Третина населення України проживає в сільській місцевості, 53 відсотки з них — жінки.
Народна депутатка, членкиня депутатської групи «Партія «За майбутнє» Ірина Констанкевич ініціювала звернення до Президента України щодо запровадження свята — Дня сільських жінок та встановлення 15 жовтня днем його щорічного відзначення на загальнодержавному рівні. Саме 15 жовтня світ відзначає Міжнародний день сільських жінок. Цю пропозицію підтримали колеги з парламентської групи «Партія «За майбутнє» Тарас Батенко, Сергій Мінько та Олександр Герега, а також депутати з інших фракцій.
Така депутатська ініціатива — це не просто про впровадження чергового дня в календарі. Це питання набагато ширшого характеру і передусім привернення уваги центральної влади до проблем сільських жінок. Ірина Констанкевич обрана у 23-му окрузі, де переважає сільське населення.
«Суспільство має звернути особливу увагу на життя жінок у сільській місцевості. Багато з них не мають доступу до якісної медицини, освіти, інформаційних, фінансових, комунікаційних ресурсів. До прикладу, 48 відсотків сільських жінок не мають медзакладів у межах пішої доступності, стільки ж не можуть собі дозволити придбати необхідні ліки. Часто на прийом до лікаря доводиться їхати в райлікарню, але дістатися туди буває нічим. Репродуктивне здоров’я жінок у сільській місцевості в Україні за останніх 20 років погіршилося. Найбільше жіноча онкологія вражає саме сільську жінку, бо немає вчасного медогляду і хвороба виявляється надто пізно», — розповідає народна депутатка Ірина Констанкевич.
Упродовж кількох років у 23-му окрузі Ірини Констанкевич з її ініціативи впроваджувалася програма «Здоров’я — кожному мешканцю села». Вона передбачала організацію виїзних прийомів лікарів у селах. Тисячі людей тоді мали можливість отримати консультації терапевта, педіатра, окуліста, гінеколога, зробити кардіограму.
«В одному селі за день до лікарів завжди зверталися понад сотня людей, а якось ми зафіксували рекордну кількість — 290 людей! Це свідчить про те, що в селах потреба в медичних послугах дуже нагальна. Тому одне з головних завдань, які ми ставимо перед собою, — це розробка ефективних програм та механізмів забезпечення доступності сільської медицини. І такі позитивні приклади є і в моєму 23-му окрузі. Приміром, у Прилісненській ОТГ запровадили програму, яка передбачає надання житла сімейним лікарям. З фахівцями там немає проблем, адже вони розуміють, що за таких умов можна не боятися працювати в селах», — каже Ірина Констанкевич.
Найбільше економічні негаразди відчувають саме сільські жінки. У селах часто їхня праця знецінена. Здебільшого саме вони «тягнуть» на собі все господарство, адже чоловіки тут часто не мають роботи і починають зловживати алкоголем.
«Третина населення України проживає в сільській місцевості, 53 відсотки з них — жінки. Але частка жінок, які очолюють сімейне фермерське господарство, становить лише 18 відсотків. Тільки третину кооперативів, які отримали фінансову підтримку за державними програмами у 2019 році, очолюють жінки. Водночас міжнародні дослідження доводять: жінки-фермерки заробляють більше, ніж чоловіки-фермери. Вважаю, що жінки повинні бути більше залучені до управлінських процесів на всіх рівнях влади. Разом із колежанками з жіночого руху «За майбутнє» ми вже почали над цим працювати», — каже народна депутатка.
«На Волині до рад різного рівня із 532 депутатів, які пройшли від партії «За майбутнє», 219 — жінки, чимало з яких працюватимуть у радах сільських та селищних ОТГ. Спільно ми будемо міркувати над тим, що потрібно зробити, аби права сільських жінок не було знівельовано, щоб вони мали передусім належний доступ до медичної та соціальної допомоги», — наголошує Ірина Констанкевич.
Фото надано автором.