На знімку: 15 травня 1990 року. Відкриття першого засідання Верховної Ради УРСР дванадцятого скликання, яке пізніше стало іменуватися першим скликанням Верховної Ради України.
*****
Привітання Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова із 30-річчям Верховної Ради України
Шановні українці!
Тридцять років тому, 15 травня 1990 року почала працювати Верховна Рада УРСР XII скликання, яка пізніше стала Верховною Радою України І скликання. Саме з цього дня розпочався відлік роботи українського законодавчого органу.
Початок роботи цього Парламенту був першим кроком до проголошення незалежності України. Вже тоді він ухвалював доленосні рішення, які окреслили розвиток нашої країни, як демократичної держави, у якій непорушними є права і свободи громадян, свобода слова, віросповідання та верховенство права.
Вже тоді у Верховній Раді були закладені принципи політичного плюралізму: сформувалися два блоки депутатів – парламентська більшість та опозиція.
Одними з перших державотворчих кроків стали закони «Про державний кордон України» від 4 листопада 1991 року та «Про громадянство України» від 8 жовтня 1991 року. У січні-лютому 1992 року постановами Верховної Ради було визначено державну символіку – Державний гімн, Державний прапор та малий герб України – тризуб.
За чотири роки діяльності перший парламент прийняв понад 1 500 законодавчих актів. Але чи не найголовнішим здобутком було те, що 16 липня 1990 року Верховна Рада прийняла Декларацію про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991 року - Акт проголошення незалежності України. Саме Верховною Радою України було завершено формування системи законодавства нашої країни, визначені пріоритети міжнародного розвитку держави, налагоджена успішна співпраця з парламентами зарубіжних країн та міжнародними організаціями.
Попереду у нас багато завдань, і переконаний, що Верховна Рада України дев’ятого скликання зробить свій вагомий історичний внесок у становлення України.
*****
Привітання Першого заступника Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука із 30-річчям українського парламенту
Шановні українці, сьогодні, 15 травня 2020 року, виповнюється 30 років Верховній Раді України!
Насправді ви не знайдете цієї інформації через пошукову систему Google, тому що на ваш запит Вікіпедія відповість, що дата заснування Верховної Ради України – 24 серпня 1991 року. Але це де-юре! Де-факто, саме 30 років тому запрацювала Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки дванадцятого скликання, яка згодом була перейменована на Верховну Раду України першого скликання. І саме депутати Верховної Ради УРСР дванадцятого скликання були обрані в березні-квітні 1990 року, а 15 травня 1990 року 449 депутатів набули повноважень.
А ще 15 травня 1990 року вперше запрацювала Система «Рада-1» в парламенті Української РСР.
Вітаю всіх з 30-ю річницею Верховної Ради України!!! Бажаю колегам залишатися в серці парламентаризму і приймати доленосні рішення в розбудові демократичної, соціальної та правової держави!
*****
Привітання Керівника апарату Верховної Ради України Вячеслава Штучного з нагоди 30-річчя українського парламентаризму
15 травня – важлива дата в історії українського парламентаризму. Саме 15 травня 1990 року вперше як постійно діючий парламент розпочала свою роботу Верховна Рада УРСР дванадцятого скликання. Пізніше – Верховна Рада України першого скликання.
Вибори відбулися в березні 1990 року. Уже 15 травня Верховна Рада УРСР дванадцятого (першого) скликання почала працювати як парламент – на постійній основі за Тимчасовим регламентом засідань. Цей документ визначив, що найвищим органом державної влади України є Верховна Рада України. Народні депутати почали збиратися постійно: перша сесія тривала понад два місяці, а не два-три дні, як раніше.
Верховна Рада України першого скликання заклала фундамент для незалежності держави. Народні депутати ухвалили історичні документи: Декларацію про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, розпочали роботу над Конституцією.
За чотири роки роботи ухвалили понад 1570 законопроєктів, постанов та інших документів, які сформували систему управління новоствореної держави.
У цей день вітаю всіх, хто творив історію єдиного законодавчого органу України, продовжує демократичні традиції й розбудовує сучасний парламент європейської держави!
*****
30 років тому парламент Української Радянської Соціалістичної Республіки почав будувати Незалежну Україну.
Уперше до парламенту пройшли політичні сили, які сповідували Незалежність України і стали рушійною силою українського державотворення на початку 1990-х.
Народні обранці 16 липня 1990 року ухвалили Декларацію про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991-го – Акт проголошення незалежності нашої держави.
15 травня Верховна Рада УРСР уперше почала працювати як парламент – на постійній основі. Перша сесія тривала понад два місяці, а не два-три дні, як раніше. У парламенті сформувалися два депутатські блоки – так звана група 239, яка офіційно називалась "За суверенну Радянську Україну" і мала більшість голосів у Верховній Раді, а також опозиційний "Демократичний блок" – Народна Рада. Роботу парламенту вперше почали транслювати у прямому ефірі по радіо й телебаченню. Опозиція отримала керівництво парламентськими комітетами з економічної реформи, зовнішніх справ, прав людини, культури й духовного відродження, чорнобильським, науки та освіти.
Тоді під парламент прийшли мітингувальники з гаслами, які актуальні й нині.
Подаємо витяг із стенограми першого засідання Верховної Ради 30-річної давнини.
«ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
Сесійний зал Верховної Ради Української РСР. 15 травня 1990 року. 10 година.
Головує Голова Центральної виборчої комісії по виборах народних депутатів Української РСР Бойко В.Ф. (на знімку)
Головуючий. Глибокошановні народні депутати!
Відповідно до Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки мені як Голові Центральної виборчої комісії по виборах народних депутатів Української РСР випала велика честь відкрити перше після виборів засідання Верховної Ради Української РСР.
Дозвольте передусім від імені Центральної виборчої комісії щиро поздоровити вас з виявленим виборцями довір'ям – обранням народними депутатами республіки і побажати плідних успіхів у державній діяльності.
Характерною особливістю нинішніх виборів було те, що вони проходили на основі нових демократичних законів, при широкій гласності, під контролем народу. Вперше найвищий орган державної влади сформовано не одностайним голосуванням за пропоновану кандидатуру, що, по суті, нерідко було виявленням політичної апатії виборців, а в умовах альтернативності, гострої передвиборної боротьби, без будь-якого регламентування якісного складу кандидатів у депутати.
Таким чином, відновлено суть виборності Рад. Повною мірою реалізовано конституційні положення про загальне, рівне виборче права. Відповідно до нових виборчих законів кандидатів у народні депутати висували не тільки трудові колективи, громадські організації, збори військовослужбовців по військових частинах, а й колективи навчальних закладів, виборці за місцем проживання.
У ході виборчої кампанії на 450 депутатських мандатів претендували понад 3 тис. чоловік. За місце в українському парламенті змагалися представники майже всіх верств суспільства. Змагалися ідеї, змагалися програми, змагалися характери. Вибори засвідчили зрослу активність і заінтересованість громадян у дальшому поглибленні перебудови, розширенні демократії, повному утвердженні народовладдя.
У період підготовки до виборів активізувався процес самоорганізації людей у трудових колективах, за місцем проживання. Створювалися і ефективно діяли різноманітні громадські об'єднання, клуби виборців, ініціативні групи, групи підтримки кандидатів тощо.
У день загальних виборів, 4 березня 1990 року, на виборчі дільниці прийшло більше 31 мільйона, тобто майже 85 процентів виборців, які в ході голосування виразили своє ставлення і до платформи Компартії України, і до програм інших громадських організацій, і до виборчих платформ конкретних кандидатів. У той же час вибори виявили необхідність дальшого вдосконалення виборчого законодавства. На зборах виборців у засобах масової інформації, а також у листах, які надійшли до виборчих комісій, міститься чимало зауважень і пропозицій з цього приводу. Всі вони потребують систематизації і аналізу для внесення відповідних змін у діючих законодавствах. Сьогодні, на першому засіданні Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання присутні на 9 годину 50 хвилин 424 депутати з 449 обраних.
Як повідомлялося, в Радянському виборчому окрузі № 375 м. Харкова, результати виборів, що відбулися у березні 1990 року, визнані недійсними. Повторні вибори будуть проведені 20 травня цього року. Загальні і докладні дані про результати виборів, склад обраних народних депутатів повідомить Верховній Раді Мандатна комісія, якій Центральна виборча комісія передасть необхідні матеріали для перевірки повноважень народних депутатів. Хотів би ще підкреслити, що в цьому залі знаходяться представники всіх регіонів республіки, всіх основних верств нашого суспільства: робітники і колгоспники, керівники виробництва, громадські діячі, діячі науки і культури, військовослужбовці, люди різних професій, поколінь, національностей, суспільно-політичних поглядів. Нинішній депутатський корпус має вирішувати складні і відповідальні завдання. Народ вірить у вашу компетентність, зваженість, спроможність знайти найбільш вірний і ефективний шлях до розв'язання існуючих у нашому суспільстві проблем, від чого, врешті-решт, залежить здійснення надії і права кожної людини на краще життя. Дозвольте ще раз побажати вам плідної роботи на благо народу Радянської України, нашої соціалістичної Батьківщини.
Товариші! Відповідно до статті 99 Конституції Української РСР перше засідання Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання оголошую відкритим (Оплески)».
На знімку: Голова Президії Верховної Ради УРСР попереднього скликання (до 4 червня 1990 року) Валентина Шевченко (крайня ліворуч).
На знімку: Зала Верховної Ради УРСР
Олександр КЛИМЕНКО.
Фото автора.
Народні депутати України першого скликання (1990-1994)
За даними Асоціації народних депутатів України
Видавництво "Кий". 1998 р.
"Верховна Рада України дванадцятого скликання 1990-1994 роки"
Алтунян Генріх Ованесович
Ананьєв Володимир Іванович
Андріяка Олександр Олександрович
Андрощук Василь Овер'янович
Аптер Яків Михайлович
Артеменко Микола Миколайович
Архіпова Ганна Григорівна
Асеєв Герман Степанович
Бабанський Юрій Васильович
Бабенко Станіслав Григорович
Бабій Дмитро Васильович
Багров Микола Васильович
Бадов Володимир Федорович
Базілянський Лев Леонідович
Байрака Михайло Миколайович
Баландюк Микола Степанович
Бандура Анатолій Іванович
Бандурка Олександр Маркович
Барабаш Олександр Леонідович
Баталов Валерій Гаязович
Батіг Михайло Іванович
Батюшко Стефан Васильович
Башкіров Михайло Володимирович
Бедь Віктор Васильович
Бердніков Олександр Якович
Бичков Вячеслав Васильович
Бідений Василь Костянтинович
Білий Василь Павлович
Білий Леонід Савелійович
Білоблоцький Микола Петрович
Білоусенко Олександр Федорович
Богатирьова Раїса Василівна
Боделан Руслан Борисович
Бойко Богдан Федорович
Бойко Вадим Леонідович
Бойко Іван Васильович
Бойко Іван Григорович
Бойко Катерина Володимирівна
Бокша Іван Іванович
Бондаренко Анатолій Дмитрович
Бондаренко Василь Маркович
Бондаренко Віктор Олександрович
Бондаренко Віктор Степанович
Бондарєв Валерій Петрович
Бондарчук Андрій Іванович
Борейко Михайло Степанович
Борзих Олександр Іванович
Бортник Володимир Федорович
Борщенко Ігор Олександрович
Будько Валентин Семенович
Булянда Олександр Олексійович
Бурего Микола Степанович
Бутенко Анатолій Іванович
Валеня Іван Юрійович
Ванєєв Геннадій Іванович
Васильєв Василь Іванович
Васильєва Галина Іванівна
Васін Євген Михайлович
Веретенніков Віктор Олександрович
Виноградський Максим Павлович
Віцяк Павло Іванович
Влох Орест Григорович
Воєвода Микола Трохимович
Волковецький Степан Васильович
Волощук Михайло Юрійович
Воробйов Олександр Костянтинович
Воробйов Олександр Миколайович
Габор Іван Михайлович
Гавриленко Микола Мефодійович
Гаврилов Анатолій Васильович
Гайовий Володимир Максимович
Гайсинський Юрій Олександрович
Галас Іван Іванович
Гальцев Павло Сазонтійович
Ганжа Микола Олексійович
Герасименко Станіслав Дмитрович
Герц Іван Іванович
Гетьман Вадим Петрович
Глуховський Анатолій Якович
Гнаткевич Юрій Васильович
Голобородько Олександр Миколайович
Головатий Сергій Петрович
Головач Володимир Михайлович
Головенко Микола Якович
Головко Юрій Петрович
Голубець Михайло Андрійович
Гоменюк Іван Артемович
Гопей Іван Олександрович
Гордієнко Анатолій Леонтійович
Горинь Богдан Миколайович
Горинь Михайло Миколайович
Горін Едуард Олексійович
Горохівський Леон Теодорович
Грабін Володимир Володимирович
Гребенченко Леонід Григорович
Гринів Євген Андрійович
Гринів Ігор Олексійович
Гринчук Іван Адамович
Гриньов Володимир Борисович
Грицай Іван Трохимович
Гришко Михайло Васильович
Грищенко Іван Михайлович
Гудима Олександр Васильович
Гуменюк Марія Василівна
Гуренко Станіслав Іванович
Гусєв Віктор Іванович
Даниленко Володимир Макарович
Данчевський Володимир Якимович
Дашивець Григорій Арсентійович
Демидов Григорій Вікторович
Дем'янов Володимир Васильович
Деркач Ігор Степанович
Дзюба Микола Григорович
Дідик Микола Анатолійович
Дідоренко Едуард Олексійович
Дмитришин Ярослав Іванович
Дмитрієв Євген Іванович
Дмитрук Леонтій Михайлович
Дорогунцов Сергій Іванович
Дорофєєв Володимир Миколайович
Дорошенко Іван Кирилович
Дорчинець Дмитро Федорович
Драч Іван Федорович
Дробінський Віталій Григорович
Дронь Анатолій Андрійович
Дубенков Геннадій Олексійович
Дубовський Анатолій Іванович
Дубров Леонід Васильович
Дудченко Віталій Іванович
Дума Зіновій Євгенович
Дунтау Олександр Михайлович
Дупляк Микола Степанович
Дурдинець Василь Васильович
Духов Борис Інокентійович
Ейсмонт Володимир Юхимович
Євтухов Василь Іванович
Єліашевич Ігор Володимирович
Єльченко Юрій Никифорович
Ємельянов Олександр Сергійович
Ємець Олександр Іванович
Єршов Аркадій Віталійович
Єщенко Валентина Миколаївна
Желіба Володимир Іванович
Жук Віктор Васильович
Жуков Володимир Романович
Завадська Катерина Павлівна
Загородній Григорій Дмитрович
Задорожний Борис Васильович
Заєць Іван Олександрович
Заєць Олександр Семенович
Зайко Яків Якович
Залудяк Микола Іванович
Захарук Дмитро Васильович
Збітнєв Юрій Іванович
Звягільський Юхим Леонідович
Зінченко Арсен Леонідович
Іваничук Роман Іванович
Івасюк Валерій Петрович
Івашко Володимир Антонович
Ігнатенко Володимир Володимирович
Ізмалков Валерій Миколайович
Іоффе Юлій Якович
Істратенко Микола Васильович
Казак Леонід Васильович
Казмірук Віталій Йосипович
Калинець Ірина Онуфріївна
Каменчук Сергій Олександрович
Капштик Іван Маркович
Карасик Владлен Михайлович
Карпенко Віталій Опанасович
Касьяненко Анатолій Іванович
Качура Борис Васильович
Квасов Володимир Ілліч
Кельман Дмитро Іванович
Кендзьор Ярослав-Петр Михайлович
Кисельов Анатолій Васильович
Кислий Павло Степанович
Ківшик Петро Андрійович
Кінах Анатолій Кирилович
Кіпаріс Федір Сергійович
Коваленко Микола Митрофанович
Ковінько Анатолій Іванович
Козаренко Василь Іванович
Козярський Богдан Іванович
Колеснік Сергій Віталійович
Колєснік Олексій Миколайович
Колінець Володимир Володимирович
Колісниченко Микола Петрович
Кондратьєв Ярослав Юрійович
Кондряков Олександр Миколайович
Корж Анатолій Володимирович
Коржик Валентин Іванович
Корнєєв Альберт Васильович
Корнієнко Леонід Якович
Коробко Микола Іванович
Короленко Євген Сергійович
Косів Михайло Васильович
Костенко Юрій Іванович
Костицький Василь Васильович
Костюк Олександр Власович
Котик Богдан Дмитрович
Коцюба Олександр Павлович
Кравчук Леонід Макарович
Криволап Володимир Іванович
Крижанівський Володимир Петрович
Крупа Лев Миколайович
Крючков Василь Дмитрович
Кузьменко Микола Іванович
Куніцин Сергій Володимирович
Курашик Віталій Володимирович
Куцай Іван Леонтійович
Кучма Леонід Данилович
Кушнарьов Євген Петрович
Куянов Віктор Васильович
Лазаренко Павло Іванович
Лебедик Петро Васильович
Левченко Геннадій Петрович
Леміш Валентин Пантелійович
Лисенко Анатолій Олександрович
Лісовенко Василь Трохимович
Ліщина Богдан Миколайович
Лобач В'ячеслав Іванович
Лобенко Анатолій Олександрович
Локтєв Сергій Володимирович
Лубківський Роман Мар'янович
Лук'яненко Левко Григорович
Любенчук Микола Іванович
Ляхов Іван Андрійович
Ляшко Віктор Іванович
Мазур Володимир Дмитрович
Мазур Юлій Маркович
Макар Іван Іванович
Макаренко Сергій Михайлович
Македонський Іван Іванович
Макеєнко Володимир Володимирович
Марков Борис Іванович
Мармазов Євген Васильович
Мартиненко Володимир Петрович
Мартинов Анатолій Федорович
Мартинчук Василь Йосипович
Марченко Володимир Романович
Марченко Іван Дмитрович
Маслов Михайло Іванович
Маслюк Геннадій Євгенович
Масол Віталій Андрійович
Матвєєв Володимир Йосипович
Матвієнко Анатолій Сергійович
Матійко Анатолій Семенович
Мацялко Михайло Васильович
Маякін Валентин Андрійович
Медвєдєв Володимир Гур'янович
Мельник Анатолій Максимович
Мельник Борис Павлович
Мельник Микола Євтихійович
Мельничук Віталій Григорович
Меньшов Володимир Олександрович
Мещеряков Валерій Федорович
Мисник Павло Олексійович
Михайлюк Василь Петрович
Мовчан Павло Михайлович
Мокін Борис Іванович
Мокроусов Анатолій Олексійович
Мороз Олександр Володимирович
Мороз Олександр Олександрович
Московка Володимир Миколайович
Мостиський Андрій Богданович
Мотюк Мирослав Павлович
Мусієнко Іван Михайлович
Нагулко Тарас Дмитрович
Науменко Микола Вікторович
Негода Володимир Федорович
Некрасов Владилен Петрович
Нечипоренко Олександр Лаврович
Ніколаєнко Іван Андрійович
Ніколенко Анатолій Миколайович
Новицький Євген Антонович
Новіков Володимир Якович
Носов Владислав Васильович
Олійник Борис Ілліч
Олійник Борис Степанович
Омельченко Микола Григорович
Осадчук Петро Ілліч
Остапенко Олександр Федорович
Островський Зіновій Васильович
Остроущенко Світлана Вікторівна
Павленко Фелікс Омелянович
Павличко Дмитро Васильович
Павліченко Віталій Купріянович
Павлов Володимир Олексійович
Павлюк Степан Петрович
Панасовський Олег Григорович
Панасюк Федір Тимофійович
Панченко Володимир Євгенович
Парасунько Михайло Васильович
Пасічник Іван Давидович
Пауль Віктор Йосипович
Передрій Борис Іванович
Перепадін Олександр Іванович
Петін Володимир Миколайович
Петренко Володимир Оникійович
Петренко Микола Якович
Петров Віктор Михайлович
Печеров Андрій Васильович
Пилипенко Віктор Васильович
Пилипчук Володимир Мефодійович
Пинзеник Віктор Михайлович
Пиріг Любомир Антонович
Пискуновський Костянтин Володимирович
Півень Микола Іванович
Під'яблонський Михайло Іванович
Піскун Олександр Ілліч
Плосконос Ігор Миколайович
Плющ Іван Степанович
Поворозник Володимир Васильович
Поджаров Іван Іванович
Подчос Григорій Степанович
Поличко Андрій Васильович
Полях Віталій Іванович
Поперняк Анатолій Никифорович
Попик Іван Васильович
Попов Микола Михайлович
Попович Іван Васильович
Порада Олексій Миколайович
Поровський Микола Іванович
Портной Володимир Степанович
Потебенько Михайло Олексійович
Правденко Сергій Макарович
Приходько Віктор Андрійович
Причкін Олексій Олексійович
Продан Костянтин Костянтинович
Протасов Валентин Іванович
Пулінець Павло Миколайович
Пустовойтенко Валерій Павлович
Пучко Олександр Олександрович
Пушик Степан Григорович
Пшеничников Анатолій Єгорович
Рапій Роман Костянтинович
Ребрик Богдан Васильович
Рева Віталій Михайлович
Ревенко Микола Мусійович
Резнік Борис Якович
Рибальченко Анатолій Андрійович
Рибін Олександр Миколайович
Родигін Валерій Миколайович
Романов Юрій Сергійович
Романчук Володимир Миколайович
Романюк Василь Сергійович
Романюк Віталій Степанович
Руденко Василь Миколайович
Рудик Василь Назарович
Рябоконь Василь Петрович
Рябоконь Олександр Григорович
Рябченко Микола Андрійович
Саввін Олексій Михайлович
Савельєв Олег Єфремович
Савченко Анатолій Петрович
Савчук Анатолій Якович
Салій Іван Миколайович
Сальніченко Віталій Миколайович
Санін Василь Никифорович
Сацький Віталій Антонович
Сватков Леонід Борисович
Свідерський Федір Феофілактович
Севастьянов Володимир Іванович
Семенець Сергій Володимирович
Сербін Юрій Сергійович
Серебрянников Юрій Пилипович
Сидоренко Микола Якович
Симоненко Валентин Костянтинович
Ситник Віктор Петрович
Сичов Віктор Олександрович
Сівкова Лідія Миколаївна
Сівцов Микола Пилипович
Сінько Василь Данилович
Скальський Василь Володимирович
Скорик Лариса Павлівна
Слєднєв Володимир Петрович
Слєсаренко Віктор Михайлович
Слободенюк Володимир Микитович
Сметанін Володимир Ілліч
Смирнов Юрій Костянтинович
Снігірьов Микола Михайлович
Соболєв Сергій Владиславович
Спаський Олександр Миколайович
Спис Микола Михайлович
Стадниченко Володимир Якович
Старіченко Олександр Гаврилович
Степенко Василь Іванович
Стецьків Тарас Степанович
Стешенко Олександр Миколайович
Стрельников Володимир Костянтинович
Ступніков Юрій Іванович
Стус Володимир Іванович
Сугоняко Олександр Анатолійович
Сухий Василь Васильович
Сухоруков Андрій Олександрович
Табурянський Леопольд Іванович
Танюк Леонід Степанович
Тарасенко Олександр Григорович
Терехов Володимир Павлович
Теряник Віктор Іванович
Тимчук Сергій Артемович
Тихонов Віктор Миколайович
Ткач Полікарп Ілліч
Ткачук Анатолій Федорович
Толстоухов Анатолій Володимирович
Толубко Володимир Борисович
Топалов Валерій Андрійович
Тризна Валентин Сергійович
Тризна Олександр Андрійович
Уманець Юрій Іванович
Усатенко Володимир Іванович
Федоров Володимир Григорович
Фесун Никанор Артемович
Філенко Володимир Пилипович
Фокін Вітольд Павлович
Фоменко Геннадій Петрович
Хананов Едуард Ахатович
Хижняк Віталій Михайлович
Хилюк Олексій Олексійович
Хмара Степан Ілліч
Хмельнюк Валерій Якович
Ходоровський Георгій Іванович
Хоменко Володимир Миколайович
Хоменко Микола Григорович
Хомич Дмитро Михайлович
Хотлубєй Юрій Юрійович
Хунов Анатолій Ісмаїлович
Цеков Сергій Павлович
Церт Микола Петрович
Чародєєв Олександр Васильович
Чебан Олександр Олександрович
Чепурний Анатолій Григорович
Червоній Василь Михайлович
Череп Валерій Іванович
Черненко Віталій Григорович
Чернявський Олексій Пилипович
Чобіт Дмитро Васильович
Чорновіл Вячеслав Максимович
Чорнокур Володимир Романович
Чулаков Євген Родіонович
Чумак Аркадій Степанович
Чураков Валерій Миколайович
Чучук Маркіян Євгенович
Шаповал Володимир Никифорович
Шариков Борис Іванович
Швайка Михайло Андрійович
Шведенко Микола Миколайович
Швець Валентин Родіонович
Шевченко Віктор Іванович
Шевченко Володимир Петрович
Шевченко Олександр Тихонович
Шевченко Олесь Євгенович
Шепа Василь Васильович
Шершун Микола Харитонович
Шеховцов Олексій Дмитрович
Шинкарук Володимир Максимович
Шишкін Віктор Іванович
Шкарбан Микола Іванович
Шлемко Володимир Теофілович
Шовкошитний Володимир Федорович
Шульга Микола Олександрович
Щербина Володимир Олександрович
Юрченко Анатолій Петрович
Юхновський Ігор Рафаїлович
Яворівський Володимир Олександрович
Ягоферов Анатолій Миколайович
Яковишин Леонід Григорович
Янушевич Станіслава Антонівна
Яришев Микола Михайлович
Ярчук Микола Миколайович
Ясинський Володимир Віталійович
Яхеєва Тетяна Михайлівна
Яценко Володимир Михайлович
Яцуба Володимир Григорови