Неабияку реакцію викликало в Закарпатській області затримання керівника Виноградівської РДА правоохоронцями зі столиці ще й тому, що це власне друга НП з очільниками районів протягом трьох тижнів (див. «Голос України» за 17.07 та за 3.08.).

Реакція керівництва області, як мовиться, не забарилася. Ось як зреагував очільник ОДА Геннадій Москаль: «Закарпатська обласна державна адміністрація розцінює події у Виноградові з «викриттям» голови Виноградівської райдержадміністрації Михайла Русанюка на хабарі як грубу, безграмотну й дешеву провокацію».

Прес-служба ОДА навела розлогі аргументи генерал-лейтенанта міліції, екс-заступника міністра МВС Г. Москаля, котрий розпочав свій словесний наступ наведенням фактів, які вдалося з’ясувати за один день: 19 березня цього року здійснено розподіл субвенції місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами на 2018 рік. Виноградівському району з цих коштів передбачено 816,8 тисячі гривень. В основному це заробітна плата та інші видатки споживання. 17 липня управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА в особі начальника Юрія Свища уклало договір із фізичною особою-підприємцем (ФОП) А. Снігуром на суму 87 тис. грн на закупівлю планшетів для дітей з особливими освітніми потребами. Того ж 17 липня управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА підписало з цим же ФОП Снігур ще п’ять договорів — на закупівлю цементу, вапна, розчинників для шпаклівки та інших будівельних матеріалів на загальну суму 299,6 тисячі гривень. Загальна сума навмисно була розбита на окремі договори, щоб уникнути тендерних процедур. При тому, що жодних будівельних матеріалів управління освіти не потребує, воно не має ремонтних бригад і не робить ремонтів, цим займаються школи чи дитсадки. А будматеріали й планшети можна купити в тому ж Виноградові, недалеко від будівлі РДА. Ще за чотири дні до підписання договору, 13 липня, А. Снігур звертається до Національної поліції України з письмовою заявою про те, що посадові особи Виноградівської РДА вимагають у нього гроші за укладення договору на купівлю планшетів. 14 липня Нацполіція України вносить цю заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). А в ніч на 2 серпня група слідчих

Нацполіції України і оперативників заїжджають у м. Виноградів і починають проводити обшуки в службових кабінетах і вдома в голови РДА та його першої заступниці. У легковику голови РДА Михайла Русанюка, припаркованому на стоянці біля будівлі РДА, під час обшуку виявили на задньому сидінні під ковдрою вісім тисяч помічених гривень. Обшуки вдома і на робочих місцях голови РДА та його першої заступниці, а також особистий обшук М. Русанюка, нічого не дали. На руках і одязі голови РДА не виявлено залишків спецречовини, якою мітять купюри, а на самих купюрах немає відбитків пальців М. Русанюка, — стверджує Г. Москаль.

Далі Г. Москаль наводить головне: «По-перше, голова РДА не є розпорядником коштів у цій справі, договори підписує начальник управління освіти РДА, яке є окремою юридичною особою.

По-друге, голова РДА не міг бути в змові з начальником управління освіти й давати йому вказівки підписувати договори з тими чи іншими підприємцями, оскільки знаходиться з ним у неприязних стосунках.

По-третє, ФОП Снігур, який став заявником у цій «викривальній» справі, зареєстрував підприємницьку діяльність лише 6 червня цього року, тобто трохи більше, ніж за місяць до спецоперації. Очевидно, що підприємство було зареєстроване під цю спецоперацію.

По-четверте, в ухвалі Печерського суду м. Києва від 1 серпня, який дав дозвіл на обшуки, зокрема й на вказаного автомобіля голови РДА, наче «професіоналам» із УЗЕ місце «хабара» було відоме заздалегідь».

До того ж відзначає, обшуки в управлінні освіти та вдома у начальника управління Ю. Свища, котрий особисто підписував сумнівні договори, не проводилися взагалі.
Не звернуло увагу управління захисту економіки чомусь і на факт роздрібнення начальником управління освіти суми на окремі договори для уникнення тендерних процедур.

Що ж, час покаже, що і як.

Але негативний розголос своє зробив — авторитет районної (та й обласної) влади явно підупав. Правда, деякі експерти схильні вважати, що це відголосок серйозних «розборок у верхах», під які потрапляють посадовці в регіонах, котрі не прогинаються і не хочуть кочувати з одного табору в інший...

Закарпатська область.