Резолюції під такою назвою ГА ООН ухвалює вже три роки поспіль, що свідчить про те, що увага до тимчасово окупованого півострова не зменшується. Цьогорічний документ теж стане новим елементом зростаючого правового тиску на Росію.
«Ухвалення резолюції свідчить про те, що мілітаризація Криму, яка здійснюється Російською Федерацією як державою-окупантом, залишається в центрі уваги міжнародного співтовариства, яке розглядає перетворення Криму на величезну військову базу як пряму загрозу безпеці і стабільності в регіоні», — прокоментував ухвалення документа міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
У резолюції Генасамблея ООН засуджує російську тимчасову окупацію Криму і наголошує, що така окупація становить загрозу міжнародній безпеці.
У документі підтверджується, що окупація є незаконною, що вона є порушенням міжнародного права і що окуповані території мають бути невідкладно повернуті під контроль України. В ній також зазначається, що Росія перемістила на територію Криму озброєння, здатні нести ядерні заряди. Резолюція вимагає від Росії негайно припинити таку діяльність.
ГА ООН цим документом закликає міжнародну спільноту до консолідації зусиль з метою деокупації Криму, в тому числі, в рамках Кримської платформи.
У резолюції також наголошується, що, по-перше, російська окупація завдає шкоди архітектурі безпеки і контролю над озброєннями; по-друге, російська окупація порушує стабільність міжнародних режимів верифікації і контролю над озброєннями — Договору про відкрите небо, Договору про звичайні збройні сили в Європі, Віденського документа 2011 року про заходи довіри і безпеки; по-третє, встановлення Росією контролю над об’єктами для зберігання ядерної зброї в Криму може становити загрозу регіональній стабільності.
Окремо в документі закликають Росію припинити мілітаризацію освіти в Криму — шкільну військову підготовку кримських дітей, метою якої проголошується їхня майбутня служба у збройних силах РФ.
За резолюцію проголосували 63 країни-члени ООН, утрималися — 62. Проти ухвалення цього документа висловилися 17 держав, а саме — Росія, Вірменія, Білорусь, Камбоджа, Китай, Куба, Північна Корея, Іран, Киргизстан, Лаос, М’янма, Нікарагуа, Сербія, Судан, Сирія, Венесуела, Зімбабве.
Фото: unn.com.ua