Ще в 2017 році у відділі муніципального розвитку, інновацій та енергоефективності Чортківської міської ради розробили «План дій сталого енергетичного розвитку», зареєструвавши його на сайті Єврокомісії. Тож місто Чортків взяло на себе зобов’язання зменшити викиди СО2 в навколишнє середовище на 30 відсотків. А в 2018-му підписали зобов’язання з міжнародною організацією 350.org (як і інші три українські міста — Житомир, Львів та Кам’янець-Подільський) про перехід до 2050 року на відновлювані джерела енергії. Нині Чортківська міська рада розробляє власну кліматичну стратегію покрокового переходу до цієї амбітної мети.
Міський голова Чорткова Володимир Шматько розповідає учасниками зібрання про те, як місто поступово переходить на альтернативні види опалення.
Фото з сайту Чортківської міської ради.
«Щоб стати енергоефективним містом та виконати ці дві стратегічні цілі, треба навести лад у споживанні енергоресурсів у бюджетних установах, зокрема в закладах освіти та культури. Також у 2017 році перші в Тернопільській області ми почали впроваджувати систему енергомоніторингу, яка за рік застосування зекономила 5 відсотків енергоресурсів, що дорівнювало майже 900 тисячам гривень, — розповідає міський голова Чорткова Володимир Шматько. — Чому ми почали це робити?
Звичайно, щоб стати енергоефективним містом, з одного боку. А з другого — стимулом стало те, що з 1 січня 2017 року Кабінет Міністрів України в повному обсязі переклав фінансування житлово-комунальних послуг шкіл на місцевий бюджет. Так, це обтяжило міський бюджет. Але й змусило владу на місцях думати, як зекономити, що ремонтувати, де оптимізувати і, звичайно, переходити на альтернативні види опалення».
Відповідно до цих програм моніторингу, найбільшого зниження споживання до доведених лімітів і базового рівня споживання за всіма трьома показниками (тепло, електроенергія, вода) вдалося досягти у ДНЗ № 7 та Чортківській міській музичній школі.
Аби стимулювати заклади та працівників, які докладали зусиль, щоб зекономити енергоресурси, згідно з рішенням міської ради № 872 прийняли «Положення про матеріальне стимулювання ощадного енергоспоживання бюджетними установами міста Чорткова».
Представники закладів, у яких зафіксували економію ресурсів, отримали від міської ради премії від однієї до п’яти тисяч гривень. Також премії у розмірі п’яти тисяч гривень отримали для потреб енергоефективності заклади, де економія була найбільша.
Опісля оголошення кращих заощаджувачів, представники закладів освіти і культури обговорили з енергоменеджером відділу муніципального розвитку, інновацій та енергоефективності Іриною Шаровською та начальниками відповідних структурних підрозділів плани щодо енергозбереження на 2019 рік.
«Моя мета — повністю відмовитися від споживання газу. Причиною цього є політичний бік проблеми, а також те, що газ — це вичерпний ресурс і завдає найбільше шкоди довкіллю. У бюджетній сфері зменшення споживання ресурсів плануємо робити шляхом утеплення приміщень, а також використовуючи альтернативні види опалення», — резюмував Володимир Шматько.
Тернопільська область.