Відповідь на запитання, яким має бути формат дебатів двох кандидатів на посаду Президента, учора на спільному брифінгу дали голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук та голова правління ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» Зураб Аласанія.
«Законодавство, насамперед закон про вибори Президента, встановлює певний порядок проведення дебатів. ЦВК уже дала своє роз’яснення в постанові, щоб суспільству було зрозуміло, як кандидати можуть використати ці положення і провести як дебати за рахунок виборчих коштів, так і дебати, які відповідно до статті 62 цього закону має проводити ЦВК спільно із Суспільним телерадіомовником», — наголосила Т. Сліпачук, зауваживши, що йдеться про постанову ЦВК № 472 за 5 травня 2014 року.
За словами голови ЦВК, дебати, про які йдеться у ст. 62 закону про вибори Президента, відповідають міжнародній практиці і чотирьом базовим принципам. По-перше, вони мають проводитись незаангажованою компанією. По-друге, вони мають бути вседоступними. Це означає, що всі телерадіокомпанії повинні мати доступ до сигналу, за яким проводяться ці дебати. По-третє, вони повинні мати чітку структуру: вступне слово, заключне слово, таймінг на запитання та відповіді. «Це означає також, що в рамках цього таймінгу кандидати мають зосередитись на тому, щоб донести до виборця свої базові принципи і свою позицію, врешті все те, що вони мають додати до всієї передвиборчої кампанії, яка завершується у п’ятницю, 19 квітня», — зазначила вона. Четвертий принцип — відсутність агітаційної символіки у студії.
«У постанові ЦВК усі ці базові складові, на яких було проведено найвідоміші дебати, які лише знає світова практика, — дотримані», — наголосила Т. Сліпачук.
Своєю чергою Зураб Аласанія зазначив, що суспільний мовник готовий до проведення таких дебатів за всіма чотирма пунктами, озвученими головою ЦВК, і до будь-яких інших викликів. Він нагадав також, що дебати, які мають відбутися 19 квітня о 20-й годині протягом 60 хвилин, проводитимуться за державні кошти і матимуть доволі строгий формат і жорсткі правила та умови. «Після того ми готові надати кандидатам більш вільне спілкування поза межами офіційних дебатів і державних коштів (тобто за гроші виборчих фондів). Це або ток-шоу, або спілкування з експертами, журналістами, якщо вони будуть до цього готові», — сказав він. «Але цей формат потрібно відрізняти від офіційного», — наголосила Т. Сліпачук.
Відповідаючи на запитання, що буде, якщо неофіційні дебати на стадіоні збігатимуться у часі з офіційними в студії, голова ЦВК зауважила: «Закон чітко встановлює день і час проведення дебатів. Я не допускаю, що кандидати мають намір створити штучну конкуренцію, бо кожен із них претендує на найвищу посаду в країні. Важливим є дотримання закону. Тобто ставлення до цих дебатів певною мірою є ставленням до закону».
«Зрештою на 20-ту годину 19 квітня все буде готово. Водночас, якщо жоден із кандидатів не з’явиться, у нас буде напоготові будь-що нейтрального характеру, а внизу буде рухомий рядок «Перепрошуємо, кандидати не з’явилися на дебати», — повідомив голова правління Суспільного. Якщо ж один із кандидатів таки буде — він матиме право використати весь час.
Та, схоже, що дебатів як таких проведено не буде. Найімовірніше, Володимир Зеленський збере на 19-ту «Олімпійський», тож на 20-ту на Суспільне навряд чи встигне. Принаймні такий висновок випливає зі слів Аласанії. За його словами, питання трансляції з «Олімпійського» порушували представники штабу Зеленського, які приїжджали до Суспільного. «Якийсь трік (комікс-альманах. — Ред.) я у цьому вбачаю. Якщо о 19-й на НСК «Олімпійський» почнеться захід, а ми маємо розпочати о 20-й на Суспільному, у мене є сумніви, що вони доїдуть. Менше з тим, знаючи обидва штаби, я не певний, що на це піде одна година і в неї вкладуться на НСК. Логістика навіть подумати не дозволяє про те, що вони можуть встигнути на 20-ту в студію», — наголосив Зураб Аласанія.
Щодо трансляції з «Олімпійського», то вона вестиметься, але за умови, що за це буде сплачено з виборчих фондів. «Але о 20-й ми, так чи інакше, закінчимо трансляцію і розпочнемо дебати. У тому є трік, але я не розумію, навіщо так робити. Не розумію, навіщо заганяти ситуацію в такий глухий кут», — додав очільник Суспільного.
Цифра
Загальна вартість теледебатів без ПДВ, якщо братимуть участь обидва кандидати — 5 млн 767 тис. грн. Тут враховано і камери, і зарплату, і трансляцію.