Олена Карпенко, директорка Парафіївської публічної бібліотеки.

Фото авторки.

Бібліотека у сучасних умовах має трансформуватися і стати сучасним інформаційним простором, де комфортно та зручно працювати, читати, спілкуватися та відпочивати. Фактично це буде культурний і творчий центр ОТГ.

У Парафіївській громаді п’ять бібліотек з січня 2019 року перейшли на баланс Парафіївської селищної ради. Їх об’єднали в одну публічну бібліотеку з центральною у Парафіївці та чотирма філіями у селах Петрушівка, Іваниця, Южне та Мартинівка. Що вдалося змінити, дізналися під час зустрічі з Оленою Карпенко, директоркою Парафіївської публічної бібліотеки, та Наталією Клочко, бібліотекаркою, радником Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Пані Олена розповіла, що довго роздумувала, чи подаватися на конкурс. Але бажання спробувати щось нове і бути корисною громаді — перемогли. Разом із документами вона готувала презентацію бачення розвитку та діяльності публічної бібліотеки у громаді. Каже, що місяць не могла сісти за цю роботу. А коли всі терміни «горіли», на одному диханні виписала свої пропозиції.

Бібліотекарка Наталія Клочко.

Бібліотекаркою у Парафіївці стала Наталія Клочко. «Вона, як іскорка. У неї постійно з’являються ідеї та ініціативи — як зробити бібліотеку кращою та цікавішою. Нам кажуть, що ми знайшли одна одну і зможемо перевернути все. І справді, коли пересували стелажі у бібліотеці, яка на одному поверсі із кабінетом голови громади, то Валентина Федорівна часто приходила і просила: «Ви хоча би не розваліть селищну раду», — розповідає Олена Карпенко.

Творча майстерня

Два місяці у Олени та Наталії пішло на ремонти, пересування стелажів, устаткування. На початку травня вирішили: «Треба відкриватися і якось це «відкриття» відзначити». Запросили учнів 4-Б класу Парафіївської школи і разом з ними започаткували «Творчу майстерню» у публічній бібліотеці.

Наталія намалювала на одній із стінок сонечко і написала «Творча майстерня». Для дітей купили фарби, і вони розмалювали всю стінку долоньками. «Діти були такі щасливі й задоволені! Не хотіли йти від нас. Казали, що будуть «лікувати» книжки, складати їх і просто читати», — розповідає Олена. Ввечері їй дзвонили батьки і питали: «Що ви зробили з дітьми, що вони задоволені, як слони?»

За місяць школярі звикли, що у бібліотеці можна не тільки книжки взяти, а відвідати різні майстер-класи, де навчать декупажу, художньому розпису, квілінгу, робити аплікації, співати і ще багато чого цікавого. «А влітку на дитячому майданчику проводитимемо ігри та різні заходи. І спортивні, і інтелектуальні, і творчі», — ділиться планами Олена. Каже, що ідеї з організації дозвілля є не тільки для дітей, а і для дорослих.

Філії у селах

У довколишніх селах також працюють творчі та креативні бібліотекарки.

«У Южнянській філії — прекрасна бібліотекарка Галина Григорівна. Все життя працює. Не сидить на місці жодного дня. Не знаю, чим вона вабить дітей, але кожну перерву вони йдуть до неї», — каже директор публічної бібліотеки. Тут узимку ліплять сніговиків, а влітку грають на подвір’ї. Театралізовані сценки, екскурсії по селу — «Коли і чому назвалася вулиця?», свята та імпровізовані казки для вихованців дитячого садочка, — це все придумує для дітей та дорослих Галина Волошина.

Петрушівська філія обслуговує читачів з трьох сіл — Петрушівка, Качанівка і Власівка. Діти їздять навчатися до Парафіївки, а тому до бібліотеки поки що не заходять. Стіл видачі та нові книги розмістили у сільській раді, а решту фонду — в Будинку культури.

«Коли люди не приходять по книги, Валентина Салко, бібліотекарка, не сумує і на місці не сидить. Книжок набрала — і пішла по селах. Фактично бібліотека йде в люди», — розповідає Олена Карпенко.

У квітні у Петрушівці з’явилася нова директорка Будинку культури — Наталія Чуб. «Вона настільки творча, з будь-якого папірця може зробити шедевр, вміє шити, плести, квілінг, декупаж, малювати по склу. Вони подружилися з Валентиною Анатоліївною. І думаю, що з цього дуету будуть хороші результати», — переконана директорка. Влітку у клубі в Петрушівці працюватиме творча майстерня.

У Іваниці свого часу бібліотека згоріла. Завдяки добрим людям відновили фонд. Філія розташована у приміщенні Будинку культури і є центром дозвілля для жіноцтва — тут і пісень співають, і плетуть, і різні заходи організовують, і просто спілкуються. Крім того, постійно влаштовують свята та виставки. Бібліотекарка Тамара Вірко дуже гарно їх оформляє.

У Мартинівській філії бібліотекарка також не пасе задніх. «До Валентини Олексіївни приходять діти — танцюють, вишивають, роблять виставки. Вона теж не чекає читачів, а шукає їх. Десь книжки дала почитати, десь про заходи розповіла, когось запросила на свято. У Мартинівці був чудовий День вишиванки: провели виставку робіт місцевих майстринь, діти читали вірші. Потім всі разом пили чай із смаколиками», — розповідає Олена Карпенко.

Книга від самотності

Ще однією ініціативою публічної бібліотеки став проект «Бібліотека при самотності». Щовівторка з 8 до 13 бібліотекарки йдуть до тих людей у громаді, які хочуть читати, але не дійдуть, бо немає сил або далеко. «Попередньо збираємо заявки на книжки і на велосипеді або пішки розносимо їх читачам», — розповідає Наталія Клочко.

Другу половину вівторка Наталія присвячує мешканцям територіального центру надання соціальних послуг у Парафіївській ОТГ. Там живуть дідусі та бабусі, які також є читачами. «Можливо, їм не стільки читати хочеться, скільки з кимось побалакати. Вони вже один одному набридли, але ж спілкуватися хочеться. Прихід бібліотекарки — це для них новина», — розповідає жінка.

Крім того, не відмовляють у доставці книжок дорослим і дітям. Олена і Наталія заради того, щоб кількість читачів збільшувалася, і люди читали, розвозять замовлення: комусь у музичну школу, комусь на роботу. Часто використовують для цього власний час або обідню перерву.

Про мрії та плани

Бібліотекарки хочуть оцифрувати книги про історію Парафіївки та сіл, які увійшли до громади, створити електронну книгозбірню для учнів та студентів, відновити місцевий музей... Ідей вистачить на десять громад та років.

А ще вони мріють про те, щоб Парафіївська публічна бібліотека об’єднувала громаду, щоб люди повірили і приходили на майстер-класи, свята та заходи, пропонували ідеї і разом реалізовували їх. Заради себе та заради своїх дітей.

Чернігівська область.