Таких копалень на Кіровоградщині три: Інгульська, Смолінська та Новокостянтинівська. Усі вони входять до держпідприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
На роботу не вийшли майже п’ять тисяч працівників. Шахтарі прогулюють через критичний стан підприємства, що склався через заборгованість компанії «Енеpгоaтом» (єдиний покупець урану) за урановий концентрат. Нині борг становить понад 137 млн грн. Тому виникають постійні затримки з виплати зарплати, бракує запчастин для техніки, вибухівки, спецодягу...
Як стало відомо, 2 грудня голова Атомпрофспілки Валерій Матов спрямував лист Президенту Володимиру Зеленському, в якому, зокрема, попередив, що «державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», яке є єдиним українським виробником уранового концентрату для потреб вітчизняних атомних електростанцій, перебуває у стані фактичного дефолту. 7 грудня виробництво буде зупинено, що призведе підприємство до банкрутства у грудні 2020 року — січні 2021 року».
За словами В. Матова, ситуація склалася через відсутність державної політики у сфері діяльності стратегічного держпідприємства СхідГЗК — виробника уранового оксидного концентрату для виробництва свіжого ядерного палива для ДП НАЕК «Енергоатом» як основного споживача урану. Системна затримка у виплаті зарплати (заборгованість становить 145 млн грн) створює загрозливе соціальне напруження серед шахтарів уранових шахт та апаратників уранопереробного комплексу. Через тривалу заборгованість за енергоносії (73 млн грн) постачальники електроенергії та газу вживають заходів щодо повного відключення шахт та уранопереробного комплексу підприємства, що призведе до забруднення водоносних горизонтів у Дніпропетровському та Кіровоградському регіонах, а це означає повне припинення постачання питної води населенню регіонів. Тому трудовим колективом плануються акції протесту.
Від імені атомників України профспілковий лідер запропонував терміново розв’язати проблеми СхідГЗК на рівні уряду і прийняти державне рішення зі збереження стратегічного українського підприємства, відновлення його повноцінної виробничої та фінансово-економічної діяльності, визначення пріоритетності закупівлі уранового оксидного концентрату для потреб національної атомної енергетики.
Нині шахтарі спускаються в копальні лише для того, щоб відкачувати воду. Але через борги енергетики в будь-який момент можуть відімкнути шахти від електропостачання. Якщо зупиняться помпи з відкачування води, то радіаційна забруднена рідина затопить копальні і потрапить до водоносних горизонтів. Це може спричинити екологічне лихо для Кіровоградської області і всієї центральної України.
Фото: fbc.ua