Очільники Громадського Руху «Українська Патріотична Альтернатива» на урочистостях з нагоди історичних свят біля стели полковника Євгена Коновальця на вулиці Січових стрільців 22 січня 1921 р.
Світова пандемія коронавірусу, яка все ще триває, вносить корективи в масові заходи з відзначення державних свят та історичних подій. Тож і цьогорічне святкування вікопомних подій - 103-ї річниці проголошення Незалежності України у 1918 році IV Універсалом Центральної Ради УНР та 102-ї річниці урочистого проголошення Соборності українських земель шляхом Злуки ЗУНР з УНР у 1919 році на Софійській площі Києва - відбулося в обмежених постановою уряду рамках. Лідери громадських та політичних об'єднань провели свої заходи в столиці України. Так, зокрема, очільники Громадського руху "Українська Патріотична Альтернатива" (у складі: Конгрес українських націоналістів, Українська партія, УНА-УНСО, Громадська організація "Народний рух України", ОУН(д), Всеукраїнське товариство "Просвіта", Спілка офіцерів України, МГО "Соловецьке Братство") провели урочистості з нагоди історичних свят біля стели полковника Євгена Коновальця на вулиці Січових Стрільців. Ветерани Народного руху України, Українського козацтва та учасники легендарного Народного Хору "Гомін" імені Леопольда Ященка провели зустріч з нагоди свят на Софійській площі. Також обмежені заходи відбувались і в різних регіонах України. На річці Збруч активісти з Тернопільської та Хмельницької областей об'єднали на мосту Жовту та Блакитну смуги у великий 50-метровий символічний прапор Соборності України. А в Дніпрі та Одесі з нагоди свята активісти роздавали містянам копії Акта Злуки українських земель у 1919 році та маленькі державні прапори України...
Карта віртуального Ланцюга Соборності між Києвом та Сімферополем.
На особливу увагу заслуговує проведена в умовах пандемії онлайн-подія - перший в історії віртуальний Ланцюг Соборності між Києвом та Сімферополем, яка показала, що ніхто й ніколи не зможе розділити єдиний український народ, позбавити його честі й гідності! Створення віртуального Ланцюга Соборності розпочалося 21 січня і тривало до завершення 22 січня. Його було збудовано з аватарок учасників, які одна за одною ставали на карті України від Києва до Сімферополя. Понад 37 тисяч учасників (переважно представників української молоді) приєдналися до заходу, авторизувавшись на сайті "Ланцюг Соборності". Він п'ять разів символічно перетнув Дніпро-Славуту: на мосту Патона, де традиційно будували всі попередні роки перед пандемією живий ланцюг єдності кияни, а також біля Черкас, Кременчука, у Дніпрі та Запоріжжі на греблі Дніпрогесу.
Учасники урочистостей у столиці України пропонують Верховній Раді відзначати 22 січня на державному рівні як День Незалежності і Соборності України, відновивши історичну справедливість! Адже знаменна в нашій історії подія - проголошення Соборності України 22 січня 1919 року сталася лише завдяки проголошенню за рік до цього 22 січня 1918 року IV Універсалом Центральної Ради про Незалежність Української держави - Української Народної Республіки, яка стала згідно з цим актом "самостійною, ні від нікого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу" і до проголошення Акта Соборності у 1919-му Україна вже цілий рік була незалежною державою, визнаною у світі! Пам'ятаймо, що після проголошення IV Універсалом Української Центральної Ради Українську Народну Республіку визнали 42 країни світу (в тому числі - більшовицька Росія!), в яких були відкриті дипломатичні представництва УНР. Тож без проголошення Незалежності у 1918-му не було б проголошення й Соборності у 1919-му! Саме тому Президент Української Народної Республіки в екзилі Микола Плав'юк наголошував: "В історії України золотими літерами записані дати 22 січня 1918 і 1919 років".
Фото автора.