Геннадій ЗАБОЛОТНИЙ: «Прагнемо бути ближче до мешканців»
Один з десяти районів Києва — Деснянський. Розташований у північно-східній частині міста на лівому березі Дніпра, він, здавалося б, вміщається у звичні стандарти житлового мегаполіса. Більше того, за ним міцно закріпився статус спального. Та все ж район має свої особливості і прикмети. Він, зокрема, найбільший. Причому, не лише в столиці, а й загалом в Україні. За площею його можна порівняти зі Львовом, а мешкає тут понад 400 тисяч осіб. Цим, напевно, насамперед і визначаються першочергові турботи і клопоти місцевої влади. Вони — тема розмови кореспондента «Голосу України» з головою РДА Геннадієм Заболотним (на знімку).
— Геннадію Вадимовичу, ви очолили райдержадміністрацію на початку нинішнього року. Чи встигли вже визначитися з головними пріоритетами в організаційній роботі, на чому зосереджуються першочергові зусилля районної влади?
— Район вважається спальним. Більшість мешканців працюють за його межами. А отже, вранці від’їздять, а повертаються аж увечері. Тому для них дуже важливо, щоб надійно і високоякісно діяли житлово-комунальні, соціальні служби. А ще — освітня та культурна: адже до дитсадків і шкіл їхні діти в основному ходять тут, тут і відпочивають, займаються в різноманітних клубах та гуртках. Тому вкрай важливо створити і підтримувати в районі хороші умови і для проживання, і для духовного розвитку, і для відпочинку. Отож дбаємо про безперебійну роботу тепломереж, систем водопостачання, ліфтового господарства, порядок на прибудинкових територіях. Поставили за мету бути якомога ближче до мешканців. Запровадили, приміром, поквартальні піші обходи. Беремо керівників відповідних підрозділів РДА, начальника та головного інженера житлово-експлуатаційної дільниці і йдемо, спілкуємося з мешканцями, громадянами біля будинків, на вулицях, цікавимось їхніми запитами, проблемами, вислуховуємо зауваження чи нарікання. Ви не повірите, але багато питань вирішуємо просто на місцях, невідкладно.
— Напевне, значна їх частина належить до так званих поточних. Чи є й такі, які можна назвати якщо й не стратегічними, то загальнозначущими?
— Є. Принциповим було і залишається жагуче бажання зберегти надбання і ліквідувати те, що заважає деснянцям нормально жити. Як, приклад, боротьба з «розливайками», які займаються незаконною торгівлею алкогольними напоями, а також гральним бізнесом, стихійною торгівлею та стихійними сміттєзвалищами. За півроку демонтовано 21 торговельний заклад, в яких продавали алкогольні напої та на розлив, 12 закладів зачинено, 22 перестали торгувати алкогольними напоями, 5 змінили функціонал. Демонтовано також 5 закладів грального бізнесу. Крім практики піших поквартальних обходів, щоранку об’їжджаю район, відвідую заклади освіти, охорони здоров’я, житлові будинки, спілкуюся з мешканцями. Ще один з пріоритетів у діяльності Деснянської райдержадміністрації — робота зі зверненнями громадян. Лише від початку року до РДА надійшло понад дві тисячі звернень від більш як семи тисяч мешканців. Люди звертаються з різними питаннями, проблемами, пропозиціями. На особистих прийомах побували 70 громадян, на виїзних — 40 мешканців району, проведено 15 телефонних «гарячих ліній». Зроблено чимало, хоча є проблеми, які залишилися нерозв’язаними через певні об’єктивні обставини з попередніх часів. І ми зараз над їхнім розв’язанням працюємо. Кардинальних змін потребують житлово-комунальне господарство, освітня, медична галузі. Тривають роботи з проведення капітальних ремонтів у житлових будинках, продовжується запровадження медичної реформи, перебудова початкової школи, здійснюються заходи з реалізації міської комплексної цільової програми «Освіта Києва. 2016—2018 роки» та багато іншого. Значно зросла кількість звернень з питань дотримання законності та правопорядку. Мешканці скаржаться також на незадовільні дії деяких голів ОСББ та ЖБК, неправильні нарахування за оплату житлово-комунальних послуг, незаконність встановлених МАФів, незадовільні стан доріг, благоустрій прибудинкових територій, несправність ліфтового обладнання. Отож розслаблятися ніколи, треба просто засукати рукави і працювати.
— На початку розмови ви акцентували на спальному статусі району, щоденній міграції працюючих мешканців «на роботу і назад». Навіть кругом-бігом це означає, як на мене, вранці вивезти, а увечері повернути у свої помешкання майже 150 тисяч громадян. Чи справляється з цим транспортна інфраструктура району?
— Якщо врахувати внутрішньорайонні, у тому числі денні перевезення, зокрема школярів, пенсіонерів тощо, то цифра збільшиться майже втричі. Транспортну інфраструктуру району сьогодні становлять 14 автобусних маршрутів у звичному режимі руху, 10 трамвайних, 8 тролейбусних, 30 автобусних маршрутів, які працюють у режимі маршрутного таксі, а також дві станції метрополітену «Лісова» та «Чернігівська» на Святошинсько-Броварській лінії. Одна з двох ліній швидкісного трамваю в столиці збудована саме в Деснянському районі по вулиці Бальзака. Для її безперебійної роботи організовано два трамвайні маршрути
№ 4 та № 5. Та і цього вже замало, адже щомісяця у Деснянському районі перевозять майже 10 мільйонів пасажирів.
З метою забезпечення належного функціонування та розвитку транспортної інфраструктури райдержадміністрація координує дії профільних комунальних підприємств і служб дорожньо-транспортного комплексу міста Києва. Спільно з КП «Центр організації дорожнього руху» проведено аналіз проблемних місць на вулично-дорожній мережі Деснянського району та напрацьовано відповідні пропозиції щодо підвищення рівня його безпеки. Вони стосуються поліпшення якості пасажирських перевезень, встановлення розподільчого та направляючого пішохідного огородження, а також удосконалення організації дорожнього руху. Зараз комунальні служби району проводять роботи з усунення недоліків в утриманні вулично-дорожньої мережі, зокрема ліквідовують ями та вибоїни на проїзній частині вулиць. Тривають організаційно-правові заходи, спрямовані на впровадження двостороннього дорожнього руху по всій вулиці Бальзака. При належному фінансуванні роботи будуть виконані до кінця нинішнього року. Погоджено змінену схему деяких автобусних маршрутів зі зменшенням інтервалу руху рухомого складу, відкориговано режим роботи світлофорного об’єкта біля Свято-Троїцького храму. Найближчим часом удосконалимо організацію дорожнього руху на заїздах у 20-й мікрорайон на перетині вулиць Закревського та Милославської. Та все ж найактуальнішим питанням є будівництво на основний житловий масив району — Троєщину — метро. Відповідно до Меморандуму про співробітництво між виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) та China Railway International Group та China Pacific Construction Group щодо надання допомоги з реалізації проекту будівництва 4-ї лінії метро в місті Києві, консорціум китайських компаній проводить дослідження, пов’язані з реалізацією проекту та обирає найбільш економічно доцільний варіант з урахуванням містобудівної ситуації. Терміни будівництва цієї лінії будуть визначені після розроблення та затвердження проектної документації.
Програмою економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018—2020 роки замовнику будівництва КП «Київський метрополітен» на об’єкт «Будівництво Подільсько-Вигурівської лінії Київського метрополітену від Кільцевої дороги на житловий масив Вигурівщина—Троєщина з основним та другим електродепо (ТЕО)» передбачено фінансування в розмірі 20 млн грн. Тому зміни є, а в перспективі вони стануть ще помітнішими. І треба зауважити, що поступово Деснянський район втрачає позиції лише спального району.
— З чим це пов’язано?
— Він розбудовується, розростається. Це стосується і промислового комплексу. Лише від початку року на теренах району розпочали свою діяльність чотири нові підприємства. Усього ж у Деснянському функціонує 29 підприємств, на яких працює понад дві тисячі осіб. Це поліграфічні підприємства, підприємства харчової, переробної, хімічної, легкої промисловості, виробництво меблів, фармацевтичне виробництво. Від початку нинішнього року реалізовано промислової продукції на понад 700 млн грн, що більше, ніж за той самий період 2017-го. Це свідчить про хорошу тенденцію. Два промислові підприємства Деснянського району стали переможцями конкурсу «Кращий експортер року» в галузі «Виготовлення виробів з деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність»: ТОВ «Новий друк» серед середніх підприємств та НВПП «Анєг» — серед малих підприємств Києва. ТОВ «Новий друк», ТОВ «Ітак», ТОВ «Гран», ТОВ НВП «Атомкомплексприлад» активно надавали гуманітарну та матеріальну шефську допомогу військовим частинам, установам та організаціям Збройних Сил України. Для вирішення проблемних питань промислових підприємств у районі створено Раду директорів.
— Відомо, що район виріс на намивних пісках. Та попри це сьогодні тут чимало зелених зон...
— Кожне висаджене дерево, квітка — результат щоденних невтомних зусиль працівників районного комунального підприємства з утримання зелених насаджень. Так, у парку «Кіото» висаджено найдовшу в Україні алею сакур (978,45 метра), яку занесено до «Книги рекордів України», а сам парк став відтворенням японської культури: архітектурні ансамблі тут створено за проектом японського архітектора Широ Накаме. Нового обличчя набуває і колишній парк «Дружби народів», а сьогодні парк «Муромець». Крім тутешніх добре вже відомих 42 спортивно-розважальних клубів та унікальної водно-канатної системи для вейкбордингу екстрим-парку «Х-Park», зараз у парку облаштовують сквер Іллі Муромця, алею Спогадів, площу з Каменем з казки про трьох богатирів, ансамбль Хранителів України-Русі з «Казковим болотом» і бронзовою картою Києва XI—XIII сторіччя. На центральній частині алеї встановлено скульптуру легендарного богатиря часів Київської Русі Іллі Муромця, прототипом якого став відомий український силач Василь Вірастюк. До кінця року планується також завершити капітальний ремонт парку з водними об’єктами вздовж проспекту Шухевича. Усього ж на території району сьогодні є 12 парків та 25 скверів, 3 бульвари, 11 озеленених територій. Отже, є де змістовно провести вільний час, відпочити і дорослим, і юним.
— До речі, як почувається в районі дитяче населення, які умови створені для освіти, духовного розвитку, дозвілля школярів і малечі?
— У нас функціонують 127 закладів освіти, які за програмою реформування галузі активно долучаються до створення в державі нового освітнього простору. Наведу один невеликий приклад. Для 16 закладів освіти сьогодні придбано мультимедійні системи «Жива підлога». Це нове слово в освітньому процесі. Японська делегація, яка відвідала дитячий садочок № 362, а це до недавнього часу був єдиний дитячий садочок, в якому застосовуються інтерактивні технології, була вражена. Для початкових класів шкіл придбано комп’ютерне обладнання, відповідний мультимедійний контент, дидактичні матеріали згідно з переліком, затвердженим МОН, та багато інших необхідних речей. Склалась чітка система дошкільної освіти, діють 66 закладів, 6 навчально-виховних комплексів, в яких виховують 15 225 дітей. Структуру позашкільної освіти Деснянського району утворюють Центр дитячої та юнацької творчості, 47 закладів загальної середньої освіти, в яких діють гуртки, спортивні секції, клуби та творчі об’єднання за інтересами в позаурочний час. Діють 903 гуртки, спортивні секції та інші творчі об’єднання на базі закладів освіти району, 823 з яких — за бюджетні кошти, решта — на громадських засадах, які у 2017—2018 роках відвідували 28 495 учнів. Постійно проводиться робота зі збільшення місць у закладах дошкільної освіти за рахунок проведення ремонтів та уведення в дію додаткових груп. У листопаді 2017-го Київський міський голова Віталій Кличко відкрив комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 362 «Милославичі» на 280 місць, а у квітні 2018 року після проведення термомодернізації почав діяти заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 300.
Учні та вихованці гуртків, спортивних секцій та творчих об’єднань району беруть активну участь у конкурсах, фестивалях, змаганнях різних рівнів. «Майстерню технічної творчості» Центру дитячої та юнацької творчості на базі школи І—ІІІ ступенів № 270 відвідує понад 200 дітей — гуртки «Робототехніка», «Радіоелектроніка», «Авіамоделювання», «Чарівна глина», «Домашній майстер» та «Креативна майстерня». Спортивні досягнення своїх вихованців вдало демонструють три дитячо-юнацькі спортивні школи району, які мають 2 329 вихованців. 166 із них у 2017—2018 навчальному році стали переможцями та призерами змагань та чемпіонатів міського рівня, 30 — усеукраїнського та 35 — міжнародного. Район живе, розбудовується, нарощує виробничий та соціальний потенціал.
Парк «Муромець», облаштування території навколо пам'ятника Іллі Муромцю.
Розмовляв Віктор КОЛОМАК.
Фото надані РДА.
Київ.
ФАКТ
На території району розташовані: найбільша в Європі кіностудія «Film.ua», яку по праву ще називають українським Голлівудом, Банкнотно-монетний двір та Державна скарбниця Національного банку України, Свято-Троїцький собор, Київський національний торговельно-економічний університет, гімназія «Києво-Могилянський колегіум», лідер видавничої і поліграфічної сфери в Україні ТОВ «Новий друк», Українська академія танцю ім. Сержа Лифаря, Галерея мистецтв.
ЦИФРА
У 2017—2018 навчальному році в закладах загальної середньої освіти навчалося 34 695 учнів.