В Інституті законодавства Верховної Ради України відбулося робоче засідання нещодавно утвореного Міжнародного центру моніторингу інвестиційного законодавства (далі — Центр), темою якого обрано співпрацю між Україною та Індією в сфері інвестування.
У засіданні взяли участь представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Міністерства закордонних справ України, українські та індійські дипломати, представники бізнесових і громадських організацій, вітчизняні та зарубіжні фахівці, співробітники Інституту законодавства Верховної Ради України.
У вступному слові директор Інституту законодавства, академік НАН України Олександр Копиленко наголосив на важливості участі представників Індії в роботі Центру та підкреслив необхідність моніторингу не лише законодавства України, а й укладених нею міжнародних угод.
Надзвичайний і Повноважний Посол Індії в Україні Партха Сатпатхі розповів про досвід реформування інвестиційної політики в своїй країні, зазначивши, що така політика має бути довгостроковою та не залежати від зміни влади. Зокрема, індійський дипломат привернув увагу учасників засідання до таких складових забезпечення сильної інвестиційної політики: стабільність (політична, соціальна, економічна, релігійна тощо); верховенство права та прийняття законів, які мають бути всебічно розраховані на довгострокову дію; наявність державного контролю за виконанням інвестиційного законодавства та відповідальність за його порушення; захист інвестора та прозорість інвестицій; особлива увага до довгострокових інвестицій.
Ефективності організаційно-правових засобів захисту прав інвесторів присвятив свій виступ доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, к.ю.н. Захар Тропін, відзначивши дерегуляцію, спрощення порядку отримання дозвільних документів на будівництво, мораторій на податкові перевірки, послаблення валютного контролю, запровадження інституту приватних виконавців тощо. Натомість негативними чинниками залишаються високий рівень корупції та повільне просування реформ.
Заступник директора Департаменту країн Азійсько-Тихоокеанського регіону МЗС України Вадим Ковалевський зазначив, що проведення переговорів між делегаціями України та Республіки Індія стосовно укладення Двосторонньої інвестиційної угоди має значно підвищити взаємний інвестиційних інтерес. Передбачається, що майбутня угода надасть інвесторам як України, так і Індії режим найбільшого сприяння.
Генеральний директор «Укроліяпром» Степан Капшук висловився щодо зорієнтованості інвестиційної діяльності на продукцію, яка цікавить країну-інвестора або приватного інвестора, зокрема, з огляду на те, що Україна є найбільшим експортером соняшникової олії в Індію (майже 44 відсотки від експорту).
Голова Асоціації індійських фармацевтичних виробників Менон Унна Парамбат Раманан наголосив на активізації інвестиційної діяльності індійських компаній та зростанні інтересу індійського бізнесу до інвестування в українську економіку в сфері фармакології.
Підбиваючи підсумки засідання, Олександр Копиленко відзначив великий обсяг імпорту фармацевтичної продукції з Індії в Україну. За його словами, Інститутом законодавства буде здійснено узагальнення результатів проведеної дискусії та підготовлено науково обґрунтовані пропозиції щодо вдосконалення законодавства у сфері державного регулювання інвестиційної політики України, а також видано збірку науково-практичних матеріалів засідань Міжнародного центру моніторингу інвестиційного законодавства.