Відтепер можна зареєструвати побудовані без спеціальних дозволів дачні та приватні будинки.
Незважаючи на те що так звану будівельну амністію Верховною Радою України було продовжено шляхом внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ще навесні цього року, громадяни не мали змоги скористатися нею, оскільки не було напрацьовано відповідного механізму реалізації такого права. І от, нарешті, Порядок обстеження та прийняття в експлуатацію дачних та приватних будинків, збудованих без дозвільних документів, затверджений Мінрегіонбудом, набув чинності.
Будівельна амністія поширюється, зокрема, на такі об’єкти, як: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів, збудовані у період із 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року. Також норми наказу поширюються на будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, збудовані до 12 бе-резня 2011 року.
Головна умова — щоб ці споруди відповідали цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройшли технічне обстеження.
Які документи необхідно подати: заява про прийняття об’єкта в експлуатацію (у разі наявності співвласники земельної ділянки/зазначеного об’єкта підписують її також); один примірник заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації; звіт про проведення технічного обстеження (крім випадків, передбачених пунктом 5 розділу ІІ порядку, коли виконавець (експерт (інженер) з технічної інвентаризації) проставляє позначку про проведення технічного обстеження в технічному паспорті); засвідчену копію документа на право власності чи користування земельною ділянкою відповідного до цільового призначення, на якій розміщено об’єкт, і копію технічного паспорта з позначкою про можливість розміщення та надійної і безпечної експлуатації об’єкта. При цьому технічні паспорти об’єктів, складені до набрання чинності цим порядком, подаються за умови проставлення в них позначки про проведення їх технічного обстеження.
Заява та документи, додані до неї, упродовж 10 робочих днів розглядаються органом Держархбудконтролю, який ухвалює рішення щодо прийняття об’єкта в експлуатацію. При цьому штрафні санкції за самовільне будівництво та експлуатацію таких об’єктів до власників/користувачів земельних ділянок не застосовуватимуться.
Суттєва особливість цієї будівельної амністії — що кінцевого терміну її дії, на відміну від попередньої, немає.