Історики Вінницького державного педагогічного університету імені Коцюбинського працюють над сценарієм документального науково-популярного фільму «Рік 1939-й: історичні міфи та реалії на теренах Вінниччини».
Спростувати історичні міфи та відтворити реалії періоду початку Другої світової війни — таку мету ставлять перед собою автори майбутньої стрічки. Про роботу над матеріалом розповів «Голосу України» один з авторів сценарію, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Павло Кравченко.
— Маємо намір показати, як сприймали, як реагували на непрості події у світі й тодішній країні вінничани, — каже Павло Кравченко. — Опрацьовуємо архівні матеріали, а також записуємо спогади очевидців. Хочемо зіставити факти — як їх відображали у тодішній партійній персі і що казали між собою люди.
За словами співрозмовника, комуністична пропаганда поширювала чимало міфів. Наприклад, намагалися переконати вінничан, що під час війни Союзу з Фінляндією наш край не зазнав жертв. Архівні документи свідчать про протилежне.
Ще один приклад маніпуляцій свідомістю стосується документа про обмеження земельних наділів у селян. Влада подавала це по-своєму: менше землі — менше роботи і більше часу для відпочинку. Насправді робилося все з іншою метою — не вистачало рук для роботи на колгоспних полях. Замість догляду власної землі селяни мали обробляти колгоспну.
Павло Кравченко знайшов на сторінках газет повідомлення про палке схвалення такої політики влади. У житті все відбувалося по-іншому: селяни не хотіли віддавати навіть клаптика своєї землі.
Частину сюжету присвятять тотальній мілітаризації тодішньої країни. За словами Павла Кравченка, людям вкладали у свідомість факт неминучості війни. Співрозмовник проводить паралель із нинішньою Росією, де так само, як в колишньому Союзі, у дитячих садках вихованці марширують із дерев’яною зброєю, їх одягають у військові мундири.
Над сценарієм стрічки також працюють колеги Павла Кравченка з кафедри історії України — викладачі Анатолій Войнаровський, Олександр Криворучко, Наталія Жмуд. До роботи залучають студентів. Чи не найбільшу активність виявляє четвертокурсниця Марія Куряча.
Зніматимуть картину за грантові кошти. Проект науковців став одним із переможців обласного конкурсу підтримки видавничої справи, що його проводить департамент інформаційної політики Вінницької облдержадміністрації. Частину грошей нададуть спонсори. Зніматимуть сюжет і здійснюватимуть монтаж професійні оператори. Завершити роботу планують до кінця нинішнього року.