Кожне явище починається з конкретного кроку тієї чи іншої людини. Минає певний час, і її особистий задум стає важливою складовою цілої галузі. Цього разу йдеться про засновника ТОВ «Харчові технології Закарпаття» Андрія Хрипту (на знімку), який зумів добитися разючих результатів: сьогодні у його рідному селі Великі Ком’яти Виноградівського району запущено наймодерніше, найпотужніше виробництво.

 

Завод прокидається, щойно світає.

Фото Василя ГОРВАТА.

Інтерес до твоєї продукції за рубежем піднімає цікавість до нашої країни

Тут випускають продукцію, добре відому в кожному регіоні нашої країни, а також за кордоном. Йдеться про порівняно новий харч, який донедавна доводилося завозити з-за кордону. Це — корм для домашніх тварин. Андрій Хрипта завжди наголошує на універсальному правилі, якого дотримується з часу створення підприємства. Запорука успіху — висока якість виробів, а для цього треба забезпечити високоточні, високоякісні технології.

Не випадково західні інвестори дедалі частіше навідуються у це мальовниче село. Адже на підприємстві ТОВ «Харчові технології Закарпаття» зав’язані численні партнерські відносини, звідси прокладено комерційні маршрути по всій країні.

Власну справу розпочав у Криму

Звичайно, шлях до європейських критеріїв був непростим, тривалим і повчальним. Спроби створити перше в Україні підприємство з виробництва корму припали на початок двотисячних. Свого часу доля занесла Андрія Хрипту аж в Автономну Республіку Крим, де зробив перші кроки до успіху, згодом виникло бажання перенести підприємство на рідне Закарпаття, що й було зроблено в 2006 році. Знайдено й відповідний майданчик у селі Великі Ком’яти — будівлю консервного заводу, який простоював багато років.

На перших порах споруду можна було використати для розміщення обладнання. Після відчайдушних спроб виготовити якісну продукцію за участю вітчизняних фахівців, стало зрозуміло, що їхніх знань недостатньо. В Україні та на пострадянському просторі не було досвідчених спеціалістів у цій галузі. Вищі навчальні заклади не мали таких факультетів чи відділень, на яких би готували відповідних фахівців. Тому молоде закарпатське підприємство залучило до роботи високопрофесійних технологів із Франції. А згодом підписали контракт про поставку сучасного обладнання, виробленого за американською ліцензією, яке змонтували в 2012 році. Відповідно і навчання, і монтаж установок цеху проводили зарубіжні спеціалісти. Ставка на світові технології виправдала себе, оскільки корм для собак і кішок одразу здобув високу популярність в Україні, а згодом — за її межами. Французькі фахівці були приємно вражені відповідальністю персоналу, особливо — технологів, які швидко засвоїли потрібну інформацію і, набувши необхідного досвіду, опанували випуск високоякісної продукції. Торгова марка «Пан Пес», «Пан Кот» стала стрімко завойовувати ринок.

За рік розширили приміщення, підняли дах, змонтували башти для зберігання зернових культур та ввели в експлуатацію електронну завантажувально-дозуючу систему. Всі лінії, отримані від виробників найсучасніших технологій, мають американське, англійське, шведське, японське походження.

Усе підприємство — суцільний надсучасний робот

— Ми взяли курс на повну автоматизацію процесу, — каже керівник підприємства Андрій Хрипта. — В ідеалі на виробництві кормів роль працівника полягає у тому, щоб тільки натиснути кнопку. А вже завод сам готує сировину до переробки, проводить дозування сумішей, з точністю до секунди і градуса температурного режиму, здійснює змішування, сушіння й гранулювання виробів, які знову-таки з аптечною точністю фасує у пакети.

Фактично весь завод — це надсучасний робот, здатний самостійно регулювати баланс сумішей, встановлювати норму пакування. Найдорожчим у цьому організмі є, звичайно, «мозок-аналізатор» — невеличка за розміром комп’ютерна установка, здатна ідеально перевіряти співвідношення необхідних частин у продукції.

Сучасна лабораторія стежить і за тим, щоб на переробку потрапила тільки якісна сировина. Вимоги до постачальників максимальні. Передусім для підприємства важливою є репутація постачальників, які обіцяють виконання умов. Але й при цьому жоден вантаж не допускається на завод без ретельної перевірки. Транспорт із сировиною чекає на майданчику за межами території, поки не буде зроблено аналіз на відповідність. Якщо сировина якісна — ласкаво просимо, якщо ні — машину на територію не впускають. Після того як завод виконає всю процедуру виробництва сухого корму, на виході працівникові навантажувача залишається тільки підняти піддон з пакетами і переставити його в кузов автомобіля. Внаслідок механізації та автоматизації для персоналу мінімізується фізичне навантаження, вистачає кількох працівників, які вміють натискати кнопку.

Досягнув певної вершини — розвивайся далі. Бо зупинка — це деградація

Тим часом споживчий ринок змушує до подальшого розвитку. «На певному етапі, — розповідає Андрій Хрипта, — стало зрозуміло, що треба розширювати асортимент: якщо ти розпочав свою справу, то більше не можеш зупинятися. Якщо розвиток припиняється — це рівнозначно деградації підприємства. Особливо в умовах ринку, який стрімко розвивається. Щойно у своєму сегменті ти дозволяєш собі послаблення, вважай, що неминуче настане виробнича криза, занепад».

Тому було прийнято рішення почати випуск консервованого вологого корму — паучів. Для нового виробництва в рекордні строки зведено корпус, встановлено найсучасніше обладнання від кращих світових брендів з Австрії, Німеччини, Нідерландів, Японії. Відповідно, для мешканців села відкрили ще 40 додаткових робочих місць. Виробничий процес майже повністю автоматизовано і комп’ютеризовано. Отже, збалансованість суміші доведено до абсолютної точності. Участь людини під час випуску продукції мінімізована, проте без неї не обійтися. На заводі — європейські умови праці, облаштовано світле просторе приміщення для відпочинку й прийому їжі, конкурентна заробітна плата. Це важлива деталь. Адже у райцентрі працює кілька іноземних підприємств на давальницькій сировині, які намагаються створити найвигідніші умови для працівників. А крім того, село Великі Ком’яти віддавна є центром тепличних господарств, тому там теж потребують робочих рук (див. «Голос України» за 16 квітня ц. р.). Тобто, щоб залучити працівників, потрібно їх зацікавити кращими умовами. ХТЗ успішно впорався з цим завданням.

Важливу роль підприємство приділяє екології. Побутових відходів та шкідливих викидів в атмосферу немає. Завод отримав ISO 22000/HASP, тобто міжнародну сертифікацію якості та безпеки харчової продукції. Ще один напрям діяльності підприємства — соціальні проекти. Зокрема завдяки ХТЗ було капітально відремонтовано одну з вулиць села.

— Нові технології, — каже Андрій Хрипта, — це обов’язкова умова конкурентоспроможності на світовому ринку. Варто зосереджуватися на справі, яку знаєш та любиш, і рухатися тільки вперед. І це стосується не лише виробництва, а й суспільства взагалі. Потрібне позитивне мислення як запорука поступу.

Факт

Вироби преміум-класу та економкласу (кілька десятків найменувань) стали популярними під торговими марками «Пан Пес», «Пан Кот», «Carpathian Pet Food». Через зростаючий попит ТОВ «Харчові технології Закарпаття» додатково ставлять нові надсучасні лінії, будують нові цехи, щоб сповна забезпечувати потреби замовників. Відкривають нові робочі місця, реалізовують соціальні проекти, а головне — через просування високоякісної продукції за кордоном утверджують позитивний імідж України.

Перспектива

Найближчим часом тут запустять ще одну лінію з випуску вологого корму, виконуються масштабні роботи для водозабезпечення виробництва, розширюється мережа відділу маркетингу, триває інтенсивна співпраця із замовниками.

Василь ГОРВАТ, Василь НИТКА.

Виноградівський район Закарпатської області.