Так, під час перевірки Баглійського районного суду міста Кам’янського Дніпропетровської області з’ясувалося, що обвинувачені, яких доправляють до суду, годинами перебувають у тісних камерах з відсутністю вільного доступу до питної води, за відсутності природного та недостатності штучного освітлення, а також украй низької температури повітря. Під час візиту температура повітря в конвойному приміщенні сягала приблизно плюс 4 градуси (на знімку).
«У 2019 році суд було переведено на систему автономного електроопалення. Однак через зношеність електричних мереж суду під час обігріву будівля постійно знеструмлюється. Електрощитова перебуває в аварійному стані, окремі кабелі нагріваються і плавляться (на знімку вгорі). Це може призвести до виникнення пожежонебезпечних ситуацій. З огляду на використання на вікнах суду глухих ґратів, на небезпеку наражаються як працівники та відвідувачі суду, так і підсудні», — зазначають перевіряльники.
Зауважимо, що два роки тому територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області вже надсилали відповідні рекомендації. Однак їх не було виконано.
«У суді не обладнано камери для затриманих у достатній кількості, не забезпечено умови для конфіденційного спілкування підсудних з адвокатами, ознайомлення з матеріалами справи. Приміщення суду не пристосовано для маломобільних осіб, зокрема людей з інвалідністю. Ґрати в будівлі суду не замінено такими, що відчиняються».
Схожа ситуація і в Шевченківському районному суді Запоріжжя.
Баглійський райсуд міста Кам’янського.
«Освітлення в камерах штучне і недостатнє. У конвойному приміщенні відсутній доступ до питної води. Немає приміщення для спілкування підсудного з адвокатом, отже, конфіденційність спілкування не забезпечується. Аптечка, яку було продемонстровано особовим складом варти, містила прострочені медичні препарати», — заявляють уповноважені з прав людини.
Крім того, у суді відсутні працівники, які пройшли відповідне навчання та отримали сертифікати з надання домедичної допомоги та яких визначено відповідальними за її надання.
Що стосується заходів щодо запобігання поширенню COVID-19, то перевіряльники виявили низку недоліків. Наприклад, не забезпечено проведення температурного скринінгу для відвідувачів, які безперешкодно потрапляють до будівлі.
За результатами моніторингових візитів буде складено звіти та рекомендації щодо усунення виявлених недоліків. Разом з листами реагування їх скерують до компетентних органів.
Фото Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.