Лісівники Волині активно долучаються до еколого-просвітницької роботи. Виховати у населення любов до природи допомагають і створені ними екологічні стежки. Проінспектувати кілька таких відновлених і нещодавно відкритих лісових маршрутів мали нагоду журналісти.

 

Ось таку красу можна побачити у Воротневі. 

 

Начальник обласного управління Олександр Кватирко (в першому ряду другий праворуч) повертається з журналістами екологічною стежкою, що в Мощаницькому лісництві .

 

Ботанічний заповідник «Воротнів», де ми побували найперше, створено ще 1976 року. Тодішній начальник обласного управління лісового господарства Дмитро Телішевський не випадково назвав цей чарівний куточок природи Волинською Швейцарією. Саме тут розташована одна із найвищих точок Волині. На спеціальному щиті на пагорбі, до верхів’я якого ведуть 83 сходинки, є відмітка — 291 метр над рівнем моря. Це на 90 метрів вище від розташованого за десять кілометрів на північ села Звірів Ківерцівського району. Тут Волинсько-Подільська височина зустрічається з Поліською низовиною. І всі ці пагорби порослі прадавнім лісом, зі сторічними дубами і грабами, з безліччю червонокнижних рослин у підліску. Найширшу долину заповнено водою п’яти рукотворних водойм.
Тож пройтися сюди пішки кожен має за щастя. Відвідувачів чекає тут приємний сюрприз: комплекс поки що єдиного в Україні Лісівничого молодіжного центру, створеного торік на базі Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське лісове господарство». Керівник-координатор центру Валентина Юхимчук показує нам шкільний клас просто неба, чудово обладнані кабінети, сад, пасіку з будиночком для апітерапії, шкілку декоративних рослин. Сотні юних волинян тут уже пройшли навчання в імпровізованих студіях: лісового лікаря, лісового дизайнера, мисливця, юного садівника, юного бджоляра, у шкільній майстерні. Найбажанішими гостями центру є учні шкільних лісництв, а їх в області вже понад п’ятдесят.
Ще дві екологічні стежки протяжністю півтора та шість кілометрів облаштовано в лісовому масиві Гаразджа, улюбленому місці відпочинку жителів Луцька.
— На довшій з цих екостежок, яка виводить до табору «Ровесник», ми облаштували п’ять зупинок, — розповідає директор Волинського лісового селекційно-насіннєвого центру Олег Малиш. — Проводимо різні екскурсії. Йдучи стежкою, можна побачити основні види наших лісових культур: граба, березу чорну, сосну, ліщину, дуба... Також ми побудували гойдалки для дітей, пісочницю, облаштували мангали, лавки. На другому кілометрі траси мандрівники можуть побачити пам’ятник похованим тут героям УПА. Незабутнє враження справила на учасників прес-туру мандрівка однією з найновіших екостежок, розташованою поруч з рекреаційним пунктом «Лісова пісня», неподалік шосе Луцьк — Рівне, майже на межі двох областей. Належить вона Мощаницькому лісництву Цуманського держлісгоспу. Як і всюди, тут для зручностей туристів створили карту-схему. Можна взяти напрокат велосипед, відпочити в альтанці.
І хоч протяжність екостежки відносно невелика, лише півтора кілометра, тут можна побачити усе багатство відомих Цуманських дібров. Як краєзнавець, запримітив поруч з маршрутом невелику — усього з десять соток — ділянку, щільно зарослу барвінком (його часто садили на могилах). А чи не сліди це зниклого військового кладовища? Адже саме тут розпочинався в червні 1916 року відомий Луцький (Брусилівський) прорив російських військ, у лавах яких чи не кожен другий був українцем. Тож після відповідних досліджень на стежці може з’явитися ще й таке меморіальне місце.
— Екологічні стежки наші лісівники почали облаштовувати ще у 1980-х роках, — розповів начальник обласного управління лісового і мисливського господарства Олександр Кватирко. — Нині дуже актуально займатися еколого-просвітницькою діяльністю. За три роки ми обновили старі стежки, облаштували кілька нових. Робимо це з сучасним баченням природоохоронних завдань. Ставимо за мету облаштувати лісові екологічні стежки в кожному державному підприємстві, щоб люди могли гуляти лісом і насолоджуватися природою. Протягом 2016—2017 років на рекреацію нами було виділено майже п’ять мільйонів гривень.
Зауважимо: поряд з екологічними стежками, а їх поки що вісім, лісгоспами області облаштовано понад сто рекреаційних пунктів з прекрасними альтанками, мангалами, місцями для стоянок машин тощо. На кожному з них можна побачити плакати, які закликають нас берегти і любити природу. Хіба це не важливо і не актуально сьогодні?!

Максим СОЛОНЕНКО.
Фото автора та інтернет-видання «Волинська правда».

Волинська область.