8 грудня на пленарному засіданні Великої палати судді продовжили розгляд справи про офіційне тлумачення окремого положення абзацу 4 преамбули Конституції України («гідних умов життя»).
Нагадаю, що тривала перерва в роботі КС була зумовлена відсутністю кворуму на засіданнях суду, що сталося внаслідок підтвердження діагнозу COVID-19 у деяких суддів та перебуванням іншої частини суддів на самоізоляції.
Також цього тижня Венеціанська комісія оприлюднила висновок щодо резонансного рішення КС, ухваленого 27 жовтня, про визнання неконституційними деяких положень антикорупційного законодавства. У комісії вважають, що деякі судді, ймовірно, діяли під впливом конфлікту інтересів. На думку експертів Венеціанської комісії, рішення КС не має чіткої аргументації. Рішення КСУ щодо неконституційності деяких положень антикорупційного законодавства «викликає жаль» у експертів Венеціанки не лише через його «миттєвий негайний негативний вплив на боротьбу з корупцією», а й тому, що «такі рішення підривають довіру громадськості до конституційного правосуддя загалом».
Камери автофіксації можуть перетворитися на дорогі іграшки
У столиці камера автофіксації порушень правил дорожнього руху (ПДР) цього тижня запрацювала в новому режимі. Тепер у поліцейських з’явилася нова можливість фіксувати в автоматичному режимі порушення зупинки, стоянки або руху по смузі громадського транспорту. Нині камера одна, і працює вона в тестовому режимі. Тобто штрафів поки що порушники не платитимуть. Проте перші результати її роботи вражають — майже тисяча порушень за один день.
Тим часом Конституційний Суд України 9 грудня продовжив розгляд справи щодо відповідності конституційності окремих положень Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо притягнення до відповідальності власників транспортних засобів, а не водіїв-порушників, яке здійснюється на підставі зафіксованих в автоматичному режимі порушень ПДР. Скаржник вважає, що встановлена процедура притягнення до адміністративної відповідальності власника транспорту, а не водія-порушника, має всі ознаки неконституційності, порушує встановлені Основним Законом принципи індивідуальності юридичної відповідальності, презумпції невинуватості, права на професійну правничу допомогу. А з урахуванням рішення КС, постановленого в 2010 році, яким було визнано неконституційність притягнення автовласника, а не водія-порушника внаслідок автоматичної відеофіксації правопорушення, є велика вірогідність, що заяву можуть задовольнити, а камери перетворяться на дорогі іграшки, з яких користі буде небагато.
Після свят — канікули
Кабінет Міністрів визначився з періодом посилення карантинних заходів у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19. Уряд планує ввести локдаун з 8 по 24 січня включно. За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, це рішення уряд ухвалив за результатами обговорень з представниками бізнесу, місцевою владою та епідеміологами. Заборонятиметься робота кафе, ресторанів, барів (крім доставки та замовлень на винос), кінотеатрів, фітнес-клубів, спортивних залів, басейнів, театрів, а також ТРЦ (дозволятиметься торгівля продуктами харчування, ліками, ветпрепаратами, товарами особистої гігієни та побутовою хімією). На період дії посиленого карантину заборонятиметься відвідування закладів освіти, торгівля непродовольчими товарами, проведення будь-яких розважальних, спортивних або культурних масових заходів. Більш детально про обмеження, які будуть діяти в цей період, «Голос України» вже повідомляв.