Фото з відкритих джерел
Довгоочікувану систему монетизації субсидій запущено. Про це оголосив Президент України на спеціальній нараді у Міністерстві соціальної політики, яка відбулася у середу, 6 лютого.
Говорячи про грошові виплати малозабезпеченим верствам населення, Петро Порошенко зазначив: «У середньому розмір виплати становить 1500 гривень, і після того, як отримувач субсидій розрахується за отримані послуги, готівкові кошти залишаються в його розпорядженні».
Уже в березні цього року стартує ще одна модель монетизації субсидій — «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги виплачуватимуть безпосередньо одержувачам субсидії. Відповідне рішення прийняв Кабмін.
Як пояснив міністр соцполітики Андрій Рева, паралельно діятиме запущена з січня 2019-го монетизація, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги субсидіантами через Ощадбанк і за результатами вже цього опалювального сезону виплату невикористаних субсидій одержувачам готівкою.
Згідно з інформацією, викладеною на сайті Міністерства соціальної політики, всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019-го. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні — за квітневу комуналку.
Уся субсидія «старим» субсидіантам буде перерахована грошовим переказом через державний Ощадбанк, а пенсіонерам виплатить Пенсійний фонд одночасно з пенсією.
Для отримання грошового переказу необхідно буде звернутися до найближчого відділення Ощадбанку і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії відкриють персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні.
Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом із пенсією доставить «Укрпошта».
Для прикладу. Якщо сім’я отримує щомісяця від держави субсидію у розмірі 1600 гривень, а платіжка за газ у лютому прийде на 1100 гривень, то 500 гривень залишиться їй на власні потреби або для оплати рахунку, скажімо, за воду чи електроенергію.
Тобто суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд. Тож таке поняття, як обов’язковий платіж, скасовується.
Усі, хто звернувся вперше за субсидією у 2019 році, беруть участь у діючій моделі монетизації. Тобто розрахунки за спожиті послуги за цих осіб із підприємствами здійснюватиме Ощадбанк, а субсидіанти отримають за результатами вже цього опалювального сезону залишок невикористаної субсидії готівкою через Ощадбанк.
Кожному одержувачу субсидії, якому допомогу призначено з 2018-го, у березні «Укрпошта» доставить повідомлення про те, як і скільки надійде коштів субсидії від уряду для оплати комуналки.
Тож урядом буде здійснено пілотування паралельно двох моделей монетизації, та за результатами аналізу їх ефективності прийматиметься рішення щодо впровадження однієї з них із травня 2019 року.