Так, єдиний соціальний внесок для ФОП з початку року зріс з 1,1 тис. грн до 1,32 тис. грн на місяць, з грудня, кажуть, зросте до 1,43 тис. грн.
При цьому, прийняті Верховною Радою за пропозицією Президента закони про підтримку бізнесу під час локдауну передбачають податкові канікули для ФОПів першої групи з грудня 2020 року по травень 2021 року.
У коментарі, яким супроводжується ця інформація, висловлюється радість авторів з приводу того, що, мовляв, у цьому році ФОПи України «...зможуть заощадити 6,6 тис. грн на сплаті ЄСВ і 1,095 тис. грн на сплаті єдиного податку...». Скільки вони втратять через вимушені простої та інші незручності через карантинні обмеження, автори скромно мовчать.
Міністерство соціальної політики, між тим, підбиває підсумки минулого року, а прес-служба відомства розповідає про «підтримку працівників та підприємців під час пандемії COVID-19».
Понад 355 тисяч людей отримали допомогу 8 000 гривень, більше 90 тисяч ФОП, у яких 110 тисяч дітей до 10 років, отримали допомогу на дітей.
Коментує міністр соціальної політики Марина Лазебна: «Навесні ми запровадили допомогу по частковому безробіттю, виплати на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку. Ця програма працювала до серпня. Ми постійно моніторимо ситуацію і коли у листопаді побачили, що виникла потреба, ми її відновили. Важливо, що всім підприємцям, а це майже 90 тисяч людей, у яких 110 тисяч дітей, які отримували такі виплати навесні, їх перепризначили автоматично, без подання нової заяви та необхідних документів. Ті, хто не звертався раніше, змогли отримати допомогу на дітей за заявою та необхідними документами, які подавали до 15 грудня 2020 року.
Також Пенсійний фонд України забезпечив виплати одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 000 гривень застрахованим особам: фізичним особам-підприємцям та працівникам підприємств, діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок обмежувальних протиепідемічних заходів. Уже 355 тисяч людей отримали одноразову виплату, це 2,8 млрд грн. Загалом для виплат передбачені видатки у розмірі 8,3 млрд грн. Уже подано 429 704 заяви на отримання одноразової матеріальної допомоги ФОП та найманим працівникам.
Ми подбали про працівників і мікропідприємців, які через запровадження карантинних обмежень втрачають доходи і не можуть сплачувати за себе єдиний соціальний внесок, щоб це не знизило рівень їхнього пенсійного забезпечення в майбутньому.
По-перше, надали право не зарахувати до страхового стажу періоди отримання допомог в період карантину (наприклад, допомоги по частковому безробіттю та інші одноразові допомоги).
По-друге, надали можливість людям за власним бажанням не враховувати для обчислення пенсії невигідні періоди отримання не високих заробітних плат і доходів в період карантину.
По-третє, тим підприємцям, які в період «локдауну» втратять доходи, діяльність яких обмежується, дозволили сплачувати єдиний соціальний внесок від фактично отриманих доходів, і такі внески будуть пропорційно зараховані до страхового стажу. При цьому, в майбутньому людина зможе доплатити за ці періоди до мінімального страхового внеску, щоб їй зарахували їх до стажу повністю.
Додатково, щоб запобігти поширенню COVID-19 та підтримати працівників, які перебувають на самоізоляції, забезпечили оплату Фондом соціального страхування листків тимчасової непрацездатності з причини перебування на самоізоляції».
Тим часом у ЗМІ все частіше з’являються повідомлення, що багато співгромадян-підприємців мало того, що потерпають через карантин, почали отримувати відмови на свої заяви про виплату восьми тисяч гривень держдопомоги. Причина проста: вимоги до претендентів сформульовані таким чином, що відповідати їм майже неможливо.
Кому вірити?
Підсумовува Віктор БОНДАР.