Днями Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг провів комітетські слухання в режимі відеоконференції «Використання природного газу в побуті: безпека, проблеми, шляхи вирішення».

У засіданні взяли участь члени Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства розвитку громад та територій України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Державної служби України з питань праці (Держпраці), Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), ТОВ «Оператор ГТС України», газорозподільчих компаній, Асоціації міст України, КМДА, ОСББ.Голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, відкриваючи засідання, наголосив на важливості й актуальності запропонованої для обговорення теми, нагадавши про аварію 21 червня цього року, коли стався вибух природного газу в житловому будинку на масиві Позняки у Києві.

За інформацією голови комітету, це лише один випадок із багатьох, що стаються в Україні. Тільки у першій половині цього року було 35 аварій, у результаті яких постраждала 71 особа, а 26 — загинули.

Серед причин, що спричиняють виникнення аварійних ситуацій, насамперед було названо зношеність мереж і обладнання, розмитість відповідальності за безпеку, відсутність сигналізації та системи інформування населення, низька інформаційно-просвітницька робота, недостатня увага до роботи вентиляційних систем.

Андрій Герус зазначив, що проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» 

(№ 2458), що розглядається нині у комітеті, покликаний врегулювати й унормувати ситуацію із розмитою відповідальністю.

На важливості напрацювання конкретних рекомендацій і рішень та удосконалення системи державного контролю за безпекою газопостачання наголосив і модератор слухань — перший заступник голови комітету Олексій Кучеренко.

Представник ДСНС повідомив, що від початку 1997 року в Україні зареєстровано 99 надзвичайних ситуацій, пов’язаних з вибухами газу в побуті в житлових будинках. Загинуло 190 осіб, ще 700 — постраждало.

Це загальноукраїнська проблема. На переконання представника ДСНС, головними причинами надзвичайних ситуацій, пов’язаних із побутовим газом, є порушення правил експлуатації, облаштування газових та теплогенеруючих установок та побутових газових приладів, необережне поводження з вогнем, зокрема й у стані алкогольного сп’яніння, психофізіологічні причини, наприклад, самогубства. Кожна з причин потребує окремої уваги.

А ось інформація від представника ДСНС на місці вибуху газу на Позняках у Києві: «Під час робіт з пошкодженого під’їзду було евакуйовано 23 особи, деблоковано три особи, із завалів вилучено тіла п’яти загиблих. Психологи ДСНС надавали психологічну допомогу родичам загиблих та мешканцям будинку», — сказав посадовець, зауваживши, що розслідування цього випадку проводять компетентні правоохоронні органи.

Представник АТ «Київгаз» категорично відкинув версії, що причиною аварії стала процедура зняття лічильників газу для повірки, яку проводили у будинку, а також висловив думку, що витік газу не міг спричинити такі масштабні руйнування. На що перший заступник голови комітету запропонував дочекатися результатів розслідування.

Учасники засідання обговорили розподіл відповідальності за безпечне використання газу в побуті і контроль за виконанням правил безпеки й технічних нормативів. Зокрема, наголошувалося, що у чинному законодавстві є прогалини щодо визначення відповідальних за експлуатацію та стан внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків.

«Щоб споживач міг отримувати послугу з розподілу газу, згідно з Кодексом газорозподільчих мереж, має бути договір між співвласниками будинку і газорозподільчою компанією чи іншою ліцензованою сертифікованою компанією на обслуговування газових мереж будинку... і в постраждалому від вибуху будинку, і в тисячах інших будинків такого договору немає», — наголосив Олексій Кучеренко і зауважив, що у такому разі «газівники не мають права постачати газ».

Водночас подібна ситуація, за його словами, існує в Україні.

Представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України наголосила на відповідальності співвласників багатоквартирних будинків, які, згідно із законом, також є співвласниками внутрішньобудинкових газових мереж. За її словами, міністерство також не забезпечило визначення переліку робіт, що входять до технічного обслуговування таких мереж, а Національним регулятором не встановлені розміри оплати за таке обслуговування, не вирішено і низку інших питань.

Учасники засідання обговорили норми законопроекту № 2458, який має врегулювати озвучені питання, і надали свої пропозиції для його вдосконалення.

Підбиваючи підсумки слухань, Олексій Кучеренко наголосив, що існує спільне бачення пріоритетів. За його словами, комітет напрацює рекомендації для вирішення питань безпеки у споживанні побутового газу.

Схоже, споживачам залишається чекати якщо не чергового підвищення тарифів, то нових платежів за безпечну експлуатацію газового обладнання та безпечне обслуговування газових мереж. Безпека нині дорого коштує.

Вл. інф.