На знімку: Під час карантину столична влада категорично проти такої торгівлі.
Незважаючи на те, що до Пасхи, яку цьогоріч відзначатимемо 19 квітня, ще далеченько, торговельні мережі вже два тижні тому переписали цінники на м'ясо, яке має значний попит, у бік збільшення. Значний сплеск споживчої активності на пошановану нашими співгромадянами свинину пояснюється не лише прийдешнім Великоднем, коли господині воліють зробити запаси заздалегідь за помірними цінами і зберігати їх у своєму морозильнику. Ключовим чинником, що спровокував подорожчання, стали карантинні заходи і офіційне припинення базарної торгівлі. Місць, де можна придбати яловичину або свинину поменшало, а постійні покупці з ринків змушені переорієнтуватися на роздрібні мережі, які фактично перебрали на себе монопольне право реалізувати продукти харчування.
Ситуацією скористалися продавці свиней забійних кондицій. Так, за тиждень середня на них ціна піднялася на 8,8%, перевищивши 50 грн/кг (торік у цю пору було 40 грн). Таку динаміку закупівельники живого товару вже охрестили "передчасним Великоднем". Адже ціновий злет очікувався ближче до свят, коментують невтішну для рядового споживача перспективу з недорогим м'ясом в асоціації "Свинарі України".
Мала б дещо згладити ситуацію нещодавня постанова Головного державного санітарного лікаря України щодо протидії поширенню коронавірусної хвороби в місцях торгівлі, яка дає змогу органам виконавчої влади, місцевого самоврядування відновити функціонування ринків. Але навряд чи такий документ поверне на базари жваву торгівлю. Швидше – викладені у постанові вимоги відлякуватимуть покупців від прилавків. Адже передбачається знаходження на ринку не більш як одного відвідувача на 20 квадратних метрів торговельної площі. Громадянам належить дотримуватися у чергах відстані один від одного не менш як півтора метра. Тут не те що розгулятися, чи поштовхатися, а й поспілкуватися толком не вийде, а головне – не поторгуватися. Не менш суворі норми запроваджено постановою й для продавців, яку Міністерство охорони здоров'я має довести до відома Київської міської, обласних держадміністрацій та органів місцевого самоврядування. Приміром, керівництво базарів несе відповідальність за незабезпечення персоналу та... покупців засобами індивідуального захисту. Але й це ще не все. Не кожен дядько може привезти на ринок відгодованого у власному хліві кабанчика. Стати за м'ясний прилавок має право лише зареєстрований оператор ринку харчових продуктів за наявності експлуатаційного дозволу. Так просто його не отримаєш, бо документ видається територіальним органом операторові ринку за результатами інспектування його потужностей. Папірець посвідчує право реалізатора здійснювати законодавчо визначену діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження. Простіше кажучи, представникам м'ясокомбінатів чи посланцям від тваринницьких комплексів – ласкаво просимо. Одноосібнику – іншим разом, коли карантин закінчиться...
Але й такі, альтернативні гастрономам і супермаркетам, канали збуту харчової продукції, що наважилися відкритися і працюють у суворому режимі, можуть до Пасхи й не протриматися. Очільники одразу кількох регіонів заявили про несвоєчасність повернення в умовах пандемії до базарної торгівлі.
Категорично проти відновлення базарної торгівлі виступає і столичний міський голова Віталій Кличко. Мовляв, у Києві поки що цього не робитимуть. Адже нині "всі продовольчі магазини забезпечені й торгують продуктами харчування. Проблем із запасами немає. На складах все є. Логістика працює. У цьому напрямку ми спираємось на досвід інших країн, де були вжиті більш жорсткі заходи. Тому наше ключове завдання – зробити все можливе для того, аби зупинити захворювання в столиці".
За словами Віталія Кличка, сьогодні ситуація у місті контрольована. Але для того, щоб вона залишалася такою, необхідно і надалі дотримуватися обмежувальних заходів, передає офіційний портал Києва.
"У нас 132 підтверджених захворювання (на 1 квітня. – Авт.). Але, якщо далі розповсюджуватиметься хвороба, якщо будуть тисячі хворих, як наприклад в Іспанії, то наші медики просто не зможуть допомогти всім. Ми не хочемо до цього доводити. І тому такі жорсткі обмеження – і на сьогодні ми не розглядаємо питання про відкриття ринків", – наголосив Віталій Кличко.
Підсумовуючи, варто усе ж дослухатися до закликів виконувати санітарні вимоги під час пандемії. Шопінг в умовах коронавірусу стає надто небезпечним.
Фото автора.