Комітет Верховної Ради Україниз питань гуманітарної та інформаційної політики розглянув питання підготовки до відзначення 150-річчя з дня народження видатної української письменниці, культурної та громадської діячки Лесі Українки та ухвалив рішення щодо реалізації заходів із вшанування мисткині на державному рівні.
Зокрема, комітет рекомендував Кабінету Міністрів провести засідання Організаційного комітету з підготовки та відзначення ювілею Лесі Українки, створеного розпорядженням Кабміну № 216-р від 3 квітня 2019 року, оновити його склад і включити до складу оргкомітету волинських народних депутатів — Ірину Констанкевич та Степана Івахіва, а також членів комітету — Миколу Княжицького та Юрія Павленка. Крім того, рекомендується розробити і затвердити план заходів з відзначення ювілею письменниці та забезпечити їх належне фінансування.
У своєму рішенні комітет також пропонує забезпечити підготовку і видання повного зібрання творів Лесі Українки, персональної енциклопедії її життя і творчості, електронного архіву документів про родину Драгоманових-Косачів, щорічних збірників наукових праць, матеріалів і документів «Леся Українка і сучасність», інших тематичних книжок. Також народні депутати у своєму рішенні пропонують забезпечити функціонування Науково-дослідного інституту Лесі Українки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки і розроблення та запровадження туристично-екскурсійних маршрутів, пов’язаних із життям і творчістю видатної українки.
Члени комітету наголошують на необхідності забезпечення проведення ремонтно-реставраційних робіт у меморіальних місцях, музеях, бібліотеках, що носять ім’я визначної діячки. Зокрема, в Літературно-меморіальному музеї-садибі Лесі Українки, що у селі Колодяжне на Волині, та Новоград-Волинському літературно-меморіальному музеї Лесі України на Житомирщині.
Серед інших заходів, передбачених ухваленим документом, — створення та демонстрація фільмів про життя і творчість Лесі Українки, трансляція радіоспектаклів та показ фільмів за творами геніальної поетеси, забезпечення упорядкування та відповідне оформлення об’єктів, пов’язаних з її перебуванням і діяльністю у Верховинському районі на Прикарпатті, зокрема встановлення там меморіальних знаків і облаштування музейних експозицій.
Міністерству культури, молоді і спорту України рекомендовано забезпечити проведення в закладах культури мистецьких виставок, конкурсів, концертів, фестивалів, присвячених авторці «Лісової пісні», а Міністерству освіти і науки спільно з НАН України — проведення науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів та інших тематичних заходів. Міністерству закордонних справ рекомендовано розглянути можливість встановлення за кордоном меморіальних дошок і пам’ятних знаків на честь Лесі Українки та передбачити здійснення заходів щодо відзначення визначної дати у країнах, пов’язаних із життям і творчістю поетки.
Нагадаємо, що ще у лютому 2018 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про відзначення 150-річчя Лесі Українки на державному рівні». Документ ініціювала народний депутат Ірина Констанкевич спільно з Комітетом культури і духовності під керівництвом Миколи Княжицького.