Зокрема, відзначається суттєве перевищення кількості померлих над кількістю живонароджених: на 100 померлих — 49 немовлят. Це своєрідний антирекорд від початку незалежності і загрозлива ситуація для національної економіки, ринку праці, соціального розвитку загалом.

На цьому наголошує співголова Національної тристоронньої соціально-економічної ради (НТСЕР) при Президентові України від сторони роботодавців Анатолій Кінах.

«Сьогодні Україна стрімко втрачає людський потенціал, до цього додається трудова міграція. До пандемії за кордоном працювало до 9 млн наших співвітчизників, у зв’язку із карантинними обмеженнями тощо частина повернулася додому, проте нині цей процес знову набирає обертів. Загалом основна загроза полягає в тому, що держава, на жаль, взагалі не має повної інформації про демографічні процеси. 20 років не було перепису населення, хоча за стандартами ООН такий має проводитися щодесять років», — підкреслив лідер ділової спільноти.

У середовищі роботодавців України переконані: необхідна достовірна управлінська інформація про стан здоров’я населення, його чинники, ефективність медичної, пенсійної реформи з використанням системи індикаторів і методів їх збору, адаптованих до європейських. Ідеться, зокрема, про необхідність перепису населення, який, нагадаємо, не проводився з 2001 року і тепер вкотре відкладений до 2023-го.

«Нас турбує те, що влада не розуміє цих речей та, напевне, вважає їх непріоритетними. Поза тим людський капітал — найцінніше, що є в Україні і, парадоксально, найбільш недооцінена владою річ», — наголосив Анатолій Кінах.

Чому це так важливо? Україна насправді — антилідер у Європі та світі за темпами скорочення населення. У сусідній Польщі, до прикладу, на 100 смертей — 92 немовлят — удвічі кращі показники. Наша держава має низку економічних проблем, працездатне населення, молодь продовжує емігрувати за кордон, і значна частина населення вже не повернеться, що ще більше поглиблюватиме демографічну проблему. Уже нині 10 економічно активних українців утримують 11 пенсіонерів через солідарну систему, а Пенсійний фонд нарощує дефіцит коштів.

На думку Анатолія Кінаха, нині з боку влади і соціальних партнерів має бути запропонована окрема комплексна системна стратегія, яка включатиме в себе питання покращення охорони здоров’я, сучасної освіти, зростання добробуту, безпеки життя, охорони навколишнього середовища та багато інших, що в цивілізованому світі становлять поняття «якість життя». Саме на цьому наполягає громадянське суспільство та бізнес-спільнота вже не один рік.

«У разі продовження цих тенденцій і відсутності комплексних превентивних заходів держава просто втрачає своє майбутнє. Тому ми звертаємось до уряду, парламенту і Офісу Президента визнати питання демографічної ситуації в Україні пріоритетними та провести обіцяне урядове засідання за участю експертів, роботодавців тощо для того, щоб було прийнято і реалізовано конкретні кроки в цій сфері», — підсумували роботодавці.

Вл. інф.