Свої точки зору з цього приводу вже висловила низка політичних сил, зокрема ОПЗЖ та «Слуга народу», а також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, яка зажадала від ЦВК копії документів, на підставі яких було ухвалено таке рішення.
У відповідь ЦВК зауважила, що рішення про неможливість волевиявлення на окремих територіях Донбасу приймалося на підставі листів Донецької та Луганської ОДА-ОВЦА. Крім того, у комісії наголосили, що «у цій ситуації ЦВК, як завжди, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
«Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону «Про військово-цивільні адміністрації» передбачено, що до повноважень обласних військово-цивільних адміністрацій віднесено надання висновків Центральній виборчій комісії щодо можливості організації та підготовки відповідно до закону проведення відповідних виборів на окремих територіях. 7 серпня 2020 року до комісії надійшли висновки Донецької та Луганської ВЦА про виборчі дільниці, на яких можливо (неможливо) здійснювати організацію підготовки та проведення місцевих виборів. При цьому, наскільки вбачається з отриманих документів, ВЦА свої висновки щодо неможливості проведення виборів базували на позиції низки компетентних органів, до повноважень яких віднесено питання безпеки», — наголосили у відділі взаємодії зі ЗМІ секретаріату ЦВК, відзначивши, що відповідальність за визначення можливості проведення (непроведення) виборів на окремих територіях несуть компетентні органи, які наділені відповідними повноваженнями.
«ЦВК не має ні законодавчих повноважень, ні практичних можливостей перевірити реальний стан справ на цих територіях. Ми зобов’язані забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян. Але для цього повинні бути відповідні умови. Безпекові — насамперед. Адже не забуваємо, що найвищою цінністю є людина, її життя і здоров’я. Також ми не маємо жодних підстав ставити під сумнів висновки, які надали обласні військово-цивільні адміністрації», — наголосив голова Центрвиборчкому Олег Діденко, додавши, що рішення Центральної виборчої комісії є абсолютно законним, оскільки ґрунтується на відповідних висновках ВЦА.
«Якщо ж хтось ставить під сумнів наявність фактичних підстав для непроведення виборів на певних територіях, то це вже питання до законності та обґрунтованості висновків обласних військово-цивільних адміністрацій Донецької і Луганської областей», — зауважив він і нагадав, що своєю постановою № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» ЦВК призначила 1439 таких виборів, тобто на всій підконтрольній території України.
«Безпекова ситуація може змінитися, і якщо до початку виборчого процесу чергових місцевих виборів до комісії надійдуть нові висновки Донецької та Луганської ВЦА щодо можливості проведення перших місцевих виборів у цих 18 громадах або в частині із них, то вибори там можуть відбутися навіть 25 жовтня 2020 року», — наголосив голова ЦВК.
Вл. інф.