Під час засідання круглого столу, присвяченого 33-й річниці з дня аварії на ЧАЕС.
Фото автора.
Головуючий на засіданні, народний депутат України Олександр Марченко, зокрема, наголосив, що 17 березня 2016 року Верховна Рада України ухвалила як закон законопроект № 2093, який повертав пільги учасникам ліквідації аварії та людям, які постраждали внаслідок жахливої техногенної катастрофи, проте закон було заветовано Президентом України Петром Порошенком. Тепер в ЧАНДУ сподіваються і наполягатимуть, аби новообраний Президент все-таки дав зелене світло цьому закону, і чорнобильці отримали належний їм медичний і соціальний захист.
Поважне зібрання вирішило звернутися безпосередньо до Володимира Зеленського. Вітаючи його з обранням на найвищу посаду у державі, у листі наголошується: «Статтею 16 Конституції України закріплено обов’язок держави щодо збереження генофонду Українського народу та подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлені гарантії соціального захисту, норми щодо своєчасного якісного медичного обстеження і лікування, які є особливою формою відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров’ю учасників ліквідації ядерної аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим унаслідок цієї катастрофи, у тому числі дітям. Права на належний захист героїв-ліквідаторів та інших категорій чорнобильців захищені законом, рішеннями національних суддів, Конституційного Суду України та Європейського суду з прав людини».
Звертаючись у такий спосіб, чорнобильці сподіваються, що їх зрештою буде почуто.
Тим часом народний депутат і член ЧАНДУ Віталій Корчик підтримав головуючого і зазначив, що, вшановуючи загиблих, маємо піклуватися про живих ліквідаторів і людей, які постраждали внаслідок аварії.
Ще один член ЧАНДУ, народний обранець, який представляє Житомирщину, Павло Дзюблик наголосив, що в його рідній області дуже багато проблем, пов’язаних з наслідками аварії. А все тому, що навіть на ті програми, які діють, бракує коштів. Не кажучи вже про постійне згортання деяких програм. Інколи ці кошти використовуються не зовсім раціонально. Тому, зазначив Павло Дзюблик, нам треба звертатися до Кабміну, а там мають врахувати всі проблемні моменти.
Потребує коштів і Національний науковий центр радіаційної медицини, оскільки назріла проблема, яка спонукає до відкриття нових відділень, зазначив перший заступник генерального директора ННЦРМ Віктор Сушко. Він також запевнив, що кадрові ресурси і напрацьований досвід їхній центр має, потрібно лише дофінансування.
— Дуже нагальним було б подання про зміни до держбюджету в плані фінансування.
Водночас виконавчий директор ЧАНДУ Олександр Осиховський констатував, що Асоціація тісно співпрацює з Національним науковим центром радіаційної медицини, і дещо таки вдалося зробити, проте нині варто зосередитися на окреслених проблемах круглого столу, що відбувся наприкінці лютого цього року і Резолюцію якого було оприлюднено у «Голосі України» 21.03.2019 та розіслано у всі відповідні органи. Олександр Осиховський також наголосив на тому, що в 90-ті роки активно діяла в Асоціації атомних станцій «Сервіспроматом» система фінансової допомоги у розв’язанні багатьох фінансових проблем чорнобильців, і було б добре відродити нині подібну систему.
Представник профільного комітету Верховної Ради Михайло Борисюк у свою чергу запевнив, що комітет робить усе можливе, аби всі законодавчі ініціативи вчасно розглядалися і потрапляли до сесійної зали парламенту.
Катастрофічним назвав нинішній матеріальний і соціальний захист чорнобильців Володимир Яценко. І це при тому, що свого часу правові інституції, зокрема і міжнародні, підтвердили право чорнобильців на гідне забезпечення, проте віз і нині там. Він також висунув пропозицію апелювати до світової спільноти, аби захистити свої права на гідне життя.
Ще один колишній народний депутат, а нині голова Координаційної ради громадських і благодійних чорнобильських організацій, створеної при ЧАНДУ, Олександр Рябека закликав не просити, а вимагати від урядових структур вирішення цих питань.
Гострим був і виступ колишнього виконувача обов’язків прем’єр-міністра України Василя Дурдинця. Він, зокрема, наголосив, що вже 33 роки ми перебуваємо в цій темі, і дуже добре, що «Голос України» опублікував Резолюцію попереднього круглого столу, а громадськість почула про всі проблеми, але потрібно рухатися далі й змусити чиновників відреагувати на проблеми.
Одне слово, всі учасники зібрання дійшли спільної думки, що треба енергійно та спільно діяти, а в разі якщо їх не почують у Кабміні, вдаватися до більш рішучих кроків. Цю роботу має очолювати Чорнобильська асоціація народних депутатів України.