Розглянуто два важливі законопроекти щодо діяльності журналістів — «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів» № 3633 у другому читанні та «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення свободи слова, права на інформацію та законодавчих гарантій професійної діяльності» № 4224 у першому читанні.
Як доповів голова підкомітету з питань організації охорони громадської безпеки і порядку Олександр Дануца, законопроектом № 3633 пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України, а саме збільшити розміри штрафу у санкціях статті 171 «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» та викласти в новій редакції частину четверту статті 345-1 «Погроза або насильство щодо журналіста».
«У документі пропонується передбачити кримінальну відповідальність за погрозу вбивством, насильством, знищенням чи пошкодженням майна журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї, умисне заподіяння таким особам побоїв, легких, середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності», — зазначив він.
За результатами голосування члени комітету ухвалили рішення рекомендувати парламенту прийняти законопроект у другому читанні та в цілому з урахуванням усіх пропозицій.
Про законопроект № 4224 доповіла народний депутат Тетяна Циба. Вона обумовила ухвалення документа необхідністю виконати рекомендації парламентських слухань на тему «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення», схвалених постановою Верховної Ради України від 14 січня 2020 року № 456-IХ.
За її словами, для забезпечення виконання цих рекомендацій та підготовки відповідних законодавчих ініціатив при Комітеті Верховної Ради України з питань свободи слова працювала робоча група, яка була сформована з експертів від зацікавлених органів державної влади, міжнародних організацій та інститутів громадянського суспільства.
«Проект передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Закону України «Про інформацію» в частині забезпечення свободи слова, права на інформацію та законодавчих гарантій професійної діяльності журналістів», — зазначила вона.
За результатами голосування комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді направити законопроект на доопрацювання.