Пам’ятний знак медикам (на знімку), які загинули під час надання допомоги військовим на сході країни, відкрито у Вінниці на території медичного коледжу імені академіка Данила Заболотного.
Найбільших втрат зазнали медпрацівники у перші два роки бойових дій — понад 150 із них віддали життя, рятуючи наших захисників. Таку цифру навів у своєму виступі на відкритті учасник АТО, лікар за освітою, нині керівник відділу у справах ветеранів війни Вінницької облдержадміністрації Андрій Грачов. Порівняв її зі втратами медиків армії США. За 10 років війни у В’єтнамі загинули тільки 13 американських медиків.
— Встановлений монумент має нагадувати про кожного загиблого лікаря, а також про помилки, яких припустилися на початку війни в організації надання допомоги пораненим, — зазначив Андрій Грачов. — Нині кардинально змінено підходи. Міноборони прийнято правильне рішення — забрати лікарів із лінії зіткнення, адже там місце роботи військових санітарів. Вони надають першу допомогу. Добре налагоджена система евакуації поранених із поля бою. Завдяки чому їх доставляють на броньованих автомобілях у безпечне місце, де починають працювати лікарі, використовуючи сучасне обладнання та препарати.
Андрій Грачов — один із тих, хто ініціював створення пам’ятника загиблим медикам. Ще один ініціатор — лікар, член Всеукраїнського союзу ветеранів АТО, учасник медичної служби Майдану, викладач Вінницького медичного коледжу Юрій Козак. Два роки тому їхню ініціативу схвалили на сесії Вінницької облради. Кошти збирали на благодійній основі разом із фондом «Подільська громада».
Автори пам’ятника — сини відомого вінницького скульптора Володимира Овраха — Андрій та Роман — працювали над його створенням протягом восьми місяців. Висота монумента 3,5 метра, ширина — 2,2 метра. Для його спорудження використали тонований пластбетон і металевий каркас.
— У нас було декілька варіантів ескізів, — каже Андрій Оврах. — Замовники схвалили саме цей, що втілений у пам’ятник. За основу взяли відомі всім символи медицини — хрест і змія, котра в’ється навколо чаші. Зобразили також фрагменти сцен надання лікарями допомоги пораненим військовим.
На фронтоні у три рядки розмістили слова: «Медикам захисникам України».
Під час відкриття було названо імена загиблих в АТО випускників медичних коледжів: Вінницького — Михайло Вашеняк, Сергій Рокіцький, Дмитро Герасимчук; Гайсинського — Станіслав Менюк; Погребищенського — Сергій Кацабін.
Раніше у Вінницькому медколеджі з ініціативи дирекції вирішили по-особливому вшанувати пам’ять трьох загиблих в АТО випускників. Їхні портрети з біографічною довідкою у цілодобовому режимі почергово з’являються на екрані.
Фото з сайту Вінницької ОДА.