У надрах міністерства культури Сербії народилася ідея про створення Ради із сербської мови, яка повинна буде стежити за службовим і публічним використанням кирилиці.
В уряді схвалили це починання і вже повідомили, що до Ради може ввійти дев’ятеро осіб, які разом з фахівцями із Сербського комітету стандартизації контролюватимуть, підтримуватимуть і захищатимуть використання слов’янського правопису не тільки на офіційному, а й на побутовому рівні. Членів Ради призначатиме уряд, і раз на рік цей орган звітуватиме перед парламентом про виконану роботу, а також одержить право пропонувати зміни до закону про використання сербської мови.
Але всі ці зміни набудуть чинності після того, як депутати Скупщини затвердять новий законопроект про мови. У ньому визначається, що латиниця стане допоміжним алфавітом, а коли щось необхідно писати і нею, і кирилицею, то остання буде пріоритетна. Кирилиця стане обов’язковою для всіх державних підприємств, установ і компаній з великою часткою державного капіталу. Це означає, що при спілкуванні між державними органами й органами місцевого самоврядування має використовуватися тільки кирилиця. Передбачаються і штрафи для тих установ, де наважаться порушити це положення. Він буде в діапазоні від 5000 динарів (42,35 євро) до 100 000 динарів (847 євро). Для тих фірм, які не використовують кирилицю в написанні найменування товарів чи послуг, видають гарантійні документи на латиниці чи використовують її в інструкціях із вживання, передбачено серйозніше покарання: від 500 000 (4 235 євро) до 1 000 000 динарів (8470 євро).
Необхідно зазначити, що в сусідній Хорватії раніше також вживалася кирилиця. Але потім там повністю перейшли на латиницю, а ветерани війни за незалежність навіть вимагали прибрати з вулиць Вуковара, де проживає багато етнічних сербів, усі вказівники на кирилиці, включаючи назви вулиць і площ.
У Сербії кирилиця використовується вже майже тисячу років. Щоправда, нинішньому її варіанту, вуковиці (її створив Вук Караджич), не виповнилося ще й двох століть, а перша згадка про неї в конституції з’явилася лише в 1992 році, із прийняттям Основного Закону Союзної Республіки Югославія. По суті вуковиця є різновидом кирилиці. Латинський алфавіт було введено у вжиток тільки на початку XX століття, але офіційного статусу він так і не дістав.
Однак чимало газет і журналів у Сербії почали використовувати латинський алфавіт. Тепер усім виданням доведеться переходити на кирилицю, яку в Сербії почали вважати архаїзмом. Справді, останнім часом традиційним кириличним алфавітом переважно користувалися представники консервативних політичних сил, а також люди старшого покоління, а латиницею — «найпросунутіші» прихильники західного шляху розвитку й молодь. Це, звісно, дуже спрощена схема, але вона відбиває настрої і уподобання в суспільстві. Фахівці навіть сперечалися — а що буде далі? Одні вважали, що глобалізація підімне під себе все й знищить кирилицю, а інші стверджували, що ставити хрест на ній ще зарано. І ось тепер держава на законодавчому рівні намагається повернути стару, добру кирилицю в офіційний і побутовий обіг.
128

Вибір редактора