Жителі села Гульськ Новоград-Волинського району Житомирської області днями вийшли на акцію протесту та перекрили трасу Київ — Чоп поблизу села Броники, вимагаючи приєднання своєї громади до Новоград-Волинської міської ОТГ.

«Вимагаємо, щоб голова Житомирської ОДА приїхав до нас сюди на трасу і дав при журналістах, при голові районної адміністрації чітку обіцянку, що громада Гульська буде приєднана у перспективному плані до Новограда-Волинського, а не до неспроможної Стриївської ОТГ. Приїдьте і подивіться, яке у нас село, яка інфраструктура», — озвучила вимоги учасників акції голова Гульської сільської ради Лариса Добровольська.

Водночас на позачерговій сесії Новоград-Волинської міської ради депутати внесли зміни до рішень міськради від 27.02.2020 року щодо добровільного приєднання територіальної громади села Гульськ до Новоград-Волинської міської ОТГ. Згідно з цими змінами, рішення про приєднання набирають чинності з 17 червня 2020 року, а не з 1 липня, як передбачалося раніше.

Депутати міської ради наголосили, що добровільне приєднання Гульська до Новоград-Волинської міської ОТГ є волевиявленням жителів громади та здійснено згідно з чинним законодавством. Новоград-Волинська міська рада підтримує бажання громади Гульська приєднатися до міста. Прийняті на сесіях Новоград-Волинської міської ради та Гульської сільської ради рішення мають бути враховані під час остаточного затвердження урядом переліку територій територіальних громад областей України наприкінці червня.

Іншої думки дотримується начальник управління з питань адміністративно-територіального устрою та організаційної роботи апарату Житомирської ОДА Олександр Бабич. Виступаючи перед депутатами міськради, він нагадав про недопустимість існування громад із розірваною територією. «Стриївська громада має Суслівський старостинський округ, де є село Івашківка. Якщо ми приєднуємо Гульськ до Новограда-Волинського, то територія Івашківки відрізається від Стриївської. Тобто органи виконавчої влади не втручаються в діяльність органів місцевого самоврядування, але ми маємо діяти в правовому полі», — пояснив він. На запитання депутатів про те, як створювали Стриївську громаду без Гульська, коли немає спільної межі між Суслами та Івашківкою, О. Бабич відповів, що план формувався з перспективою, що Гульськ входитиме до Стриївської громади.

Згодом до Гульська приїхав голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко, де зустрівся з жителями села і представниками Новоград-Волинської міської ради. Під час зустрічі т. в. о. міського голови секретар міської ради Олена Пономаренко передала очільнику регіону пакет документів з рішеннями Новоград-Волинської міської ради та Гульської сільської ради, прийнятими упродовж останніх дев’яти місяців, і наголосила, що добровільне приєднання Гульська до Новоград-Волинської міської ОТГ є волевиявленням жителів громади і не суперечить вимогам чинного законодавства.

«Проведення двогодинної дискусії з жителями Гульська та керівництвом Стриївської об’єднаної територіальної громади допомогло повністю зрозуміти ситуацію, що склалася в ході процесу адміністративно-територіальної реформи», — прокоментував результати зустрічі Віталій Бунечко. Він також зазначив, що у зв’язку із загостренням ситуації всередині територіальних громад було подано лист до Міністерства розвитку громад та територій з проханням надати роз’яснення щодо можливості приєднання Гульської сільської ради до складу Новоград-Волинської міської ОТГ.

На перекриття траси жителями Гульська та їхні вимоги відреагував і народний депутат від виборчого округу № 65 Дмитро Костюк. Відповідаючи на звернене до нього запитання на плакаті учасників акції протесту: «Чи є межа цинізму?» — він у Фейсбуці зазначив: «У ці хвилини триває перекриття траси Київ — Чоп на знак протесту проти приєднання Гульська до Стриївської ОТГ. Таке рішення було закріплено декілька років тому рішенням Житомирської облради (тоді я ще навчався в університеті, а чинний Президент навіть не думав про політичну кар’єру). Це ж рішення закріплено в перспективному плані, затвердженому Житомирською ОДА та проголосованому Кабінетом Міністрів України. Питання: де в цьому списку народний депутат та як він може визначати рішення ОДА та Кабміну?

Розуміючи свою відповідальність перед людьми за все, що відбувається в окрузі, восени я збирав усіх селищних голів Новоград-Волинського району разом з селищним головою Гульська. Я попросив селищного голову надати мені звернення, підкріпивши його підписами мешканців, щодо приєднання до Новоград-Волинської ОТГ.

Таке звернення мені потрібно, щоб в протиставлення аргументам ОДА та Кабміну щодо відсутності спільного кордону, щодо повільності роботи Новоград-Волинської міськради, яка у визначені терміни не надала документи на приєднання, щодо того, що Стриївській ОТГ необхіден Гульськ для виживання, — щоб в мене на всі ці та інші аргументи була відповідь: це воля громадян! І в такій позиції, можливо, вдалося б відстояти цю волю, якщо вона насправді є.

Зібрати підписи — не є проблемою! Чомусь голова Мартинівської ОТГ зміг зібрати підписи, і зараз цю громаду, попри всі заперечення, можуть залишити! Чомусь голова Курненської ОТГ зміг зібрати підписи за приєднання до Житомирського району — і приєднали! Ось як воля громадян впливає на формування нового адміністративного устрою!»

Фото із сайту novograd.city