитромудрих підприємців та роботодавців, це питання залишається відкритим.
Лариса СОКОЛОВСЬКА, Лідія ЛІСОВА.
Черкаська область.