Таку думку висловив Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук в етері на одному із телеканалів.
«Потрібно згадати передумови того, що сталося. Зміни до Конституції України, які були проголосовані попередньою каденцією Верховної Ради України, якраз створили на рівні Конституційного Суду України закриту корпорацію», — заявив Руслан Стефанчук.
Перший заступник глави парламенту розвіяв «міф про те, що йде напад на судову гілку влади».
«Конституційний Суд України не є представником судової влади. Це чітко позначено у висновку і в поясненнях до змін до Конституції України, і в рішенні Венеціанської комісії, і в практиці Європейського суду з прав людини. Сентенції про те, що виконавча влада втручається в судову, як мінімум, не витримують критики. Тому про тиск на якусь гілку влади не може бути й мови», — наголосив він.
За словами Руслана Стефанчука, завдання Конституційного Суду абсолютно інше.
«Він, не відносячись до судової гілки влади, повинен здійснювати конституційний контроль за всіма гілками влади», — сказав Перший заступник Голови Верховної Ради України та додав, що сьогодні парламент України фактично не може змінити положення про Конституційний Суд України, «бо вони закріплені в Конституції України, а щоб внести туди зміни, потрібно отримати висновки Конституційного Суду України».
«Крім того, Конституційний Суд України «зачекінився» в 13 розділі Конституції України, де сказано, що цей розділ змінюється виключно на підставі всеукраїнського референдуму. Неможливо здійснити й перезапуск суб’єктний, тому що рішення приймається 2/3 суддів Конституційного Суду України. У нас замкнута система, яка породила цю кризу», — заявив Перший заступник глави парламенту.
На його переконання, якщо люди своїми діями зумовили виникнення такої ситуації, підхід до добровільного внутрішнього перезапуску може бути найкращим варіантом.
«Тоді абсолютно чесно ми зможемо перезапустити сам Конституційний Суд України, сформувати правила конкурсного відбору, а не політичні призначення», — підкреслив Руслан Стефанчук.
Секретаріат Першого заступника Голови Верховної Ради України.