На знімку: подружжя Тимчаків за декілька днів до смерті Ореста Панасовича.
Життя медика у 66-річному віці обірвав серцевий напад.
30 березня наприкінці робочого дня тіло покійного лікаря віддали дружині та представникам ритуальної служби для поховання, і лише увечері вона, перебуваючи у соборі біля закритої труни з тілом чоловіка, дізналася, що у нього лабораторно підтвердили COVID-19. Хоча досі у це не вірить, бо навіть довідку, яка б це підтверджувала, жінці досі не дали.
Вечір 30 березня дружина Ореста Тимчака Тетяна Тимчак пригадує з неймовірним болем і жахом, як і усі наступні дні дотепер. Жінка каже, замість того, щоб по-людськи провести в останню путь люблячого чоловіка, шанованого і знаного лікаря, хорошу людину, у якої було безліч знайомих та друзів, їй довелося одній-єдиній хоронити його та тривалий час жити у страху, не маючи відповіді, чи й сама не є інфікованою.
Тепер, коли є лабораторне підтвердження того, що ні сама Тетяна Тимчак, ні жодна людина з оточення її чоловіка не хворіє на COVID-19, жінка вирішила розповісти правду про пекло, через яке їй довелося пройти.
"Мій чоловік був доброю, чуйною людиною, прекрасним лікарем. Сотні людей висловили співчуття з приводу його смерті, але ніхто не зміг попрощатися. З поваги до мого чоловіка, якого довелося хоронити як прокаженого, і з вдячністю до тих людей, які таки не відвернулися від мене, я б хотіла розповісти, як усе було", – зауважує Тетяна Тимчак.
"Дізналася про смерть, коли телефонувала до чоловіка, а слухавку взяв хтось інший"
Дружина покійного Ореста Тимчака переконує, що 26 березня її чоловік приїхав додому й скаржився на те, що змерз, розповідав, що, розігрівшись, вийшов із приміщення на холодне повітря. Згодом мав трохи високий тиск, скаржився на серце.
Уранці 27 березня температура тіла була 37 градусів, а згодом – й менше. Та все ж таки дружина, будучи наляканою епідемією коронавірусу, переконала звернутися до лікаря. Він поїхав до приватного лікаря-інфекціоніста, з яким був добре знайомий. Розповів, що турбує серце й має підозру, що могло протягнути, коли, розігрівшись, вийшов на вулицю. Лікар, оглянувши, сказав, що з одного боку у легенях є запальний процес, тому порадив лягти в інфекційну лікарню. Тож 28 березня його госпіталізували у медзаклад.
"Я йому дуже часто телефонувала. 29 березня він ще сказав, що почувається краще. А вже після 16-ї години я не могла додзвонитися. Зрештою, слухавку взяв хтось із медперсоналу і якось так ніби між іншим сказав: "Він встав з ліжка і впав. У нього серцевий напад і він помер. Нас не звинувачуйте". Я була в шоці. Не могла повірити у те, що почула, і у те, що почула про смерть тільки тоді, коли сама подзвонила", – розповідає Тетяна Тимчак.
Коли дружина покійного приїхала до лікарні увечері 29 березня, їй сказали, що тіло треба везти на розтин для визначення точної причини смерті.
"У лікарні я була не сама, а зі своїми близькими. У їхній присутності мені сказали, що чоловікові зробили експрес-тест на коронавірус і він негативний. Інфекціоніст, який вів чоловіка, теж сказав нам однозначно, що немає жодних симптомів коронавірусної інфекції.
Сказали, що висновок патологоанатома буде наступного дня о 10-й ранку. Тож, переживши ніч, о 10-й ранку я поїхала до моргу забирати тіло. Зі мною були представники ритуальної служби. До нас вийшов патологоанатом. Сказав, що легені чоловіка чисті, а причина смерті – серцевий напад", – розповідає дружина покійного.
Для підтвердження видали і довідку про причину смерті. У документі написали: "Ішемічна хвороба серця. Постінфарктний кардіосклероз".
"Коли вже у соборі дізналася про коронавірус, попросила всіх піти і залишилася сама"
У морзі Тетяні Тимчак, за її словами, сказали, що оскільки померлий – пацієнт інфекційної, біоматеріали на виявлення коронавірусної інфекції передаватимуть до Києва, а аналізи будуть приблизно через шість днів.
"Нас запитали, де хоронитимемо і чи відспівуватимемо. Патологоанатом наголосив, що тіло обробили знезаражувальним розчином і помістили у герметичний мішок. Я це бачила і сама. Сказав, що ховати маємо у закритій труні. Мовляв, щоб перестрахуватися, оскільки аналізи не можуть зробити швидко. Ввечері, приблизно о 17-й годині, ми забрали тіло і повезли для відспівування в храмі", – розповідає жінка.
Уже перебуваючи у соборі на заупокійній службі, Тетяні Тимчак зателефонували і запитали, чи знає вона про виявлення після смерті у її чоловіка коронавірусу: "Мені повідомила не санстанція, не морг, не інфекційна, не посадовці чи ще якісь уповноважені на це люди. До мене просто подзвонила знайома і запитала, чи я про це знаю.
У мене був шок. Поруч була моя подруга, племінниця, ще декілька людей. Я попросила усіх піти і залишилася в церкві сама. Ніби через призму якогось жахливого сну я продовжувала слухати заупокійні молитви, а на ніч ми залишили мого чоловіка у храмі самого. Тобто фактично через годину після того, як ми забрали тіло в собор, стали відомі результати аналізів, які, як виявилося, робили у лабораторії в Луцьку. Але довідку про позитивний лабораторний тест на COVID-19 мені ніхто так і не надав, я лише бачила довідку про перший негативний тест, який робили в інфекційній лікарні.
До нас додому зі мною тієї ночі поїхала моя подруга Галина Ільчук. Вона єдина, незважаючи на усе, не злякалася бути біля мене усі ці дні. Я не знаю, чи змогла б пережити усе це пекло сама у своєму спорожнілому будинку. Наша донька – у Польщі, й через ті обставини, які сьогодні маємо, не змогла приїхати попрощатися з батьком".
"Відповідей на безліч питань я не маю й досі"
Наступного дня, 31 березня, об 11-й годині мала б відбутися панахида за Орестом Панасовичем й прощання з ним згідно з усіма християнськими звичаями. Але його дружині довелося забирати тіло із собору з самого ранку й хоронити його на кладовищі самій, лише з допомогою представників ритуальної служби.
"Ви тільки уявіть, свого чоловіка, у якого величезна кількість колег, друзів, людей, які його неймовірно поважали, я хоронила сама. Біля кладовища нас тримали три години, не дозволяли заїжджати, бо не було спецодягу, в якому можна було хоронити тіло.
Ви не уявляєте, яке я пережила пекло. Стоячи там, я не могла повірити у те, що весь той жах – з нами. Звідти я дзвонила до Янко (керівниця Волинського обласного лабораторного центру Наталія Янкою. – Ред.), запитувала, чому Онищук (директор Волинського обласного патологоанатомічного бюро Володимир Онищук. – Ред.), у якого мій чоловік лежав добу, не знав, що аналізи робитимуть у Луцьку, чому він мені не сказав почекати трохи або везти чоловіка одразу на кладовище? Відповідей на безліч питань я не маю й досі".
Наприклад, каже Тетяна Дмитрівна, важко зрозуміти, чому, якщо у її чоловіка COVID-19 таки був, абсолютно у всіх людей з його близького оточення не виявили коронавірусної інфекції. Ані у неї, ані у її близької подруги Галини Ільчук, яка проводила з їхньою сім'єю багато часу, була поруч у лікарні, у морзі й у соборі, ані у водія, з яким щоденно до останніх днів в одній автівці їздив покійний, ані у персоналу поліклініки, у якій він працював, ані у його близького друга – лікаря-травматолога Ореста Менчака.
Для підтвердження своїх слів Тетяна Тимчак демонструє результати її аналізів, а також Галини Ільчук.
"Чоловіка я похоронила 31 березня. Проби для аналізів у мене взяли 3 квітня. Робили дослідження у Києві, для мене це було важливо. Результат, що засвідчує видана довідка, був готовий вже вранці 5 квітня. Уявіть, що весь цей час переживала я і мої близькі? А повідомляти нам ніхто не поспішав і далі. Лише 7 квітня наш сімейний лікар спробувала сама дізнатися результати і повідомила мені, що негативні. Ніхто не розумів, у якій ситуації? Невже не розуміли мій стан? Я не знаходила собі місця, як і всі ті люди, з якими я бачилася, а мені не повідомляють протягом двох днів уже відомих результатів!
Я дякую тим людям, які весь час тієї страшної невідомості усе одно не відвернулися від мене і не залишили саму. Перші дні просто ставили продукти під ворота. А моя подруга Галина Ільчук узагалі поділила порівну зі мною той весь жах і досі, як і я, не вірить у те, що у Ореста Панасовича – COVID-19.
Я дякую отцю Олександру Безкоровайному, який, незважаючи на ту жахливу ситуацію у соборі, продовжив молитися за упокій мого чоловіка, дотримуючись усіх вимог. Він заспокоїв мене і вчинив дуже порядно.
Дякую керівнику служби похоронних послуг Володимиру Гнатишину, який супроводжував мене на усіх етапах поховання чоловіка. Бо у ситуації, яка склалася, навіть не було кому піднімати труну...
На спомин про свого покійного чоловіка я хочу, щоб люди знали правду. Не знаю, чи хтось колись відповість за те, що все було саме так, але сподіваюся, що у цей страшний час більше нікому не доведеться у такому пеклі прощатися зі своїми рідними", – завершує Тетяна Тимчак.
Іванка РУДИШИН, головний редактор інтернет-видання "ВолиньPost".
Фото із родинного архіву Тимчаків.