Бюджет 2019-2020, законодавчі ініціативи децентралізації та адміністративної реформи обговорили у Рівному під час регіональної платформи, яка була організована в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що його реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. До роботи долучилися керівники області, міські та селищні голови, очільники громад, народні депутати, експерти та громадські активісти.
«Ми продовжуємо шукати нові точки дотику з новообраними народними депутатами. Сьогодні ви почуєте голос міст та громад. Це нова сходинка в майбутньому розвитку місцевого самоврядування», — зазначила виконавча директорка Рівненського РВ АМУ Тетяна Грещук.
Як розповіли фахівці Рівненської ОДА, нині основним джерелом доходів ОТГ залишається податок на доходи фізичних осіб, хоча є такі громади (Привільненська, Шпанівська, Корнинська, Малолюбашанська), які найбільше мають прибутки від акцизного податку з пального. Разом з тим, лише чотири ОТГ із 46 є бездотаційними — Вараська, Клесівська, Клеванська та Крупецька.
Саме тому, за словами голови Рівненської ОДА Віталія Коваля, нині настав час громадам вчитися самостійно заробляти гроші та шукати резерви на місцях, адже 2020 рік стане перехідним: «Питання субвенцій, дотацій мають відійти на останній план. ПДФО просто так не народжується, він там, де є робочі місця. Зараз весь світ живе за рахунок податку на землю та нерухомість. Тому шукайте інвесторів та формуйте якісні команди».
Думку щодо фінансової самостійності громад підтримали народні депутати. Зокрема, Олександр Ковальчук наголосив, що громади мають розвиватися і вміти залучати кошти на свої території: «Є громади, яким важко буде вижити без акцизу. Є природні ресурси, їх потрібно навчитися використовувати з користю, продуктивно».
Під час дискусії міські голови озвучили ряд проблемних питань. Зокрема, йшлося про надання статусу об’єднаних громад районним центрам (для умов приєднання), про відсутність комунікації з фіскальними органами, щодо оформлення документів у земельних питаннях.
За результатами роботи Регіональної платформи було прийнято звернення до народних депутатів від Рівненщини щодо: компенсації різниці в тарифах, податкового регулювання в частині наповнення місцевих бюджетів, відтермінування (через недостатнє державне фінансування) або скасування Постанови КМУ щодо підвищення оплати праці педагогічних працівників закладів освіти, позашкільних закладів та спортивних шкіл, врегулювання оплати гарантованих державою пільг, збереження мережі поштових відділень та інші питання.