Погоджувальна рада

Пріоритетом діяльності Верховної Ради під час цього пленарного тижня стануть питання національної безпеки та оборони, захисту територіальної цілісності держави.

Юлія Тимошенко, Руслан Сидорович.

 

Максим Бурбак, Артур Герасимов, Степан Кубів.

Фото Олександра КЛИМЕНКА.

Більше фото тут — www.golos.com.ua

На початку погоджувальної ради Голова Верховної Ради України Андрій Парубій наголосив на важливості того, що після голосування про введення воєнного стану Верховна Рада підтримала постанову про призначення президентських виборів. «Цей факт продемонстрував усьому світові, що навіть під час воєнної агресії Україна буде твердо і чітко дотримуватися всіх прав і свобод, зокрема, виборчих прав, і ця позиція парламенту була дуже високо оцінена у Європарламенті», — зауважив А. Парубій.
Голова парламенту поінформував, що провів консультації з Президентом, Головою ЦВК, а також з усіма представниками депутатських фракцій щодо проведення виборів у майже 40 новостворених ОТГ в областях, де введено воєнний стан. «Парламент має розв’язати цю проблему і призначити вибори в громадах в областях, де діє воєнний стан, — вважає А. Парубій. -Як і в 2014 році під час воєнної агресії ми змогли провести і президентські, і парламентські вибори, і продемонстрували всьому світові, що навіть під час найбільших викликів ми не зупиняємо демократичні процеси в країні, так і зараз ми повинні юридично впорядкувати можливість проведення виборів в ОТГ і проміжних місцевих виборів».
А. Парубій повідомив, що під час консультацій було узгоджено, що Президент внесе відповідний законопроект, який врегулює цю юридичну обставину. Він висловив сподівання, що парламент невідкладно розгляне цей законопроект і закликав депутатські фракції внести до нього поправки, щоб у четвер, 6 грудня, його можна було прийняти в цілому.
Голова Верховної Ради також закликав зробити все можливе для визволення з кремлівського полону 24 українських моряків. А. Парубій відзначив, що під час його візиту та української парламентської делегації до Брюсселя гостро порушили це питання і перед головою Європарламенту та Генсеком НАТО, котрі на другий день зробили відповідні заяви. «Україна повинна зробити все можливе, щоб українські моряки, наші військовослужбовці, чимшвидше повернулися додому», — наголосив він та запропонував у середу заслухати в парламенті Уповноваженого з прав людини Людмилу Денісову з інформацією про заходи, які здійснюються для визволення українських моряків.
Голова парламенту привітав із рішенням Синоду Вселенської Патріархії про затвердження Томосу і Статуту для Помісної Української православної церкви. «Я отримав інформацію від Вселенської Патріархії, що Синод уже затвердив робочу дату проведення Всеукраїнського об’єднавчого Собору, який відбудеться у Києві і утворить Єдину Помісну Українську православну церкву, а також обере Предстоятеля, — сказав А. Парубій. — Нам необхідно започаткувати дискусію, як працюватиме і діятиме Українська православна церква в Україні після отримання Томосу. Після проведення Собору передача Томосу новому предстоятелю УПЦ — це буде вже остання, завершальна дія, зі створення Української церкви». Також він запропонував використовувати для служіння нової Помісної Української православної церкви Софіївський собор у Києві. «Собор Святої Софії має стати головним собором Української помісної православної церкви», — вважає А. Парубій.

Про воєнний стан 

Нинішнього пленарного тижня парламент традиційно розгляне декілька блоків питань. У вівторок, 4 грудня, з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, народні депутати першим блоком розглянуть п’ять законопроектів щодо потреб людей з інвалідністю. Другим блоком — аграрні питання, що переносяться вже декілька тижнів. У середу, 5 грудня, буде традиційно день ратифікацій, розгляд цих питань продовжать і в четвер. 6 грудня в Україні відзначатимуть День Збройних Сил, тож парламент розгляне блок питань національної безпеки та оборони, зокрема, законопроекти про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а також проект закону про протимінну діяльність у другому читанні.
Лідер фракції «Блок Петра Порошенка» Артур Герасимов наголосив, що акт відкритої військової агресії в міжнародних водах і суд над військовополоненими українцями вкотре продемонстрував повну зневагу кремлівського режиму до основоположних норм міжнародного права та прав людини. «В цій ситуації єдиним правильним рішенням Верховного Головнокомандувача, членів РНБО та парламенту стало введення воєнного стану, — сказав політик. — Україна зазнала відкритої зовнішньої атаки, здійсненої під прапорами РФ, і ми відповіли шляхом, що визначений у Конституції України. Хочу вкотре наголосити — воєнний стан не означає оголошення війни, ми тільки посилюємо оборону власної території».
Також він зазначив, що обмеження прав та свобод громадян не застосовуватимуться, якщо Кремль не вдасться до широкомасштабного вторгнення. Однак воєнний стан дає додаткові можливості для більш швидкої відповіді під час нападу.
Фракція «Народний фронт» виступила із вимогою до Нацбанку забезпечити стабільність курсу гривні. Керівник фракції Максим Бурбак заявив, що в бюджеті на 2019 рік валютний курс закладено на рівні 29,4 гривні за долар, тому причин для паніки немає.
М. Бурбак звернув увагу на те, що у Держбюджеті 2019 року за наполяганням «Народного фронту» зростуть видатки на національну безпеку і оборону та соціальне забезпечення співробітників Нацполіції і ДСНС. «Ми обстояли збільшення зарплат військовослужбовців та оснащення армії новою технікою, — сказав депутат. — З 1 січня мінімальний заробіток контрактника Збройних Сил зросте до 10 тисяч гривень, а в зоні Операції об’єднаних сил — до 21 тисячі гривень».
Фракція «Народний фронт» також вимагає притягнути до кримінальної відповідальності Віктора Медведчука, як «кремлівського агента», та позбавити політика повноважень для проведення будь-яких переговорів від імені України — в Мінську й деінде.

Ціна на газ завищена?

Голова фракції «Опозиційний блок» Вадим Новинський закликав парламент зосередитися на питаннях захисту конституційних прав і свобод громадян та від соціально-економічної кризи. Парламентарій висловив думку, що воєнний стан позначиться на економічному стані держави, призведе до зниження обсягів виробництва та надходжень податків до бюджету.
Заступник голови фракції Радикальної партії Андрій Лозовий привернув увагу до чергової, за його словами, шахрайської «схеми», продемонструвавши платіжки, які отримують люди — із вимогою сплатити додатково за 100—300 кубометрів газу, бо їх газовий лічильник не проходив стандартизацію.
Співголова депутатської групи «Відродження» Віктор Бондар зажадав почути від влади, які заходи вживатимуть під час воєнного стану. Він також наполягав поставити на голосування проект постанови про перегляд тарифів на газ і приведення їх до обґрунтованого рівня.
Євген Рибчинський (депутатська група «Воля народу») висловив думку, що гібридна війна Росії проти України триває не з 2014 року, а від здобуття незалежності України. «Рішення про запровадження воєнного стану повернуло українське питання на світовий порядок денний», -заявив він.
Заступник голови фракції «Самопоміч» Руслан Сидорович зауважив, що «воєнний стан насамперед має забезпечити спокій і порядок для захисту українських громадян». Він закликав РНБО, уряд та інші органи влади проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу для людей щодо воєнного стану. «Воєнний стан має слугувати для захисту громадянина, а держава має розуміти, як і в який спосіб вона громадян захищатиме, — наголосив Р. Сидорович.
Лідер фракції «Батьківщини» Юлія Тимошенко закликала парламент продовжити мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Вона нагадала, що законопроект № 5476 про продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі зареєстрований у Верховній Раді ще в 2016 році й пройшов профільний комітет.

Статус українських моряків — військовополонені

Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко, поінформувавши про свої зустрічі з військовими, запевнила: «Вони мотивовані, впевнені, сильні, повністю підтримують рішення Президента і РНБО про введення воєнного стану в Україні. Цей час військові використовують для проведення навчань, відточення навичок для посилення обороноздатності й захисту суверенітету. Також відпрацьовується координація дій військових з цивільними адміністраціями». Водночас політик висловила подив щодо заяв опозиції, які повністю збігаються з методичками Путіна, що це, начебто, «українська провокація». «Всі країни дуже чітко засудили російську агресію. Окрім Путіна і української опозиції», — зауважила вона. Говорячи про долю українських моряків, Ірина Геращенко наголосила: «Їх статус — військовополонені. Їх не можна судити, це порушення будь-яких міжнародних норм і правил. Вони мають бути негайно звільнені».
Заступник Голови Верховної Ради Оксана Сироїд заявила, що «воєнний стан справді необхідний для того, щоби захистити людей, і його потрібно було вводити давно». Водночас вона висловила сумнів щодо проведення виборів до ОТГ у регіонах, де введено воєнний стан. «Це нонсенс. Або маємо воєнний стан і його дотримуємося, або проводимо вибори, і тоді повинні забезпечити всі свободи, необхідні для агітації та проведення повноцінних виборів», — сказала політик.
Під час погоджувальної ради у виступах деяких депутатів подеколи лунала теза про начебто «штучність» запровадження в Україні воєнного стану. На це Голова Верховної Ради Андрій Парубій відреагував, що він чув подібне лише від одного світового політичного діяча — Путіна — та наголосив, що в українському парламенті такі «тези» є неприйнятними.
Не обійшлося й без скандалу. І. Геращенко запитала у фракції «Самопоміч»: чи правда, що представник їхньої фракції Семен Семенченко за дипломатичним паспортом відвідав із неофіційним відрядженням Грузію та був затриманий разом із громадянами України, які мали нелегальну зброю? На це Руслан Сидорович відповів, що Семен Семенченко наразі дійсно перебуває у Грузії, однак його ніхто не затримував, а інформація в деяких ЗМІ про начебто його затримання є «фейковою». За словами Р. Сидоровича, С. Семенченка об’єднує з тими людьми лише те, що вони разом брали участь в АТО.

Парламентський контроль не може мати жодних перешкод

Перший віце-прем’єр-міністр — міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів закликав «не спекулювати на факті введення воєнного стану в десяти областях України і не створювати безпідставної паніки з цього приводу, яка грає на руку Росії». «Після введення воєнного стану уряд продовжує вчасно виконувати зобов’язання — соціальні платежі, допомоги, пенсії, зарплати, інші виплати будуть здійснюватися вчасно, в повному обсязі й без жодних обмежень, — запевнив урядовець. — Весь цивілізований світ підтримує нашу країну і розглядає введення Україною воєнного стану як акт самозахисту проти агресії Росії». Перший віце-прем’єр закликав парламентаріїв підтримати законопроекти про концесії     (№ 8125), про допомогу людям з інвалідністю, про середньострокове бюджетне планування, митний тариф та інші.