Ірина Геращенко (на знімку праворуч) під час зустрічі з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Людмилою Денісовою обговорила питання підтримки родин заручників та політв’язнів Кремля.

Співрозмовники також обговорили подальшу координацію зусиль задля звільнення незаконно утримуваних громадян України, інформування міжнародних партнерів України щодо поточної ситуації із заручниками та політв’язнями Кремля і питання доступу міжнародних гуманітарних місій, зокрема представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста, до незаконно утримуваних українців.

«Ми поважаємо принципи аполітичності та нейтральності, якими керується місія Міжнародного Комітету Червоного Хреста у своїй діяльності, але немає жодного пояснення, чому за чотири роки представники місії не відвідали жодного незаконно утримуваного українця як на тимчасово окупованих територіях України, так і в Російській Федерації», — наголосила Ірина Геращенко.

Особливої уваги на зустрічі було надано питанню підтримки родин заручників та політв’язнів Кремля. На переконання представника гуманітарної підгрупи ТКГ І. Геращенко та Омбудсмена Л. Денісової, Кабінет Міністрів України має зайняти більш активну позицію з цього питання. Адже нині родинам заручників та політв’язнів Кремля для того, щоб вони могли відвідати своїх рідних чи оплатити за послуги адвокатів, надається підтримка від волонтерів, меценатів та приватних підприємців, але не від уряду.

І. Геращенко та Л. Денісова обговорили проблемні ситуації родин О. Кольченка, В. Балуха, Є. Панова, багатодітних родин представників кримськотатарського народу, родичі яких у більшості випадків були єдиними годувальниками у сім’ї, а нині перебувають у примусовій ізоляції.

«Внаслідок перебування дотепер понад 70 громадян України в неволі, проблема фінансової допомоги членам їхніх сімей залишається невирішеною. Для багатьох сімей незаконно позбавлені особистої свободи члени їх сімей є чи не єдиними годувальниками. Тому, очевидно, що такі сім’ї потребують невідкладної фінансової підтримки від уряду», — наголосила І. Геращенко.

Перший заступник глави парламенту зауважила, що законодавством України вже передбачені окремі заходи з фінансової підтримки сімей вищезгаданих громадян України. Зокрема, у Державному бюджеті України на 2018 рік Міністерству з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України на реалізацію заходів щодо захисту і забезпечення прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи в результаті дій незаконних збройних формувань та/або органів влади Росії на окремих територіях Донецької та Луганської областей, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, і тимчасово окупованій території України, а також підтримку зазначених осіб і членів їхніх сімей передбачено 96,7 мільйона гривень. Проте за сім місяців Кабінет Міністрів України не ухвалив жодних підзаконних актів для їх використання.

1 березня 2018 року парламент ухвалив Постанову Верховної Ради України «Про Звернення Верховної Ради України до парламентів іноземних держав та парламентських асамблей міжнародних організацій щодо засудження політичних репресій Російської Федерації проти громадян України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та звільнення політичних в’язнів — громадян України» (2312-VIII), в якій перераховані прізвища незаконно утримуваних українців.

За результатами зустрічі домовлено скерувати відповідне звернення до Кабінету Міністрів України з проханням врегулювати питання щодо покриття витрат родичам політв’язнів Кремля для здійснення поїздок до незаконно утримуваних українців, покриття витрат на послуги адвокатам, надання іншої соціальної підтримки членам таких родин.

Прес-служба апарату Верховної Ради України.
Фото зі сторінки Ірини Геращенко у Фейсбуці.