Перший заступник Голови Верховної Ради України, Представник Президента України у парламенті Руслан Стефанчук на брифінгу окреслив принципові положення законопроекту про народовладдя через всеукраїнський референдум (№ 3612), внесений главою держави як невідкладний. Р. Стефанчук зазначив, що законопроект буде винесено на голосування парламенту нинішнього тижня.

Парламентарій нагадав, що перший український закон про референдум було прийнято в 1991-му, потім Конституція України 1996 року істотно змінила напрацювання щодо проведення всеукраїнського референдуму. У 2012-му було прийнято новий закон про всеукраїнський референдум, однак у 2017 році Конституційний Суд визнав його неконституційним. «Тож наразі в Україні фактично немає жодного законодавчого акта, який би міг тим чи іншим чином створити механізм реалізації двох фундаментальних статей Конституції — статті 5, яка визначає, що джерелом влади є український народ, і статті 38, яка гарантує право на участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевому референдумах», — сказав Р. Стефанчук. Він наголосив, що у передвиборчій програмі Президента Зеленського йшлося про те, що буде запропоновано новий законодавчий механізм реалізації права на референдум.

Р. Стефанчук розповів, що у парламенті було створено робочу групу для опрацювання пакета законопроекту про народовладдя, серед яких, зокрема, — законопроекти про народовладдя через всеукраїнський референдум, про місцевий референдум, законодавчу ініціативу народу, переформатування суду присяжних та інші.

Політик наголосив, що законопроект про всеукраїнський референдум ґрунтується на вимогах Конституції — його проведення вимагає збору трьох мільйонів підписів у двох третинах територіальних одиниць України, не менш як по 100 тисяч підписів на кожній, там також передбачено питання, які можуть бути предметом референдуму. Законопроект напрацьовувався за участю не лише народних депутатів, а й міністерств та відомств, Офісу

Президента, представників громадськості та міжнародних експертів у галузі права, відбулося широке обговорення законопроекту в НАНУ, Академії правових наук, серед науковців та міжнародних партнерів, міжнародних інституцій, зокрема, провідних наукових установах Швейцарії — єдиної країни, правова система якої базується на основах прямої демократії.

Законопроект було перекладено англійською мовою і спрямовано до Венеційської комісії, виставлено на широке обговорення в Україні.

Р. Стефанчук закликав політичні сили у парламенті не політизувати це питання, а вносити лише конструктивні пропозиції до законопроекту.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.
Більше фото тут