Головні пропозиції — припинення збройного конфлікту, повна демілітаризація Донбасу, проведення місцевих виборів 31 березня 2021 року.
Вчора, 5 листопада, його мали направити координатору ТКГ, спецпредставнику чинного голови ОБСЄ Гайді Грау.
Цей документ не є заміною того, що вже зроблено за шість років роботи «нормандського формату» і ТКГ. «З його допомогою ми хочемо доповнити або уточнити ті питання, які не знайшли широкого, точного і конкретного втілення в попередніх документах», — пояснив глава української делегації у ТКГ Леонід Кравчук в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна». Він додав, щоб знайти золоту середину у переговорах і створити реальний до виконання план, мають бути враховані пропозиції всіх сторін.
Коментуючи пункти запропонованого плану, Кравчук зазначив, що, по-перше, треба припинити збройний конфлікт і провести повну демілітаризацію ОРДЛО. «Тобто, всі збройні формування, найманці, озброєння — все повинно бути виведено з цієї території, незаконні збройні формування повинні бути розпущені. І це потрібно зробити на початку 2021 року», — поінформував він.
Далі, згідно з планом, Україна повинна взяти під контроль кордон і забезпечити на цих територіях нормальну життєдіяльність. За словами глави української делегації в ТКГ, важливо чітко врегулювати питання відповідальності для осіб, які брали участь у подіях, пов’язаних з війною на Донбасі, шляхом прийняття Верховною Радою України відповідного законопроекту, текст якого потрібно буде обговорити в робочій групі ТКГ з політичних питань. Українська сторона наполягатиме, що необхідно негайно забезпечити повний і безумовний доступ міжнародних організацій, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, до всіх утримуваних осіб. Україна хотіла б, щоб це було зроблено до середини листопада 2020 року, а остаточне взаємне звільнення утримуваних осіб за принципом «всіх на всіх» відбулося не пізніше 15 грудня 2020 року.
Кравчук зазначив, що СММ ОБСЄ повинна мати безпечний доступ до всієї території України, щоб виконувати свою місію, а Україна також хотіла б домогтися до середини грудня збільшення чисельного складу СММ ОБСЄ на 1500 людей і звернеться з цим до Постійної ради ОБСЄ.
Згідно з українським планом, не пізніше 31 березня 2021 року на території ОРДЛО повинні бути проведені місцеві вибори відповідно до Конституції та законів України і з дотриманням стандартів ОБСЄ — Копенгагенського документа 1990 року.
«Крім того, необхідно буде прийняти закон про особливості проведення місцевих виборів в ОРДЛО. Я думаю, що Верховна Рада вже напрацювала багато в цьому напрямі. Потрібно підняти всі ці напрацювання, подивитися на їх зміст, і з урахуванням тих змін, які відбулися, прийняти відповідне рішення», — зазначив Кравчук.
За словами Леоніда Кравчука, Україна пропонуватиме створення Вільної економічної зони в рамках реалізації особливого порядку місцевого самоврядування в ОРДЛО. «Вільна економічна зона, згідно з нашим баченням, повинна діяти десь орієнтовно до 2050 року. Розрахунки показують, що цей час дасть змогу привести регіон Донбасу до нормального стану», — сказав він.