Представляючи документ у сесійній залі, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко зауважив, що нині, згідно з чинним законодавством, суб’єкт призначення або керівник державної служби може визначити переможцем будь-якого кандидата на посаду. Це не обов’язково має бути той, хто набрав найбільшу кількість балів. Можуть і взагалі не визначити переможця. Водночас кандидати, внесені до загального рейтингу, вважаються такими, що відповідають вимогам професійної компетентності кандидата на зайняття відповідної вакантної посади державної служби. Для того щоб була можливість використовувати професійний потенціал таких кандидатів, законопроектом пропонується формувати із їх числа кандидатський резерв, а інформацію розміщувати на єдиному порталі вакансій державної служби. Кандидат, якого за згодою внесено до резерву, через особистий кабінет на єдиному порталі вакансій держслужби отримає автоматичне запрошення до участі у конкурсах на інші посади державної служби, якщо його професійна компетентність відповідатиме вимогам.

Порядок ведення даних пропонується передбачити в положенні про базу кандидатського резерву, яке затверджується Кабінетом Міністрів, повідомив народний депутат. На його думку, прийняття законопроекту № 3491 сприятиме забезпеченню доступу до державної служби більшої кількості професійних осіб. «Це гарний закон, і він популяризуватиме державну службу», — резюмував парламентарій. А його колега по фракції та комітету Олександр Корнієнко назвав проект змін простим, але дуже важливим. «Використання професійного потенціалу кандидатів сприятиме забезпеченню доступу до державної служби більшої кількості професійних осіб, які володіють необхідними знаннями, уміннями, навичками і моральними якостями». Відтак, комітет рекомендував парламенту за наслідками розгляду в першому читанні прийняти законопроект за основу. Думки в залі з приводу такої ініціативи розділилися. Деякі народні депутати зауважували, що кадрова ситуація в державній службі катастрофічна, а запропоновані зміни фактично нічого не змінюють. Утім, на підтримку законопроекту знайшлося 275 голосів. Майже стільки само проголосували за скорочення процедури підготовки документа до другого читання.

Пізніше на сторінці фракції «Слуга народу» в Фейсбуці поширили повідомлення про те, що країні потрібні не просто нові обличчя, а фахові вмотивовані кадри, які працюватимуть на благо людей. Мовляв, саме для цього і створюється кандидатський резерв державних службовців. У цьому повідомленні такий резерв називають «своєрідною електронною біржею праці, де професіонали швидко знаходитимуть роботу, а державний сектор зможе ефективніше заповнювати вільні вакансії».