Так починається стаття «Україну хочуть зробити хабом для ісламського тероризму», що вийшла 12 грудня у виданні «Голос.UA» (https://golos. ua/news/ukraynu-hotyat-sdelat-habom-dlya-yslamskogo-terroryzma). Одночасно цей матеріал з’являється в десятці інших українських інтернет-ЗМІ. Метою анонімних нападників стала найбільша в країні громадська ісламська організація «Альраід».

«Через «Альраід», — пише невідомий автор, — (терористи з організації «брати мусульмани») створюють в Україні структуру, яка може бути використана для терористичної діяльності, наркоторгівлі, контрабанди, а також для підготовки радикальних бойовиків і терористів-смертників».

Участь у кампанії більше десятка ЗМІ, значні матеріальні витрати, спланованість і синхронність дій, характер публікацій дають підстави стверджувати про здійснення інформаційної атаки. І метою нападників є не лише ісламська організація, об’єднання українських мусульман, а й українське суспільство та державні інститути. Атаці піддається інформаційне поле країни та її соціально-релігійне середовище. Операції такого штибу — формування і закріплення негативного іміджу за певними організаціями і релігійними конфесіями, переорієнтація громадської думки до певних явищ і процесів, розхитування соціального середовища шляхом системного залякування, роздмухування страхів і ворожнечі, демонізація певних суб’єктів суспільного життя.

Інформаційна атака на «Альраід» і ДУМУ «Умма» відбулася також у серпні 2020 року. Того разу були задіяні пропагандистські джерела російських окупантів на Донбасі та у Криму. Автори матеріалів, від Едуарда Басуріна до Марії Коледи, цього разу від громадськості не ховалися. Приводом для публікацій і сюжетів стало відкриття у Чернівцях ісламського культурного центру. Українські організації обвинувачувалися у підтримці міжнародного тероризму, вербовці імамами-капеланами військовослужбовців-мусульман ЗСУ в ІДІЛ і переправлення їх до Європи через Чернівецький ІКЦ. Фабули статей у грудні та серпні дивним чином збігаються.

До цього зразковою потужною інформаційною атакою на «Альраід» та ДУМУ «Умма» стала кампанія в українських та російських ЗМІ після обшуків у помешканнях ІКЦ і мечетях у Києві, Вінниці, Сумах і Житомирі у березні 2018-го. Матеріали у ЗМІ, в яких ці ісламські організації обвинувачувалися у підтримці тероризму, розповсюдженні радикальних ідей тощо, з’явилися того ж дня. Показова оперативність, злагодженість і схожість матеріалів вказували на зв’язок між натхненниками обшуків і організаторами наступної інформаційної кампанії. До речі, після проведення операції жодних доказів протиправної діяльності ісламських організацій надано не було, як і обвинувачень у протиправній діяльності.

Громадська спілка «Альраід» звернулася до правоохоронних органів із вимогою встановити замовників звинувачень і притягнути їх до відповідальності. Але, як показує досвід, такі звернення часто залишаються без відповіді. Як і в описаній вище історії. Сьогодні без сатисфакції і встановлення справедливості залишається велика організація, у недалекій перспективі під загрозою може опинитися все українське суспільство і держава.

Через неготовність чи неспроможність структур, що займаються державною безпекою, деформації і руйнації піддаються основи здорового суспільства, релігійна і міжетнічна толерантність, добросусідство і довіра до ближнього, на чому і стоїть сучасне українське суспільство та держава.

Довідка «Голосу України»

Громадська спілка «Всеукраїнська асоціація «Альраід» — неприбуткова організація, що займається переважно культурно-просвітницькою та доброчинною діяльністю, надаючи допомогу громадянам України, незалежно від їхньої національності та віросповідання. Асоціацію створили 1997-го закордонні студенти з ісламських країн різних національностей. У перший рік свого існування це було об’єднання чотирьох громадських організацій.

Спочатку асоціація діяла як міжобласна, а з 2008-го, після перереєстрації, змінила статус на всеукраїнську. Станом на 2011 рік Асоціація «Альраід» об’єднувала 20 регіональних громадських організацій. 5 грудня 2016-го уповноважений представник підписав Хартію мусульман України. Основна діяльність асоціації полягає насамперед у донесенні до українців правдивої інформації про іслам, здійсненні міжкультурного та міжрелігійного діалогу та підвищенні освіченості мусульман України (https://www.arraid.org/ua/diyalnist).

Духовне управління мусульман України «Умма» — добровільне всеукраїнське об’єднання релігійних громад мусульман України, створене з метою координації дій та забезпечення умов для віросповідання і проповідування ісламу сунітського тлумачення. Зареєстровано Державним комітетом України у справах національностей та релігій наказом № 79 від 11 вересня 2008 року. Духовне управління мусульман України «Умма» офіційно зареєстроване 10 великими мусульманськими громадами у вересні 2008-го. Станом на вересень 2018 року до складу духовного управління входять 30 мусульманських громад із 18 регіонів України. Більшість громад становлять етнічні українці, проте метою є робота з усією мусульманською громадою України (https://umma. in.ua/ua).

Дніпро.

Фото надано автором.