На знімку: Заступники голови комітету Євгенія Кравчук та Павло Сушко.
На розширеному засіданні Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, в якому взяли участь представники Міністерства культури та інформаційної політики, Міністерства розвитку громад і територій, офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, депутати обговорили низку питань щодо забезпечення населення культурними послугами та фінансування культурних інституцій в умовах децентралізації.
Відкриваючи засідання, заступниця голови комітету Євгенія Кравчук, наголосила на тому, що питання розвитку культури, з огляду на фактичне завершення реформи децентралізації, мають бути в центрі уваги громад.
«У законі, звісно, прописано, що рівень культурних послуг при об’єднанні громади має бути не нижчий, ніж він був до цього, але, на жаль, ми бачимо, що дуже часто заклади культури не є пріоритетом для місцевої влади, яка спочатку хоче зробити освітлення, дороги, а вже потім думає про клуби», — каже Євгенія Кравчук.
Вона також зазначила, що головам громад варто сфокусуватися на створенні сучасної культурної інфраструктури, кадровому забезпеченні, ремонті закладів, як це роблять у Теребовлянській ОТГ.
«Відвідуваність закладів культури в цій ОТГ зросла на 85 відсотків і наочно довела ефективність зміни філософії з простого виживання за-кладів на надання культурних послуг, що потрібні людям», — зазначила заступниця голови комітету.
Євгенія Кравчук повідомила, що Український культурний фонд запрошує представників ОТГ брати активну участь в реалізації програм «Культура. Туризм. Регіони» та «Культурні столиці України», що спрямовані на надання культурних послуг на рівні громад.
Депутати наголосили, що ще на одну програму — «Велика реставрація» — у бюджеті на 2021 рік закладено 3,5 мільярда гривень. 300 мільйонів гривень передбачено в кошторисі на створення центрів із надання культурних послуг.
Голова підкомітету з питань розвитку гуманітарної сфери в умовах децентралізації Олександр Качний повідомив, що підготував аналітичну довідку стосовно діяльності закладів культури на Київщині, а також запропонував іншим членам комітету долучитися до цієї ініціативи та провести в області, коли до-зволить епідситуація, виїзне засідання.
Народна депутатка Софія Федина у своєму виступі зазначила, що культура не може фінансуватися «за залишковим принципом», і наголосила на важливості підтримки державою програм із збереження історико-культурної спадщини.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.